"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ПОДІЛ МАЙНА ПРИ РОЗЛУЧЕННІ ПОДРУЖЖЯ

У сфері сімейних відносин та правового регулювання завжди існувало питання, яке було надзвичайно важливим для подружжя, що мало на меті розірвати шлюб – це поділ набутого майна між особами.

Це пояснюється тим, що за час життя разом подружня пара спільними зусиллями набувала майно, але як це зазвичай буває на практиці хтось не погоджується із тим, який внесок кожна особа робила для набуття такого майна.

В цьому і полягають головні суперечки громадян, оскільки одна особа вважає, що завдяки її праці примножувалось спільне майно, а інша – вважає, що це зовсім не так. І як наслідок подружжя не може прийти згоди про розподіл такого майна, що призводить до звернення до суду. В чому і вбачається актуальність тематики на сьогодні.

У цій статті ми розглянемо як відбувається поділ майна при розлученні подружжя відповідно до норм чинного законодавства України.

Як відбувається поділ майна між подружжям?

Із аналізу норм СКУ можна прийти до висновку, що поділ майна відбувається в 2 варіантах:

  • в добровільному порядку, коли особи можуть домовитись про поділ нерухомого та рухомого майна;
  • або в примусовому порядку, шляхом звернення до суду із позовною заявою про поділ майна, де останній й буде приймати рішення про його кінцевий розподіл.

За яким варіантом діяти кожне подружжя для себе вирішує особисто.

Чи все майно, яке має подружжя підлягає поділу?

Звісно, що ні. Так, СКУ передбачає, що до майна, яке не підлягає поділу між подружжям слід відносити:

  • майно, набуте одним із подружжя до шлюбу;
  • майно, яке набуте чоловіком чи дружиною під час шлюбу на підставі договору дарування;
  • майно отримане у власність у порядку спадкування;
  • майно, яке було придбане за особисті кошти одного з подружжя;
  • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
  • майно, що набуде за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

Також до майна, яке не підлягає поділу між подружжям слід відносити грошові кошти, отримані одним із громадян як премії, страхові виплати чи виплати, повʼязані із відшкодуванням моральної шкоди тощо.

Як відбувається розподіл майна при розлученні якщо є діти у подружжя?

СКУ визначає, що при розірванні шлюбу, коли вирішується питання про поділ майна між подружжям, яке має неповнолітніх дітей, вважається що таке майно є власністю батьків, якщо інше не встановлено судовими органами.

Крім цього, набуте майно подружжям за час шлюбу належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності. А тому спільне майно подружжя не підлягає поділу на неповнолітніх дітей.

Проте, законодавство захищає права дитини та говорить про те, що при винесенні рішення суду про поділ майна подружжя, останній повинен враховувати її особисті інтереси. Це може проявлятися у призначенні аліментних зобов’язань на дитину або збільшення частки того із членів подружжя, з ким буде проживати дитина.

 Який алгоритм поділу нерухомого майна між подружжям?

Щодо поділу нерухомого майна слід зазначити наступне.

Якщо нерухоме майно можна поділити на 2 рівні частини, то воно в такому випадку підлягає поділу.  Проте, якщо ж його розподілити на рівні частки не виходить, то тоді суд призначає тій особі в якої менша частка, грошову компенсацію.

Визначаючи кому саме дістанеться, яка частка суд враховує всі обставини по справі, а також наявність спільного проживання та утримання неповнолітніх дітей або дітей, які досягли 18 річного віку, однак є непрацездатними.

Якщо поділити нерухоме майно технічно неможливо, то суд може призначити особам ідеальні частки у такому майні, щоб задовольнити інтереси кожної сторони. У такій ситуації майно залишатиметься у спільній власності та подружжя зможе самостійно визначити порядок користування таким майном. А якщо цього не вийде досягти на практиці, то це за громадян зробить суд.

Чи можна укласти договір про поділ майна подружжя?

Так, звісно, оскільки положеннями СКУ передбачено, що чоловік та дружина мають право на добровільне укладення договору між собою про розподіл майна, яке є спільно набутим під час шлюбу. Якщо договір містить положення про поділ нерухомого майна, то в такому випадку він підлягає нотаріальному посвідченню.

Чи може позов про розірвання шлюбу та про поділ майна подаватися одночасно?

Якщо особа звертається до суду із позовом про розірвання шлюбу, то вона також може подати заяву про поділ майна подружжя окремо або безпосередньо в початковій поданій позовній заяві прохати суд розподілити спільно набуте майно за час шлюбу.

Ви плануєте розірвати шлюб та розподілити майно між подружжям? В такій важливій для вас ситуації звертайтесь до досвідчених юристів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда спеціалізується на сімейному праві, а тому ми з радістю допоможемо вам вирішити всі проблемні питання повʼязані із розірванням шлюбу та поділом майна між подружжям. Звертайтесь!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи чи адвокати?

Так
Ні

2 питання

Ви перебуваєте у зареєстрованому шлюбі?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь у Києві чи Київській області?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація