"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Встановлення факту проживання однією сім’єю

В сучасному світі цивільний шлюб зустрічається досить часто, що говорить про потенційне зменшення кількості офіційних одружень між громадянами. Чому так відбувається?

Перш за все потрібно згадати, що сучасне покоління громадян по іншому розглядає можливість, коли потрібно одружуватись і яким чином проводити цей процес в цілому, що призводить до тривалого спільного життя та ведення побуту разом.

Однак, через відсутність юридичного факту, який би підтверджував, що громадяни проживали певний проміжок часу як одна сімʼя створює багато проблем на практиці.

До прикладу, виникають питання з приводу поділу майна, яке особи придбали під час цивільного шлюбу або того з ким будуть проживати діти тощо. В чому і вбачається актуальність даної тематики.

А тому у цій статті ми поговоримо про те, як встановити факт проживання однією сімʼєю, враховуючи при цьому законодавчі положення України.

Яким чином можна встановити факт проживання однією сімʼєю?

З метою встановлення такого факту особі потрібно звертатися до судових органів влади.

До того ж СКУ зазначає, що сімʼя складається із громадян, які відповідають таким критеріям:

  • Протягом тривалого часу спільного проживають між собою. Варто зазначити, що законодавчий строк спільного проживання між особами не встановлений, проте він повинен бути достатнім для того, щоб повноцінно стверджувати, що між особами склалася стосунки, які зазвичай притаманні подружжю;
  • Ведення спільного побуту;
  • Набуття взаємних прав та обовʼязків подружжя.

Крім того, Конституційний суд у своєму рішенні від 3 червня 1999 року у справі № 1-8/99 зауважив, що веденням спільного побуту між особами слід вважати:

  • Витрачання спільних коштів обома членами сімʼї – як чоловіком, так і дружиною;
  • Ведення спільного бюджету – як доходів, так і витрат;
  • Спільне харчування;
  • Придбання як рухомого, так і нерухомого майна з метою майбутнього та спільного користування ним;
  • Приймання участі у витратах з приводу утримання житла – це може бути оплата комунальних послуг або проведення ремонту в нерухомості тощо;
  • Надання та отримання взаємної допомоги;
  • Встановлення чітких правил як в усному, так і письмовому форматі щодо порядку користування спільною житловою будівлею;
  • Інші обставини, які можуть свідчити про існування реальних сімейних відносин між особами.

Важливо! Судові органи можуть розглядати справу про встановлення факту проживання однієї сімʼєю при наступних умовах:

  • коли відсутній спір про право між громадянами;
  • коли в заяві про встановлення факту вбачається чітка мета, для чого такий факт взагалі потрібен (поділ майна між особами, спадкування за законом). Якщо ця мета не чітка зазначена або взагалі відсутня, то суд відмовляє в задоволенні вимог по справі – рішення ВС у справі № 513/1005/20 від 22 березня 2023 року;
  • коли особи спільно проживають між особою не менше, ніж 5 років.

Які документи потрібно подавати разом із заявою про встановлення факту?

Особа, яка хоче встановити факт спільного проживання однією сімʼєю подає до судових органів разом із заявою такі документи:

  • Документи, що підтверджують факт спільного проживання між особами без реєстрації шлюбних відносин. До прикладу, це можуть бути – довідки із місця проживання, письмові показання та пояснення свідків, свідоцтва про народження дітей, листи особистого характеру як в паперовому, так і в електронному вигляді тощо;
  • Документи, що підтверджують факт спільного ведення господарства. До прикладу, це може бути – відкриття та поповнення банківських рахунків спільними грошовими коштами, квитанції про придбання як рухомого, так і нерухомого майна, оформлення боргових зобовʼязань та кредитів тощо.

Вищевказаний перелік документів є неповним та може збільшуватись в залежності від конкретних обставин по справі.

Яку вартість судового збору потрібно буде сплатити?

Станом на 1 січня 2023 року вартість судового збору за подачу заяву по такій категорії справ складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 536, 80 грн.

Якщо вам потрібно встановити факт проживання однією сімʼєю, то в такому випадку не обійтись без досвідчених юристів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда надасть вам тільки якісні правові консультації та кваліфіковану допомогу, адже ми спеціалізуємось на розгляді такої категорії справ та розуміємо всі нюанси, що виникають на практиці. А тому не зволікайте та звертайтесь!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Чи отримували ви витяг про місце проживання (в тому числі дітей)?

Так
Ні

2 питання

Чи зверталися Ви до органів місцевого самоврядування для складання акту депутата?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація