"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

РОЗІРВАННЯ ГОСПОДАРСЬКИХ ДОГОВОРІВ

Розірвання господарських договорів є невід’ємною частиною існуючого бізнесу. Під час укладання договору сторони зазвичай не розраховують на його розірвання, але іноді виникає необхідність в такому кроці. У цій статті ми розглянемо підстави та порядок розірвання господарських договорів відповідно до українського законодавства.

Які підстави розірвання господарських договорів?

За загальним правилом розірвання договору може здійснюватися в:

  •  позасудовому порядку (або за згодою обох сторін, або в окремих випадках – в односторонньому порядку);
  •  судовому порядку (за наявності достатніх підстав).

Проте існує кілька підстав, які можуть стати основою для розірвання господарського договору. Найчастіші з них:

  1. Порушення умов договору. Якщо одна зі сторін не дотримується умов договору, то інша сторона має право на його розірвання.
  2. Неможливість виконання договору. Якщо певні обставини унеможливлюють виконання договору, сторони можуть домовитися про його розірвання. Це може статися, наприклад, через зміну законодавства, форс-мажорні обставини (стихійні лиха або економічну кризу), неможливість виконання договору через інші об’єктивні причини.
  3. Порушення законодавства. Якщо договір укладено з порушенням законодавства, то сторона може звернутися до суду з позовом про його розірвання.
  4. Досягнення строку дії договору. У разі якщо договір має визначений строк дії, то після його закінчення договір вважається розірваним, якщо сторони не мають намірів його продовжити.
  5. Взаємна згода сторін щодо розірвання договору. У цьому випадку розірвання може бути здійснене за взаємною згодою сторін без додаткових процедур та звернення до суду.

Який порядок розірвання господарських договорів?

Порядок розірвання господарського договору визначається умовами договору та законодавством. Зазвичай договір передбачає порядок повідомлення про розірвання (письмовою формою або усно), термін повідомлення про розірвання (переважно до 30 днів), відповідальність за порушення умов договору, а також умови щодо повернення матеріальних цінностей.

Якщо ж договір не містить відповідних умов, то діє загальна норма господарського кодексу, згідно з якою договір може бути розірваний за взаємною згодою сторін або за рішенням суду. У разі, коли договір передбачає можливість розірвання однієї зі сторін, то відповідна сторона повинна попередити іншу сторону про своє рішення за термін, зазначений у договорі або в узгодженому домовленостями строку.

Для деяких типів господарських договорів передбачені такі особливості розірвання, наприклад:

  • Договір оренди майна може бути розірваний у разі порушення орендарем умов договору або з приводу відсутності підстав для продовження договору.
  • Договір купівлі-продажу може бути розірваний у разі порушення однією зі сторін умов договору, невиконання зобов’язань або з інших підстав, передбачених законом або угодою сторін.

В кожному випадку, розірвання господарського договору повинно бути проведено згідно з вимогами законодавства та умовами договору.

У разі, якщо сторони все ж таки дійшли згоди про розірвання договору, вони повинні визначити умови взаємовідносин після розірвання, включаючи повернення матеріальних цінностей, розрахунок за виконані послуги чи надані товари, та інші питання.

Однак, якщо вони не змогли досягти згоди щодо розірвання договору, то звернення до суду може стати останнім виходом. Суд може прийняти рішення про розірвання договору або про виконання умов договору, які були порушені.

Необхідно також звернути увагу на те, що розірвання договору може мати певні наслідки. Зокрема, сторони можуть бути зобов’язані відшкодувати одна одній збитки, що виникли внаслідок розірвання договору.

Якщо вам потрібна допомога в питанні розірванні господарських договорів, то звертайтесь до юридичної компанії “Приходько та партнери”. Наша команда кваліфікованих юристів, надасть вам юридичну консультацію з приводу роз’яснення умов договору та процедури його розірвання, а також допоможе у підготовці необхідної документації та взаємодії з іншою стороною договору.

Юристи нашої компанії мають багаторічний досвід роботи з господарськими договорами та іншими юридичними питаннями, пов’язаними з бізнесом. Ми готові допомогти вам у будь-який час та забезпечити професійну юридичну підтримку.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви бажаєте розірвати договір з вашим контрагентом?

Так
Ні

2 питання

У вас чи у вашого контрагента є заборгованість по цьому договору?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
Ан Ірина Миколаївна
Керівник практики господарського та цивільного права
E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація