"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Визнання особи частково недієздатною

Якщо особа внаслідок, психічного захворювання не може мати повну цивільну дієздатність, то вона може визнаватися частково недієздатною.

Однак, як це реалізувати на практиці та що для цього необхідно вчинити знає не кожен громадянин України. В чому і наявна актуальність обраної тематики на сьогодні.

А тому у цій інформаційній статті ми поговоримо про юридичні особливості визнання особи частково недієздатною.

Коли фізичну особу можуть визнати частково недієздатною?

Положення Цивільного кодексу України передбачають, що фізичну особу може бути визнано частково недієздатною, внаслідок наявної психічної хвороби чи стійкого розладу, який суттєво впливає на її загальне розуміння своїх дій та вчинків, а також можливість керувати ними.

Крім цього, якщо громадянин має залежність алкогольну, наркотичну, токсичну чи ігрову, та своїми діями ставить близьких родичів чи членів сімʼї або інших осіб, яких він повинен утримувати відповідно до закону у скрутний фінансовий стан, то йому можуть обмежити цивільну дієздатність.

Хто приймає рішення про визнання особи частково недієздатною?

Часткове обмеження цивільної здатності відбувається тільки у судовому порядку. Такі справи розглядаються в окремому провадженні, а тому сторонами є заявник та заінтересовані особи.

Заявником можуть бути:

  • близькі родичі (законний чоловік чи дружина, рідні батько та матір, син та дочка тощо);
  • члени сімʼї (подружня пара, що зареєструвала шлюб між собою, тобто законний чоловік та дружина; діти, якщо вони не досягли повноліття; а також інші громадяни, що разом проживають, мають спільні права та обовʼязки)
  • органи опіки та піклування;
  • медичний заклад, в якому проходить лікування особа із наявним психічним розладом.

Заінтересованими особами зазвичай виступають територіальні органи опіки та піклування, оскільки внаслідок обмеження цивільної дієздатності особи їй обовʼязково призначається піклувальник.

Чи сплачується судовий збір за подання заяви про визнання особи частково дієздатною?

Ні, оскільки такі судові витрати сплачуються за рахунок державних коштів.

Які правові наслідки визнання фізичної особи частково недієздатною?

  • Якщо особа була визнана у судову порядку частково недієздатною, то над нею встановлюється піклування та їй обовʼязково призначається піклувальник;
  • Вона може вчиняти лише дрібні побутові правочини. Під дрібними побутовим правочином слід розуміти правочин, який характеризується такими критеріями:
    1) задовольняє побутові потреби громадянина;
    2) відповідає його фізичному, духовному чи соціальному розвитку;
    3) стосується предмета, який має невисоку вартість. Наприклад, оплата послуг інтернет-провайдерів, мобільних операторів, купівля та оплата товарів і послуг за допомогою інтернет-магазинів тощо.

Таким чином, дрібний побутовий це оціночне поняття і має визначатися в кожному конкретному випадку залежно від обставин по справі;

  • Якщо правочини виходять за межі дрібних побутових, то громадянин, цивільну здатність якого обмежили, може вчиняти такі правочини лише за згоди піклувальника;
  • Якщо громадянин визнаний частково недієздатним, то він самостійно несе відповідальність за порушення укладеного ним договору та за шкоду, що була завдана іншій особі.

Якщо у вас залишились питання щодо визнання особи частково недієздатною, то звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи нададуть вам всі вичерпні відповіді щодо проблематики у різних сферах права, оскільки вони постійно застосовують чинне законодавство на практиці. Не зволікайте та звертайтесь!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опіки або соціальних орагнів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Чи є підстави для визнання людини недієздатною?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація