"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Поділ / об’єднання земельної ділянки

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Поділ / об’єднання земельної ділянки

Поділ земельної ділянки здійснюється для різних цілей, а саме необхідний коли відбувається продаж, дарування, обмін лише частини земельної ділянки; необхідний поділ земельної ділянки між співвласниками будинку; коли людина хоче  залишити таку у спадок декільком спадкоємцям.

Поділ земельних ділянок відбувається незалежно від форми власності такої (приватна, комунальна, державна власність). Таку ділянку розділяють на декілька частин, та встановлюють нові межові знаки. Поділ земельних ділянок відбувається лише тоді коли здійснена розробка технічної документації щодо встановлення меж ділянок, а також після формування створених в результаті поділу ділянок у Державному земельному кадастрі, щоб була можливість присвоїти кадастровий номер кожній новоствореній ділянці та окремо провести держреєстрацію права власності на кожну з них.

 

Новоутворені земельні ділянки мають відповідати певним критеріям, наприклад цільове призначення земельної ділянки, не може відрізнятись від цих самих критеріїв у початковій ділянці. 

Після такого поділу кожна із земельних ділянок повинні мати доступ до дороги або проїзду. Якщо здійснюється поділ земельної ділянки разом із будинком, лінія поділу повинна проходити чітко по лінії будинку. 

Виділяють декілька випадків, за яких можливий поділ земельних ділянок: 

 • У випадку виявлення власником бажання, але за умови не порушення меж земельної ділянки після такого поділу;
 • При відчуженні однієї або декількох частин земельної ділянки;
 • Розподіл землі в натурі у разі поділу між пайовими співвласниками;
 •  У випадку, якщо кожна з новостворених частин землі може стати індивідуальною ділянкою.

Основні положення для тих, хто планує поділити земельну ділянку: 

Не можлива зміна цільового призначення під час поділу земельної ділянки.  Процедуру зміни цільового призначення частини земельної ділянки можливо розпочати лише тоді, коли частка буде виділена в окрему земельну ділянку, яка буде зареєстрована у Державному земельному кадастрі, а право власності на неї – у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. 

Поділ земельної ділянки не припиняє дію обмежень у її використанні. Усі встановлені обмеження будуть поширюватись на новоутворені земельні ділянки, крім випадків, коли обмеження поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу не увійшла до сформованої нової земельної ділянки.

 

Поділ земельної ділянки, яка знаходиться в оренді, на правах емфітевзису, суперфіцію, передана у іпотеку буде можливим лише після отримання нотаріально засвідченої письмової згоди на це цих осіб, після поділу земельної ділянки, усі договори користування або застави мають бути переукладені. 

Документи, що необхідні для поділу земельної ділянки

Заява власника земельної ділянки для поділу такої має бути нотаріально засвідченої та розроблена технічна документація землевпорядною організацією на такий поділ. 

Для розробки технічної документації поділу земельної ділянки землевпорядній організації необхідно надати:

 • нотаріально засвідчену заяву на поділ земельної ділянки;
 • нотаріально засвідчену копію правовстановлюючого документу на земельну ділянку; 
 • копії паспортних даних та ідентифікаційного номера;
 • якщо власників земельної ділянки декілька (спільна часткова власність між співвласниками), то в такому випадку укладається нотаріальний договір на поділ земельної ділянки між співвласниками. 
 • у випадку якщо ділянка ділиться особливим чином, не окремими рівними частинами, або на земельній ділянці є забудова, то в цьому випадку необхідна також кадастрова зйомка земельної ділянки.

За наявності вищевказаних  документів землевпорядна організація проводить відповідні роботи з розробки технічної документації поділу земельної ділянки на підставі укладеного договору з власником такої ділянки.

Процедура реєстрації технічної документації на поділ земельної ділянки в ДЗК та отримання витягу з кадастру 

Розроблена землевпорядною організацією технічна документація на поділ земельної ділянки подається на розгляд місцевого управління Держгеокадастру (за місцезнаходженням земельної ділянки), яке реєструє новоутворені в результаті поділу земельні ділянки в Державному земельному кадастрі України. Після реєстрації нових ділянок в ДЗК, державний кадастровий реєстратор (працює при місцевому управлінні Держгеокадастру) видає витяги з кадастру (ДЗК) на підтвердження проведених змін. Кожній земельній ділянці, що утворилась в результаті поділу, присвоюється новий кадастровий номер, який буде зазначено у відповідному витягу з кадастру.

Подальша реєстрація права власності на земельні ділянки, утворені в результаті поділу

З метою реєстрації новоутворених ділянок, що утворилися в результаті поділу, після отримання витягів з Державного земельного кадастру, необхідно звернутись до центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса з метою реєстрації права власності окремо на кожну новоутворену в результаті поділу земельну ділянку.

 

Варто звернути увагу, що відповідно до пункту 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі поділу земельної ділянки державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію. За нормою пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації:

 • набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора;
 • відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи;
 • зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Виходячи з вищевикладеного, поділ земельної ділянки призведе до скасування її державної реєстрації, як об’єкта цивільних прав, формування нових земельних ділянок та внесення інформації про них до Державного земельного кадастру.

 

Розробка технічної документації із землеустрою щодо об’єднання земельних ділянок

Порядок об’єднання земельних ділянок істотно не відрізняється від порядку поділу земельної ділянки, здійснюється на тих же підставах, але на практиці зустрічається значно рідше.

Власник за бажанням може об’єднати свої земельні ділянки в одну. В такому випадку новостворена ділянка після процедури оформлення документів в Держгеокадастрі обов’язково проходить реєстрацію в державного реєстратора.

 

Об’єднати земельні ділянки можна, якщо дотриматися таких умов:

 • усі ділянки, які збираються об’єднувати, знаходяться в межах одного населеного пункту;
 • у земельних ділянок спільна межа;
 • всі об’єднувані землі ідентичні за цільовим призначенням.

Документи, необхідні для об’єднання земельних ділянок:

 • нотаріально завірена заява про об’єднання земельних ділянок або нотаріально завірений договір;
 • копія правовстановлюючого документа на земельну ділянку, завірена нотаріально;
 • нотаріально завірені копії правовстановлюючих документів на будівлі (при наявності будівель);
 • копії паспорта та податкового номера для фізичної особи, або ж завірені копії статутних документів — для юридичної,
  довіреність.

Наша команда юристів готова допомогти Вам у вирішенні Вашого питання, а також надати консультацію з поділу або об’єднання земельних ділянок.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

У Вас є нотаріальна заява про намір об'єднати чи поділити земельні ділянки?

Так
Ні

2 питання

У Вас є право власності на земельну ділянку?

Так
Ні

3 питання

Ваша земельна ділянка знаходиться в Києві?

Так
Ні

4 питання

Ваша земельна ділянка знаходиться в Київській області?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація