"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві та спадкових справах

Зв'язатися зараз

Встановлення опікунства над недієздатною особою

Внаслідок активних бойових дій в країні велика кількість громадян постійно має зіштовхуватися із психічними проблемами.

На практиці це проявляється в тому, що особи помічають за собою прояви панічних атак, вони не відчувають себе в безпеці, накопичили надзвичайно багато стресу з яким їх організм немає фізичної можливості впоратися, що як наслідок змінює звичну поведінку людини.

Всі ці фактори безпосередньо впливають на дієздатність осіб та можливість свідомо керувати своїми діями та вчинками.А тому тематика встановлення опікунства є актуальною на сьогодні.

У цій статті ми поговоримо про особливості встановлення опікунства над недієздатною особою, при цьому аналізуючи положення чинного законодавства України.

Хто така недієздатна людина?

Положення Цивільного кодексу України закріплюють поняття недієздатності фізичної особи – це громадянин, який через хронічний та стійкий психічний розлад не може керувати своїми вчинками та усвідомлювати їх значення (ч. 1 ст. 39 ЦКУ).

Особа, яка визнана судом недієздатною потребує встановлення опіки над собою (ч. 1 ст. 58 ЦКУ).

Хто може звертатися до суду?

Із аналізу положень Цивільного процесуального кодексу України вбачається, що заяву про визнання особи недієздатною можуть подавати такі громадяни, а саме (ч. 3 ст. 296 ЦПК):

  • члени сімʼї та близькі родичі. При цьому спільне місце їх проживання не повинно бути обовʼязковою умовою для подачі заяви;
  • місцеві органи опіки та піклування;
  • медичні установи на лікуванні в яких перебуває особа – це може бути психіатричний заклад охорони здоровʼя.

Важливо! В справах про визнання особи недієздатною обовʼязковою є участь заявника та органів опіки та піклування. Вони повинні бути особисто присутніми під час розгляду таких справ, або мати своїх законних представників.

Як встановити опікунство над недієздатною особою?

Для визнання особи недієздатною майбутній опікун має подати заяву до суду першої інстанції. Суд призначає опікуна на підставі подання від територіального органу опіки та піклування.

Заява подається за місцем проживання особи, яку суд визнаватиме недієздатною, а у випадку її перебування на постійному лікуванні – за місцезнаходженням медичного (психіатричного) закладу (ч. 1 ст. 295 ЦПК). Крім цього, разом із заявою слід подавати докази, які підтверджують факт недієздатності особи (наприклад, документ про стан здоровʼя громадянина, історія хвороби тощо).

Рішення про недієздатність особи є чинним з моменту набрання ним законної сили, але не може перевищувати 2 років (ст. 300 ЦПК).

Ви хочете встановити опікунство над недієздатною особою, але не знаєте юридичних тонкощів цієї процедури?

В такому випадку звертайтесь до перевірених фахівців – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда завжди активно відслідковує зміни до законодавства України, робить його аналіз та постійно застосовує на практиці, що в свою чергу дозволяє надавати клієнтам тільки якісну юридичну допомогу. А тому не зволікайте та приходьте на консультацію саме до нас!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опіки або соціальних орагнів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Чи є підстави для визнання людини недієздатною?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві та спадкових справах

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація