"Аmаt victoria curam – перемога любить старанність".

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців, у тому числі (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права.

Зв'язатися зараз

Доплата до пенсії непрацюючим пенсіонерам по 39 статті

Підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам в розмірі 2-х або 3-х мінімальних заробітних плат: хто має право?

На сьогодні більшість пенсіонерів отримує мізерні розміри пенсії, станом на 01 січня 2023 року згідно оприлюдненої статистки Пенсійного фонду України середній розмір пенсії в Україні становить 4622,59 грн.

Деякі категорії пенсіонерів, навіть не підозрюють, що мають право на підвищення, так звану «доплату», яка передбачена чинним законодавством. Тому, сьогодні розберемо детально, хто ж має право на підвищення до пенсії в розмірі двох або трьох мінімальних заробітних плат.

Нормативно-правове регулювання:

Стаття 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон №796-ХІІ), у редакції чинній до
01 січня 2015 року, передбачала, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:

  • у зоні безумовного (обов’язкового) відселення – три мінімальні заробітні плати;
  • у зоні гарантованого добровільного відселення – дві мінімальні заробітні плати;
  • у зоні посиленого радіоекологічного контролю – одна мінімальна заробітна плата.

В подальшому 28 грудня 2014 року прийнято Закон №76-VIII, який набрав чинності
01 січня 2015 року, підпунктом 7 пункту 4 Розділу І якого внесено зміни до Закону №796-ХІІ шляхом виключення статей 31, 37, 39 та 45.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17 липня 2018 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону №76-VІІІ.

Вирішено, що положення підпункту 7 пункту 4 розділу І Закону №76-VІІІ, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з 17 липня 2018 року відновила дію редакція статті 39 Закону №796-ХІІ, яка була чинною до 01 січня 2015 року. Більше того, Великою Палатою Верховного Суду від 18 березня 2020 року прийнято зразкову справу №240/4937/18 з даного питання.

 

Які категорії пенсіонерів мають право на зазначену доплату?

Вимогами для призначення пенсіонеру такої «доплати» є:

  • пенсіонер проживає в одній із зон радіоактивного забруднення (відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи);
  • пенсіонер офіційно не працює;
  • є відповідне посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.

В якому розмірі здійснюється “доплата” до пенсії?

Законом України №796-ХІІ, у редакції чинній до 01 січня 2015 року, передбачена доплата у розмірі 2-Х або 3-Х МІНІМАЛЬНІХ ЗАРОБІТНІХ ПЛАТ, відповідно до територій радіоактивного забруднення, де проживає пенсіонер, станом на сьогодні одна мінімальна заробітна плата складає 6700,00 грн., відповідно дві мінімальні заробітні плати складають 13400,00 грн.

Варто зазначити, що аналізуючи численну судову практику, юристи Адвокатського бюро «Приходько та партнери» дійшли до висновку, що органи ПФУ при виконанні зазначених рішень враховують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, посилаючись на пункт 3 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 06.12.2016 № 1774- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» яким зазначено, що мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

 

Слід звернути увагу пенсіонерів, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб значно менший за розмір мінімальної заробітної плати, тому юристи нашого Бюро докладають максимальних зусиль для зобов’язання органів ПФУ здійснювати таку «доплату» в належному розмірі, передбаченим чинним законодавством.

Порядок виплати такої «доплати»?

У випадку відповідності пенсіонера (як цивільного так і військового) вищезазначеним вимогам, слід подати заяву до територіального органу Пенсійного фонду України (на обліку в якому він перебуває) про зобов’язання здійснити таку «доплату», однак на жаль, Пенсійний фонд України першочергово відмовляє у виплаті такої «доплати» і зобов’язати його здійснити таку «доплату» можна лише через суд.

Тому, якщо Ви є непрацюючим пенсіонером, проживаєте в одній із зон радіоактивного забруднення, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та маєте посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС звертайтеся до юристів Адвокатського Бюро «Приходько та партнери» для повного супроводження Вашої справи до моменту отримання повноцінної пенсії відповідно до вимог чинного законодавства. Заповніть форму нижче і наш юрист з Вами зв’яжеться та надасть консультацію щодо можливих доплат до пенсії.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви непрацюючий пенсіонер?

Так
Ні

2 питання

Проживаєте в одній із зон радіоактивного забруднення ?

Так
Ні

3 питання

Маєте посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС?

Так
Ні
Колганов Іван Володимирович
Керівник практики військового права
E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців, у тому числі (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація