"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна

Помічник адвоката

E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Перехід з пільгової пенсії на пенсію за віком

Згідно зі статтею 10 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особі, котра має право на різні види пенсій, призначається один з них. Але вагомим тут є те, що сама людина обирає для себе вид пенсії, котрий вважає доцільним. А також, якщо пенсіонер має таке бажання, він може змінити один вид пенсії на інший. Тому тут людина має можливість обрати саме той варіант пенсії, котрий вона бачить більш вигідним для себе.

Що варто знати про законодавче регулювання цього питання?

Ч. 3 ст. 45 згаданого закону передбачає, що визначена статтею 40 середня зарплатня чи дохід для призначення пенсії за 3 календарних роки до звільнення застосовується лише у тому випадку, коли відбувається перехід з одного виду пенсії на інший. Або ж це відбувається тоді, коли пенсію призначають вперше. Разом з тим, дуже вагомо, аби пенсію на пільгових умовах призначали саме на підставі Закону «Про пенсійне забезпечення».

 

Яка проблема часто відбувається на практиці?

За логікою, органи Пенсійного фонду мали б бути на боці пенсіонера та сприяти тому, щоб він міг отримати належне забезпечення без будь-яких проблем та ускладнень. На практиці ж часто виходить інакше. Людина стикається зі штучно створеними труднощами та порушенням своїх прав. Навіть практика адміністративного судочинства свідчить про те, що чи не найбільше судових позовів надходить саме у справах, де відповідачем виступає Пенсійний фонд.

Коли органи ПФ здійснюють переведення з одного виду пенсії на інший, вони часто не застосовують при обчисленні зарплатню чи дохід пенсіонера за 3 роки до звільнення. Цим вони порушують його права.

Аби краще зрозуміти те, як це працює, давайте розглянемо на конкретному прикладі:

  • Уявімо пенсіонера, якому пенсію за вислугу років призначено до 31 грудня 2017 року або здійснено перерахунок пенсії.
  • Пенсійний фонд застосовує проіндексований показник середньої зарплатні чи доходу на 1 застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки.
  • Розрахунок проводиться наступним чином: 3764,40 гривень х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн (станом на березень 2023 року).

Коли пенсіонер переходить на пенсію за віком у відповідності до Закону № 1058-IV, згаданий показник залишається незмінним. Відтак, для розрахунку розміру пенсії за віком відбувається множення на індивідуальні коефіцієнти заробітної плати та стажу.

Що стосується «нового» призначення пенсії за віком (візьмемо, приміром, кейси 2023 року), то там застосовується показник середньої зарплатні чи доходу на 1 застраховану особу по Україні в цілому за 2020, 2021 та 2022 роки. Відповідно, розмір буде 12236,71 гривень.

Про що свідчить судова практика

Верховний Суд вже неодноразово робив висновки наступного змісту: коли з пенсії за вислугу років відбувається переведення на пенсію за віком, це не можна вважати переведенням в межах одного Закону № 1058-IV. Причина полягає в тому, що цей нормативно-правовий акт передбачає 3 види пенсії – по інвалідності, за віком та по втраті годувальника. А пенсія за вислугу років призначається у відповідності до Закону «Про пенсійне забезпечення». Саме тому її призначення варто вважати первинним, а не переведенням з одного виду на інший. І тому потрібно застосовувати той показник середньої зарплатні на 1 застраховану в Україні особу, котрий передував 3 рокам до звільнення.

Якщо пояснювати це більш простими словами, то український суд у цьому випадку діє в інтересах пенсіонера та допомагає отримати вищу пенсію.

 

Чим ми можемо бути корисними?

Юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» ефективно допомагають своїм клієнтам, здійснюючи представництво інтересів у судовій інстанції. На жаль, як показує практика, іншим чином, аніж судовим, досягти результату в таких кейсах не вдається. І саме судове рішення, котре є обов’язковим для виконання, зобов’язує Пенсійний фонд призначити пенсіонеру пенсію в тому розмірі, в якому він має право отримувати.

Наша команда спеціалізується, у тому числі, на пенсійному праві. Ми регулярно маємо справу з такими запитами і знаємо те, що ці справи є виграшними. Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист по перерахунку пенсій з Вами зв’яжеться найближчим часом.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вам раніше було призначено пенсію відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення»?

Так
Ні

2 питання

Чи зверталися Ви із заявою до ПФУ про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV?

Так
Ні

3 питання

Чи звертались Ви із заявою до ПФУ за належним обрахунком пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) за три календарні роки, що передують року звернення?

Так
Ні
Чмона Альона Олександрівна
Помічник адвоката
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація