E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз

ПОСВІДЧЕННЯ БАТЬКІВ БАГАТОДІТНОЇ СІМ’Ї ЯК ПІДСТАВА ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

З початком повномасштабного вторгнення рф, в Україні діє обмеження щодо виїзду чоловіків закордон для забезпечення безпеки країни. Проте існує низка виняткових ситуацій, коли це все ж дозволяється.

Наприклад, коли ви є батьком чи матір’ю багатодітної сім’ї. Керуючись нормами чинного законодавства, жінки або чоловіки, які утримують 3-х або більше неповнолітніх дітей (до 18 років) не можуть бути призвані на військову службу та мають право вільно виїжджати за межі кордону України.

Проте, на практиці виникає багато питань, зокрема, яким чином підтвердити факт утримання таких дітей; чи всі діти повинні бути від одного шлюбу; в які органи звертатися для отримання відповідного посвідчення?

Відповіді на ці та інші запитання ви можете знайти в даній статті.

КРИТЕРІЇ БАГАТОДІТНОЇ РОДИНИ

Для того, щоб юридично мати статус багатодітного батька або матері, ваша родина повинна відповідати наступним вимогам.

Керуючись положеннями профільного закону, багатодітною вважається сім’я, в якій:

 • чоловік та дружина мають зареєстрований шлюб, спільно проживають та виховують трьох і більше дітей
 • один з батьків самостійно виховує трьох і більше дітей (за умовами спільного проживання з ними).

Окремо зазначимо, що діти до 23-річного віку, які навчаються в закладах освіти (коледж, ВНЗ тощо) також підпадають під визначення членів багатодітної сім’ї – до моменту завершення такого навчання.

Отже, для того, щоб отримати посвідчення, що підтверджує що ви є багатодітним батьком або матір’ю, не обов’язково перебувати в зареєстрованому шлюбі або мати всіх дітей від одного шлюбу. У випадку наявності повторного шлюбу, враховується саме факт проживання всіх дітей з одним із батьків.

В ЯКІ ОРГАНИ СЛІД ЗВЕРНУТИСЯ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ СТАТУСУ БАГАТОДІТНОЇ СІМʼЇ?

Для отримання посвідчення багатодітного батька (матері), слід звернутися до відповідних органів.

Це може бути зроблено через:

 • Центр надання адмінпослуг;
 • Районну держадміністрацію;
 • Виконавчі органи міських, районних у містах рад, сільських, міських рад ОТГ.

Додатково зазначимо, що один з батьків (або законний представник) може звернутися в будь-який з перелічених органів незалежно від місця проживання або реєстрації, що є дійсно зручним, особливо в період дії воєнного стану та можливого перебування одного з подружжя закордоном або в іншому регіоні.

Строк виготовлення даного посвідчення становить 10 днів з моменту подачі всіх документів.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ?

 • Заява (вказуються персональні відомості про одного з батьків та його дітей);
 • фото розміром 3 × 4 см;
 • копія свідоцтва про народження дітей;
 • довідка із закладу освіти (якщо дитина віком від 18 до 23 років навчається);
 • Документ, що підтверджує факт виховання дитини одним із батьків Наприклад, судове рішення, де визначено місце проживання дитини; витяг з реєстру територіальної громади; копія висновку служби у справах дітей; копія довідки про взяття на облік ВПО тощо.

Окремо зауважимо, що саме з останніми документами найчастіше виникають складнощі, адже відсутній їх чіткий перелік, тож обов’язок доводити те, що ви є батьком-одинаком полягає саме на вас.

Не варто забувати також про людський фактор, адже саме посадова особа відповідного органу приймає рішення про не(прийняття) документів та їх відповідність вимогам законодавства.

Звісно, якщо ви вважаєте, що вам неправомірно відмовляють у видачі посвідчення, можна звертатися для захисту своїх прав до суду та оскаржувати неправомірні дії працівників. Проте з метою економії часу рекомендуємо завчасно підготувати всі необхідні документи для отримання позитивного результату без звернення до суду.

Важливо зауважити, що підтвердження шлюбу/розлучення/народження/інших фактів, що мають юридичне значення відбувається шляхом обміну даними між електронними інформаційними ресурсами відповідних державних органів.

Однак, якщо у вас є обґрунтовані побоювання щодо обробки ваших персональних даних або у випадку відсутності відповідної інформації в електронних реєстрах, вам необхідно буде додатково надати документи для підтвердження таких юридичних фактів.

Строк дії посвідчень встановлюється індивідуально для кожної родини (в залежності від віку дітей). Під час дії воєнного стану строк дії такого посвідчення можна продовжити, звернувшись у відповідний орган з заявою у вільній формі.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО ПОКАЗУВАТИ НА КОРДОНІ?

Чинним законодавством не встановлено вичерпного та чіткого переліку документів, які необхідно мати з собою багатодітному батьку, коли він перетинає державний кордон. Наголошуємо на тому, що необхідно підтвердити саме факт утримання, а не лише батьківства дітей.

Виходячи з практичних рекомендацій, для максимальної безпеки і зручності, рекомендується мати наступні документи:

 • свідоцтва про народження дітей;
 • свідоцтво про шлюб;
 • свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу;
 • посвідчення батьків (батька/матері) багатодітної сімʼї.

В окремих випадках додатково необхідно також пред’явити один із документів, що підтверджує факт виховання дитини одним із батьків, про які зазначалось вище.

Проте пам’ятайте, що у випадку спірних ситуацій, остаточне рішення щодо можливості перетину державного кордону буде прийматися уповноваженою особою на місці (працівником Держприкордонслужби).

Станом на сьогодні батько трьох чи більше дітей має законне право на перетин державного кордону України (за умови дотримання всіх умов та наявності правових підстав).

Для того, щоб дізнатися про наявність такої можливості та правильно оформити необхідні документи згідно чинного законодавства, необхідно звернутися до профільного юриста, який допоможе Вам у вирішенні даного питання.

E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

3.9

Кількість оцінок:

14

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація