"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Встановлення факту батьківства

Все більше громадян України на сьогодні не одружуються офіційно, а проживають спільно “цивільним шлюбом”. У них народжуються діти, купується нерухомість та транспортний засіб, але все це не спонукає їх до одруження.

Крім того, у звʼязку із активними бойовими діями все частіше стали траплятися випадки на практиці, коли чоловік пішов на фронт захищати Батьківщину, проте на жаль загинув. В такому випадку виникає питання, а як визнати батьківство дітей, що були народжені не в офіційному шлюбі. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики.

А тому у цій статті ми розглянемо яким чином можна встановити факт батьківства, враховуючи при цьому положення нормативно-правових актів України.

Як встановити факт батьківства в Україні?

СКУ зазначає, що у ситуації, коли чоловік загинув та не був офіційно одружений із матірʼю дитини, факт його батьківства може бути встановлений тільки в одному випадку – за рішенням судових органів (ст. 130).

Також, СКУ зазначає, що при потребі суд може встановити громадянку, яку слід вважати матірʼю дитини (ст. 132).

Чим відрізняється встановлення факту батьківства від визнання батьківства?

  • Перш за все тим, що в громадян відсутній спір про те, хто є дійсно батьком дитини;
  • Смерть батька дитини, факт батьківства якого підлягає встановленню або оголошення його померлим;
  • Різний процесуальний порядок за яким розглядається судова справа.

Яка процедура?

Для того щоб встановити факт батьківства у разі смерті чоловіка особа подає заяву до суду, який і буде розглядати справу та встановлювати такий факт.

Звертатися потрібно саме до місцевого суду першої інстанції, який і наділений відповідними повноваженнями щодо розгляду таких справ, за місцем проживання або фактичного перебування заявника (ст. 315 ЦПК). Розгляд зазначеної категорії справ проводиться в рамках окремого провадження.

Важливо! Місцевий суд може прийняти заяву про встановлення вищезгаданого факту тільки тоді, коли запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень було здійснено за прізвищем та громадянством матері, а ПІБ батька дитини записано за її вказівкою.

Хто наділений законодавчим правом подавати таку заяву?

  • Рідна матір дитини;
  • Опікун чи піклувальник дитини, що був призначений відповідно до правових норм;
  • Громадянин, що безпосередньо повністю утримує дитину та займається її вихованням;
  • Сама дитина, якщо вона досягла 18 річного віку (повноліття);
  • Громадянин, що має підстави вважати себе біологічним батьком дитини.

Яка доказова база?

Із СКУ вбачається, що предметом доказування у справах про встановлення факту батьківства є біологічне походження дитини від громадянина.

Доказами в такій категорії справ слід вважати будь-які відомості із яких можна встановити, що батьком дитини є певна особа.

Крім того, зазвичай місцеві суди на практиці до доказів також відносять:

  • Письмові або усні показання та пояснення свідків, які можуть чітко зазначити, що батьком дитини є певний громадянин, що помер;
  • Письмова документація із РАЦС з якої вбачаються ті обставини, що неможливо відновити втрачені записи актів цивільного стану або внести в них відповідні виправлення;
  • Письмова документація із якої вбачається безспірна наявність цього юридичного факту – це можуть бути електронні листи (email), повідомлення із різного роду соціальних месенджерів, фото на яких видніється сімейний звʼязок заявника і померлого, акти органів державної влади, а також судові рішення тощо.

Варто зазначити, що вищезгаданий перелік доказової бази у категорії справ про встановлення факту батьківства не є повним, оскільки він може змінюватись та збільшуватись через конкретні обставини по кожній справі.

А це в свою чергу говорить про відсутність чіткого переліку доказів в законодавчих актах України щодо такої категорії справ, адже станом на зараз популярним методом встановлення батьківства є проведення експертизи, яка із вірогідністю до 99,9 % може сказати чи є громадянин батько дитини чи ні.

Якщо вам потрібно встановити факт батьківства в судовому порядку, то обовʼязково звертайтесь до перевірених юридичних фахівців – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда має багаторічний досвід щодо юридичного супроводу такої категорії справ, а тому розуміється на всіх нюансах, що можуть виникнути на практиці. Звертайтесь за допомогою саме до нас, адже ми гарантуємо результат!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви вже зверталися в органи опіки та піклування?

Так
Ні

2 питання

Чи є заборгованість по сплаті аліментів на дитину?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація