Ліцензійний договір

«Креативні правові рішення для творчих людей. Ви створюєте, ми захищаємо.»

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-02 +38 (093) 007-44-11

Адвокат, спеціаліст з інтелектуальної власності. Спеціалізується на реєстрації та захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок, а також розробці договорів на передачу інтелектуальної власності, ліцензійних договорів.

Зв'язатися зараз

Ліцензійний договір

Ліцензійний договір – це договір, який передбачає надання однією стороною (ліцензіар) другій стороні (ліцензіат) дозволу на використання об’єкту права інтелектуальної власності (ліцензію). Умови ліцензійного договору визначаються взаємною згодою сторін з урахуванням вимог чинного законодавства (частина перша статті 1109 Цивільного Кодексу України).

При укладенні ліцензійного договору варто враховувати різноманітні фактори. Без спеціальних знань це зробити дуже важко. Допомогти вам зможуть спеціалісти нашої юридичної компанії «PRIKHODKO & PARTNERS». Укладення ліцензійного договору – одна зі складових майнових прав, пов’язаних з інтелектуальною власністю.

 

Фото: Ліцензійний договір

В сучасному світі промислові компанії та фірми не можуть існувати без розвитку технологій. Це безпосередньо впливає на їх загальний рівень конкурентоспроможності. Щоб не відставати від суперників, бізнес може вкладати кошти в розвиток нових технологій або придбати ліцензію на використання вже наявного винаходу за винагороду автору.

Винахідник може на всі 100% розпоряджатися своїм твором, зокрема, використовувати самостійно чи дозволити третім особам його використання. Все це визначається ліцензійним договором.

Предмет ліцензійного договору – ліцензія, тобто дозвіл на використання елемента інтелектуальної власності.

Об’єкт ліцензійного договору – корисна модель, винахід, торговельна марка, промисловий зразок, компонування інтегральної мікросхеми, порода тварин чи сорт рослин, об’єкт суміжних прав чи авторського права.

Умови та види ліцензійного договору

Умови ліцензійного договору визначаються частиною третьою ст. 1109 Цивільного Кодексу України. До них відносяться:

 • Вид ліцензії.
 • Сфера використання.

Окрім цього, в ліцензійному договорі позначаються конкретні права, а також передбачені строки передачі та способи їх використання. Також визначаються розмір, строки і порядок платежів за об’єкти інтелектуальної власності.

Ліцензія за договором може бути:

 • Виключною

Ліцензія забороняє видачу власником ліцензій третім особам (абзац другий частина третя статті 1108 Цивільного Кодексу України).

 • Невиключною

Власник об’єкта ліцензійного договору (наприклад, патенту) може продовжувати його використовувати у сфері, не обмеженій ліцензією. Тобто, залишається можливість видавати ліцензію іншим особам.

Цей вид ліцензії за замовчуванням існує у ліцензійному договорі.

 • Одиничною

Від виключної ліцензії вона відрізняється тим, що дозволяє власнику використовувати об’єкт у сфері, не обмеженій ліцензією. Однак, власник не може видавати інші ліцензії.

Таким чином, мова йде про сферу дії ліцензії, тобто, обсяг переданих прав, їх використання, територію і строк.

Фото: Ліцензійний договір

Якщо це передбачено ліцензійним договором, ліцензіат (отримувач ліцензії) може укласти договір про передачу прав на використання об’єкта інтелектуальної власності іншій особі. Мова йде про субліцензійний договір.

Серед видів ліцензійних договорів також виділяють:

 1. Авторський договір.
 2. Договір про надання прав на корисну модель, винахід або промисловий зразок.
 3. Договір про надання суміжних прав.
 4. Договір про надання прав на топологію інтегральних мікросхем.
 5. Договір про надання прав на торговельну марку.
 6. Договір про надання прав на селекційне досягнення.

Якщо мова йде про наявність правоохоронного документу, ліцензійні договори можна розділити на такі групи:

 • Патентні ліцензійні договори. Правовідносини, об’єкти яких захищаються свідоцтвом або патентом.
 • Безпатентні ліцензійні договори. Правовідносини, об’єкти яких не захищаються охоронюваними документами (тобто, ліцензійними авторськими договорами).

 

Отже, ліцензійний договір – різновид авторського договору про передачу майнового невиключного права. Сама ліцензія може оформлятися як складова частина ліцензійного договору чи як окремий документ.

Ліцензійний договір – передача тільки невиключного права, тобто, права використання.  Також у договорі міститься інформація про ліцензію, що передається.

Серед прикладів ліцензійних договорів можна назвати:

 • Комп’ютерні програми для ведення бухгалтерського обліку.
 • Використання чужого веб-сайту.
 • Передача права на використання торгової марки тощо.

Таким чином, укладення ліцензійного договору – відповідальна та необхідна частина співробітництва у сфері творчої діяльності, інноваційного бізнесу та інших сферах інтелектуального розвитку. Цей вид угоди передбачає довгостроковий період співробітництва між сторонами. Саме тому дуже важливо подбати про всі податкові та юридичні нюанси укладення контракту. Неуважність та юридичний поспіх можуть викликати неприємні наслідки. Тому краще довірити цю справу справжнім професіоналам – співробітникам нашої юридичної компанії «PRIKHODKO & PARTNERS».

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вам необхідно створити ліцензійний договір?

Так
Ні

2 питання

Власник інтелектуальних прав - юридична особа?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
Ан Ірина Миколаївна
Керівник практики господарського та цивільного права
E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-02 +38 (093) 007-44-11

Адвокат, спеціаліст з інтелектуальної власності. Спеціалізується на реєстрації та захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок, а також розробці договорів на передачу інтелектуальної власності, ліцензійних договорів.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація