"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Встановлення опікунства в судовому порядку

Тематика опікунства в Україні на сьогодні є досить популярною. Це пояснюється тим, що воєнним станом особливого порядку для встановлення опіки не передбачається, а тому реалізувати цей процес на практиці можна в загальному порядку, що визначений в законодавстві.

Крім цього, встановлення опіки надає багато переваг як майбутньому опікуну, так і його підопічному, до прикладу: компенсація від держави за надання послуг опіки, захист майнових та немайнових прав особи, над якою встановлюється опіка та інші.

В чому і наявна актуальність розгляду даної тематики.

У цій статті ми детально поговоримо про особливості встановлення опіки через суд, з урахуванням законодавства України.

Як встановити опіку через судові органи влади?

Перш за все потрібно зазначити, що до компетенції суду віднесено встановлення опіки над недієздатною особою (що не усвідомлює наслідків своїх дій та вчинків, не може свідомо керувати ними).

А тому для початку встановлення опіки над недієздатною особою в Україні майбутньому опікуну потрібно дотримуватися наступного алгоритму дій, а саме:

  • Звернення до суду. Майбутній опікун звертається із заявою до судового органу влади (суд 1 інстанції) за місцем реєстрації особи, над якою планується встановити опіку. Заявником у таких справах також можуть бути члени сімʼї або близькі родичі особи, при цьому вони обовʼязково повинні проживати спільно.
  • Відкриття провадження та розгляд справи по суті. Після розгляду поданої заяви, суд встановлює підстави для відкриття провадження по справі. Якщо вони наявні, то призначається дата, час та місце розгляду справи. Потім на судове засідання зʼявляються всі учасники справи і відбувається її розгляд. Явка заявника, заінтересованих осіб та особи, яка потребує встановлення опіки є обовʼязковою.
  • Призначення судово-психіатричної експертизи. Вона потрібна для встановлення наявної недієздатності в особи та в таких справах є обовʼязковою для призначення.
  • Кінцеве рішення по справі. Вивчивши усі матеріали та докази по справі суд приймає рішення про позитивний розгляд справи на користь заявника або відмову у задоволенні поданої заяви. Якщо вимоги у заяві були задоволені, то суд визнає особу недієздатною та призначає їй опікуна.

Судова практика

У висновках постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20 (провадження № 61-21311 св 21) зазначено, що право бути опікуном може виникнути лише у разі звернення до суду з обґрунтованим поданням відповідного органу.

Отже, для того, що встановити опіку над особою через судові органи влади потрібно також мати наявне подання органу опіки та піклування, яке повинно обґрунтовувати чому саме цей громадянин може бути опікуном.

Вам потрібно встановити опіку через суд?

В такому випадку звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Ми допоможемо зібрати необхідний пакет документів для встановлення опіки, а також розʼяснимо процедуру призначення опікунства на практиці, оскільки маємо багаторічний досвід роботи у різних галузях права. Звертайтесь!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опіки або соціальних орагнів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Чи є підстави для визнання людини недієздатною?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація