"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Порядок встановлення опікунства

Встановлення опікунства в Україні з кожним роком стає все більше популярною послугою. Це можна пояснити наступним чином.

Опікунство в Україні надає ряд переваг, а саме: компенсація від держави за надання послуг опікуна, можливість здійснювати офіційний догляд та допомогу для своїх рідних, відстрочка по мобілізації (якщо особа над якою встановлена опіка є інвалідом 1 чи 2 групи) тощо. О

днак, не кожен громадянин на практиці знає тонкощі встановлення опікунства в Україні. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики.

А тому у цій статті ми поговоримо про порядок встановлення опікунства, при цьому аналізуючи положення чинного законодавства.

Опіка – над ким можна встановити?

Положення Цивільного кодексу України передбачають, що опіка встановлюється над особами, які визнані в законодавчому порядку недієздатними та малолітніми особами (яким не виповнилося 14 років та вони були позбавлені батьківського піклування або є сиротами) – ч. 1 ст. 58 ЦКУ.

Який порядок встановлення опіки?

Перш за все потрібно зазначити, що на сьогодні існує 2 порядки встановлення опіки, які визначені у законодавстві, а саме:

  • Встановлення опіки органами опіки та піклування – застосовується у випадку, якщо опіки потребує малолітня особа, що була позбавлена батьківського піклування або є сиротою (ч. 1 ст. 61 ЦКУ).

Якщо особа звертається до органу опіки та піклування для встановлення опіки, то останній наділений правом контролю умов щодо належного виховання, повноцінного утримання та навчання дитини, над якою встановлюється опіка.

Крім цього, при призначенні опікуна для дитини обовʼязково враховуються особисті якості громадянина, його світогляд, який не повинен суперечити поглядам дитини, взаємовідносини опікуна та дитини, а також бажання останньої;

  • Встановлення опіки судом за поданням органів опіки та піклування – застосовується у випадку, якщо опіку потрібно встановити над недієздатною особою (що не може розуміти наслідків своїх дій та свідомо керувати ними) – ч. 1 ст. 60 ЦКУ.

Якщо опіка встановлюється в судовому порядку, то в такому випадку є обовʼязковим призначення судово-психіатричної експертизи, яка повинна визначити чи наявні причини недієздатності в особи, та чи можуть вони бути вилікувані в майбутньому.

Справи про встановлення опікунства в судовому порядку розглядаються в рамках окремого провадження, а тому участь заявника, громадянина над яким встановлюється опіка, та заінтересованих осіб є обовʼязковою.

Важливо! В Україні органами опіки та піклування є районні державні адміністрації та виконавчі органи міських та селищних рад (ч. 1 ст. 56 ЦКУ).

Якщо ви не знайомі із порядком встановлення опіки в Україні та плануєте оформити її на близьку вам людину, то в такому випадку найкращим рішенням для вирішення цієї ситуації на практиці буде звернення до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи якісно проконсультують вас на рахунок всіх питань, що будуть виникати під час майбутньої співпраці, оскільки володіють багаторічним досвідом роботи у сфері сімейного права. Звертайтесь!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опіки або соціальних органів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Чи є підстави для визнання людини недієздатною?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація