"Аmаt victoria curam – перемога любить старанність".

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців, у тому числі (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права.

Зв'язатися зараз

Перехід на пенсію державного службовця

Перехід на пенсію державного службовця – актуальні питання

Вже звично, кожна зміна в законодавство щодо пенсійного забезпечення державних службовців спричиняє низку спорів. Не буде винятком з цієї не дуже доброї традиції і нововведення закону №2040 від 15 лютого 2022 року (набув чинності 30.04.2022 року) стосовно перерахунку (індексації) раніше призначених держслужбовцям пенсій щороку 1-го березня.

Проте спори навколо порушення цього нормативного акту ще попереду. А на часі кілька років поспіль спори навколо переходу з пенсії за віком на пенсію держслужбовця. Щоб розібратися в цьому питанні, пропонуємо вам пояснення від фахівців юридичної компанії «Приходько та Партнери». У разі якщо Вам знадобиться індивідуальна допомога, представництво в органах Пенсійного фонду та/ або супровід судового розгляду питання, – звертайтесь, ми підготуємо для вас ефективні рішення.

 

Хто вправі перейти на пенсію держслужбовця?

З 1 травня 2016-го набрав чинності закон №889-VIII «Про державну службу» від 10.12.2015. В ст.90 зазначається: пенсійне забезпечення держслужбовців здійснюється за законом №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003, тобто на загальних засадах.

Натомість в Прикінцевих та перехідних положеннях закону №889-VIII містяться норми стосовно категорій осіб, за якими зберігається право на пенсії за «старим» законом про державну службу. Йдеться про можливість призначення пенсії в 60% від суми зарплати включно зі всіма видами оплати праці, з яких сплачувався ЄСВ, працюючого держслужбовця відповідної посади й рангу.

Стаття 37 «старого» закону про держслужбу

Згідно з пп. 10 й 12 Прикінцевих положень закону №889-VIII, а також постановою Кабміну №469 «Про внесення зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» від 05.06.2019 (чинна з 01.01.2020), право на пенсію відповідно до ст.37 закону №3723-XII «Про державну службу» від 16.12.1993 зберігається за наступних обставин:

  • особа на момент набрання чинності закону №889-VIII займала посаду державної служби та мала не менш як 10 років стажу держслужби;
  • особа має не менш як 20 років стажу державної служби незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

***Примітка 1: На пенсію держслужбовця включно мають право особи, які на момент набрання чинності закону №889-VIII займали посади державної служби, проте звільнилися до набрання чинності постанови Кабміну №469.

***Примітка 2: Посади та органи, період роботи в яких зараховуються до відповідного стажу визначені в Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженому постановою Кабміну №229 від 25.03.2016.

Серед обов’язкових умов переходу на пенсію держслужбовця: а) досягнення пенсійного віку; б) наявність встановленого в законі №1058 страхового стажу. Пенсія держслужбовцям призначається з моменту звернення, проте не раніше ніж виникло право на неї.

Оскарження дії (бездіяльності) посадових осіб органів Пенсійного фонду

Попри визначеність обставин переходу на пенсію держслужбовця на практиці у численній кількості випадків органи Пенсійного фонду відмовляють пенсіонерам у здійсненні такого переходу. Здебільшого відмови є протиправними. Натомість оскаржити дії (бездіяльність) посадових осіб органів Пенсійного фонду можна двома шляхами:

  • в досудовому порядку через звернення із письмовою заявою до вищого за підпорядкуванням органу, приміром – для територіального органу це головне управління Пенсійного фонду у відповідній області;
  • в судовому порядку через подання позову до адміністративного суду, за потреби – апеляція в суді вищої інстанції.

До відома! Зазвичай адвокатами з пенсійних питань юридичної компанії «Приходько та Партнери» розглядаються обидва алгоритми досягнення необхідної мети. Проте виходячи з нашої практики, більш ефективними є дії через суд. І тому, щоб не гаяти марно часу, ми пропонуємо клієнтам допомогу у зборі потрібних документів до позову та представництво інтересів позивача в ході судового розгляду.

Позов щодо переведення з пенсії за віком на пенсію держслужбовця

Здебільшого органи Пенсійного фонду відмовляють заявникам у переведенні на пенсію держслужбовця через неврахування певних документів на підтвердження стажу держслужби чи не зарахування певних проміжків часу до відповідного стажу.

Разом із заявою до органу Пенсійного фонду про переведення на пенсію держслужбовця подається довідка/ довідки про складові заробітної плати. Такі довідки видаються тими органами, де особа проходила держслужбу, та містять наступні відомості:

  • про посадовий оклад;
  • про надбавки за ранг та вислугу років, премії, матеріальну допомогу та інші виплати, на які нараховувався ЄСВ.

У разі грамотно вибудованої правової позиції позивача суд погоджується із твердженнями стосовно протиправної бездіяльності відповідача – не врахування змісту довідки про складові заробітної плати для пенсії держслужбовця. Суд зобов’язує відповідача (орган Пенсійного фонду) необхідні дії для отримання особою пенсії держслужбовця.

 

До відома! Своїми специфічними нюансами відрізняється захист інтересів громадян у позовах стосовно переходу з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності держслужбовця. Адже законодавство не пов’язує нарахування пенсії по інвалідності з досягненням певного визначеного віку. І тому будувати правову позицію слід на підходах, відмінних від тих, які застосовуються у справах про перехід від пенсії за віком.

В цілому поточна судова практика свідчить про те, що при зверненні до суду у позивача за наявності обґрунтованої позиції є великі шанси на отримання потрібного рішення щодо переходу на пенсію держслужбовця. Звертайтеся – фахівці юридичної компанії «Приходько та Партнери» нададуть допомогу для досягнення цієї мети. Заповніть форму нижче для розрахунку вартості юридичного супроводу переходу на пенсію державного службовця та наш юрист зателефонує Вам.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви вже отримали відмову від пенсійного фонду про перехід на пенсію державного службовця?

Так
Ні

2 питання

Вам потрібна просто консультація?

Так
Ні

3 питання

Вам потрібен повний юридичний супровід Вашої справи?

Так
Ні
Колганов Іван Володимирович
Керівник практики військового права
E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців, у тому числі (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація