"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ ТА СТЯГНЕННЯ НЕУСТОЙКИ

Відшкодування збитків та стягнення неустойки є важливими поняттями у сфері господарювання, оскільки дозволяють компенсувати збитки, заподіяні підприємствам внаслідок порушення контрактів, неналежного виконання зобов’язань або недбалості. Крім того вони відіграють важливу роль у стимулюванні виконання комерційних договорів та підвищенні ефективності виробництва. А це в свою чергу є гарантією захисту прав суб’єктів господарювання, за допомогою якого і досягається стабільність господарського обігу. У цій статті ми розглянемо особливості стягнення неустойки та відшкодування збитків за українським законодавством.

В Україні правова система дозволяє присуджувати компенсації підприємствам, які зазнали збитків. Цивільним кодексом України передбачено, що відшкодуванням збитків є шкода, завдана майну, здоров’ю та іншим правам як фізичних, так і юридичних осіб. Крім того, Господарським кодексом України визначено, що особа, яка не виконує господарських зобов’язань або порушує встановлені вимоги, зобов’язана відшкодувати збитки, завдані іншій особі, права та інтереси якої порушено.

Відшкодування шкоди в господарських відносинах має кілька особливостей:

  • Перша полягає в тому, що – якщо сторона зобов’язання могла запобігти збиткам своїми силами, але не зробила цього, то вона не має права на відшкодування збитків;
  • Друга особливість полягає в тому, що учасник господарських відносин, який порушив грошове зобов’язання, не звільняється від відповідальності і має відшкодувати збитки та сплатити штраф;
  • Третя особливість – право регресу, коли учасник, який відшкодував збитки, може стягнути їх з третіх осіб;
  • Четверта – солідарне відшкодування збитків, коли кілька учасників господарських відносин одночасно завдали збитків і кожен з них зобов’язаний відшкодувати їх;
  • Нарешті, остання особливість полягає в тому, що особа, яка завдала збитків, повинна відшкодувати не тільки вартість втраченого майна, а й додаткові витрати та неодержаний прибуток.

До того ж відшкодування шкоди за українським законодавством визначається на підставі доказів і дійсного стану справи, а також може здійснюватися добровільно або через судове рішення.

Щодо стягнення неустойки, то слід зазначити наступне.

Практика застосування неустойки у господарських відносинах базується на положеннях Цивільного кодексу України, а не Господарського кодексу України, оскільки останній не містить визначень таких понять, як неустойка, штраф та пеня.

За ЦКУ неустойка – це грошова сума, яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити як штрафну санкцію в разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.

Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, неустойка є самостійним видом штрафної санкції, відмінним від штрафу та пені. Водночас, укладаючи договір, сторони можуть встановлювати свої умови щодо видів та розмірів штрафних санкцій, які застосовуються за невиконання або неналежне виконання господарських зобов’язань. До того ж стягнення неустойки (штрафу, пені) не надає право боржникові ухилятися від виконання основного зобов’язання. Це зобов’язання продовжує діяти.

Крім того, застосування інших видів неустойки, окрім штрафу та пені, є можливим, але це має бути передбачено у договорі або законодавстві. В свою чергу, неустойка є самостійним заходом відповідальності, який може застосовуватись як поряд з пенею, так і самостійно. Таке застосування не вважається подвійною відповідальністю за одне й те ж правопорушення, оскільки відповідальність настає лише один раз – у вигляді сплати неустойки, яка може включати у себе різні види санкцій, в тому числі і пеню та штраф.

Таким чином, неустойка виконує функцію забезпечення виконання зобов’язань за договором та змушує сторін дотримуватися його умов.

Якщо у вас виникли проблеми з відшкодуванням збитків або стягненням неустойки у сфері господарювання, зверніться до юридичної компанії “Приходько та партнери” для отримання кваліфікованої та професійної допомоги. Наші юристи завжди готові надати якісні юридичні послуги та забезпечити захист ваших інтересів у будь-яких судових процедурах, оскільки мають на це відповідний досвід. А тому не зволікайте та звертайтесь!

 

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вашою справою займалися інші адвокати?

Так
Ні

2 питання

У вас подано позов до судової інстанції?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитеся в Києві чи Київській області?

Так
Ні
Ан Ірина Миколаївна
Керівник практики господарського та цивільного права
E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація