«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Підготовка підприємства (бізнесу) до слідчих дій

Наразі в Україні все частіше відбуваются ситуації, коли представники правоохоронних органів проводять ряд слідчих дій з працівниками підприємств різних форм власності та галузевої спрямованості. Інтерес слідчих може бути зумовлений різними факторами.

Однак, не залежно від причин та мети, з якими прокурори та слідчі навідуються до підприємства, проведення будь-яких слідчих дій як на самому товаристві, так і поза його межами, за участю працівників такого товариства, завжди має негативний влив на роботу бізнесу в цілому, та на окремих його працівників зокрема.

Для прикладу, проведення тимчасового доступу до речей та документів підприємства може мати наслідком вилучення документів, що містять у собі комерційну таємницю самого підприємства та/або персональні дані як посадових осіб такого товариства, так і його контрагентів.

Витік такої інформації та отримання її у володіння представниками правоохоронних органів може спричинити погіршення договірних правовідносин з контрагентами та спонукати правоохоронців до здійснення незаконного кримінального переслідування як власників бізнесу, так і простих співробітників.

Проведення обшуку, як такого, дозвіл на проведення якого було надано у встановленому законодавством порядку, так і несанкціонованого, спричиняє блокування роботи бізнесу як мінімум на один день (на момент проведення обшуку), а як максимум на невизначений термін, з огляду на той факт, що найчастіше правоохоронцями вилучається значна частина документації підприємства та комп’ютерної техніки. Надалі по відношенню до вилученого майна та цінностей вирішується питання про накладення арешту та визнання речовими доказами у відповідному кримінальному провадженні.

Окрім того, обшуки та інші слідчі дії, що можуть бути проведенні у зв’язку з зайняттям господарською діяльністю підприємства, проводяться будь де, зокрема, але не виключно, у приватних помешканнях, транспортних засобах будь-якого з працівників підприємства (від керуючого партнера, до менеджера, бухгалтера, та ін), орендованих офісах, складських приміщеннях та будь-яких об’єктах, які прямо чи опосередковано мають відношення до відповідного бізнесу.

Відповідні слідчі дії (що безпосередньо пов’язані з доступом до майна підприємства та/або його працівників) зазвичай проводяться одночасно у декількох місцях за участю різних слідчих груп. Тому принципово важливим є проведення попереднього інструктажу усіх працівників підприємства з метою мінімізації негативних наслідків для бізнесу після завершення проведення слідчих дій.

Зазвичай, представники правоохоронних органів, після безпосереднього  обшуку підприємства та/або до його працівників, та вилучення ряду майнових цінностей товариства звертаються до відповідних судових інстанцій з метою легалізації подальшого утримання майна товариства та/або його працівників в органі досудового розслідування з метою блокування господарської діяльності підприємства та, зачасту, здійснення тиску на бізнес.

Окрім того, що проведення слідчих дій пов’язаних з господарською діяльністю товариства несе негативні матеріальні наслідки у вигляді отримання збитків, такі дії правоохоронців спричиняють дестабілізацію робочого процесу з точки зору колективу підприємства.

Так, виклики посадових/службових осіб та рядового персоналу до органу досудового розслідування для здійснення допиту у якості свідків (на першому етапі розслідування) спричиняють значний стрес для таких осіб. Результати відповідної стресової ситуації можуть мати значну кількість негативних наслідків, починаючи від розголошення інформації з обмеженим доступом, завершуючи подальше кримінальне переслідування працівників товариства.

Таким чином, проведення правильної та професійної підготовки співробітників підприємства до участі у слідчих діях, а також участь висококваліфікованого адвоката під час проведення таких заходів правоохоронцями є запорукою забезпечення законності проведених слідчих дій та мінімізації ризику «простою» господарської діяльності, що в результаті матиме негативні матеріальні та мікрокліматичні наслідки для всіх співробітників підприємства.

Адвокати юридичної компанії «Приходько та партнери» є спеціалістами з юридичного супроводу бізнесу під час проведення представниками правоохоронних органів будь-яких передбачених кримінальним законодавством слідчих дій (обшуків, допитів).

Звернувшись з юридичною допомогою до нашої компанії, ви отримаєте послуги професійного адвоката який допоможе:

 1. Провести професійну юридичну підготовку керівного (начальницького) складу підприємства з метою оволодіння останніми навичками ефективного менеджменту персоналу у стресових ситуаціях, що пов’язані з візитом правоохоронних органів.
 2. Провести професійну юридичну підготовку співробітників підприємства про порядок взаємодії з правоохоронцями, у випадку візиту останніх на підприємство, під час робочого часу.
 3. Провести професійну юридичну підготовку співробітників (членів їх родин) про порядок взаємодії з правоохоронцями у випадку візиту останніх з метою проведення слідчих дій до приватної власності співробітників як у робочий так і в неробочий час.
 4. Провести інструктаж щодо порядку оформлення робочого місця та місць зберігання інформації (як матеріальної так і електронної), з метою мінімізації ризиків вилучення речей та документів.
 5. Провести інструктаж про порядок комунікації з представниками правоохоронних органів з метою запобігання витоку інформації з обмеженим доступом під час проведення слідчих дій.
 6. Провести тренінги для співробітників підприємства стосовно порядку реагування на телефонні/електронні повідомлення правоохоронних органів, що спрямовані на отримання певних показів від співробітників товариства, та направлення повісок про виклик для участі у слідчих діях (допитах).
 7. Навчити відповідальних осіб підприємства способам надання відповідей на запити правоохоронних органів щодо витребування речей/документів в порядку ст. 93 КПК України.
 8. Забезпечити збереження персональних даних, конфіденційної та комерційної таємниці, та не допустити вилучення такої інформації правоохоронцями у ході проведення обшуку або тимчасового доступу до майна (речей) підприємства.
 9. Не допустити порушення будь-яких прав як фізичних осіб так і бізнесу в цілому під час проведення слідчих дій.
 10. Захистити майно підприємства від протиправного його вилучення правоохоронцями під час проведення обшуку.
 11. Оскаржити у судовому порядку протиправне вилучення тимчасово вилученого, у ході проведення обшуку, майна, та забезпечити повернення такого майна у користування підприємства.
 12. Не допустити накладення арешту на майно, вилучене у ході проведення обшуку, скасувати арешт, у випадку його протиправного накладення слідчими суддями.
 13. Ініціювати та супроводити процеси компенсації і відшкодування збитків від дій правоохоронних органів, під час проведення слідчих дій на підприємстві.
 14. Забезпечити дотримання прав співробітників підприємства під час проведення допитів за участю відповідних осіб.
 15. Супроводжувати будь-якого співробітника товариства на допитах та будь-яких інших процесуальних діях з метою забезпечення дотримання законності проведення відповідної процедури та мінімізації будь-яких негативних наслідків.
 16. Оскаржити процесуальні рішення про проведення слідчих дій з метою подальшого визнання таких слідчих дій та їх результатів недопустимими.

 

Наші адвоката готові прийти Вам на допомогу, якісно супроводити обшук, надати Вам підтримку, консультації та допомогу з кримінального провадження. Для замовлення супроводу та підготовки підприємства до можливих обшуків – заповніть форму нижче.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вам потрібна підготовка підприємства до обшуків?

Так
Ні

2 питання

У Вас вже відбувались обшуки на підприємстві?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
Ковальов Артем Вадимович
Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація