"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Юридичний супровід сурогатного материнства

В останні кілька десятиліть допоміжні репродуктивні технології були створені, щоб допомогти парам реалізувати їхнє вроджене прагнення до батьківства. Проте бувають ситуації, коли виношування дитини неможливе через фізіологічні обмеження. Таким чином, сурогатне материнство є єдиним способом для деяких пар здійснити свою мрію стати батьками. Актуальність юридичного супроводу сурогатного материнства виходить з необхідності забезпечення правової безпеки та захисту всіх учасників цього процесу. Оскільки сурогатне материнство включає різні правові аспекти, від укладання угоди між сторонами до визнання батьківства та спадкування, належний юридичний супровід є надзвичайно важливим.

Яке законодавче регулювання сурогатного материнства в Україні?

У нашій країні сурогатне материнство набирає все більшої популярності як засіб лікування безпліддя. Однак відсутність його регулювання в українському законодавстві ставить під загрозу як майбутніх біологічних батьків, так і сурогатних матерів.

Це проявляється у тому, що відсутній чіткий нормативний акт, який регулює сурогатне материнство. А тому основоположними законами для регулювання цієї сфери є:

  • Конституція України;
  • Сімейний кодекс України;
  • Закон України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”;
  • Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 09.09.2013 № 787 “Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні”.

 

Найбільш змістовною серед законодавчих норм у регулюванні питання сурогатного материнства є стаття 123 Сімейного кодексу. Вона визначає подружжя як законних батьків дитини, коли ембріон переміщується з їх власних репродуктивних клітин (гамет) в організм іншої жінки.

Також порядок визначає, що сурогатною матір’ю може бути повнолітня дієздатна жінка за умов наявності власної здорової дитини, її добровільної письмово оформленої згоди, а також за відсутності медичних протипоказань.

Які існують обмеження на участь у сурогатному материнстві?

Законодавство нашої країни не накладає багато обмежень на участь у програмах сурогатного материнства. Проте існують наступні обмеження:

  • Практика гендерного сурогатного материнства передбачає генетичний зв’язок між жінкою та плодом, який виношується через використання яйцеклітини сурогатної матері. Однак важливо зазначити, що дозволено лише повне гестаційне (повне) сурогатне материнство
  • Неодружені пари та неодружені особи можуть брати участь у програмі як генетичні батьки.
  • У біологічної матері – відсутність медичних показань, що свідчать про її нездатність самостійно завагітніти, виносити дитину і народити її.
  • Участь у програмі в якості сурогатної матері для жінки, яка не відповідає зазначеним медичним вимогам (вік, стан здоров’я, наявність власної дитини).

Перелік вищезазначених обмежень не є вичерпним.

 

Як працює програма сурогатного материнства в Україні?

Договір між сторонами є основним документом, який регулює сурогатне материнство в Україні. Правила підписання цих договорів встановлюються відповідно до вказівок, викладених у Цивільному кодексі.

Договір про сурогатне материнство передбачає обов’язок сурогатної матері виносити, народити та віддати дитину генетичним батькам (клієнтам). В обмін клієнти погоджуються компенсувати заздалегідь обумовлену плату.

В ці договори слід включати особливі умови, які можуть виникнути в силу об’єктивних обставин. Ці обставини пов’язані насамперед з особливостями життєдіяльності сурогатної матері, а також ембріона та дитини. Приклади таких обставин включають ризики, пов’язані з викиднями, народженням дітей із вадами розвитку, народження дитини із слабким здоровʼям тощо.

Якщо вам потрібен юридичний супровід сурогатного материнства, то юридична компанія «Приходько та партнери» зможе допомогти вам у цьому питанні. Наша фірма пропонує широкий спектр послуг, які включають надання разової консультації, а також складання та оформлення тристороннього договору між сурогатною матір’ю, генетичними батьками та клінікою. Крім того, ми пропонуємо підтримку для реєстрації дитини після завершення процесу сурогатного материнства, а також багато іншого.

Залишайте заявку у формі під цим текстом та отримайте вичерпну консультацію або якісний юридичний супровід від кваліфікованих профільних юристів.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви вже зверталися до інших юристів с приводу сурогатного материнства?

Так
Ні

2 питання

Ви вже укладали договір з агенством чи сурогатною матірʼю?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація