«Команда експертів на вашому боці!»

Мамедова Лілія Теймурівна
E-mail
mlt@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-32

Експерт в галузі кримінального права. Спеціалізується на злочинах у сфері корупції, хабарах, військової діяльності, злочинах у фінансовому секторі та злочинах проти основ національної безпеки. Супроводження в Європейському суді з прав людини та питаннях міжнародного розшуку.

Зв'язатися зараз

Супровід на допиті під час воєнного стану

Незважаючи на те, що воєнний стан в Україні було введено ще 24 лютого 2022 року, правова система нашої країни продовжує повноцінно функціонувати. Представниками правопорядку серед іншого здійснюються розслідування різноманітних кримінальних правопорушень. Одним із основних інструментів фіксування та отримання важливої інформації залишається допит. Які зміни відбулися в проведенні допиту в умовах воєнного стану? Про це більш детально розкажуть фахівці нашої юридичної компанії Приходько та Партнери.

 

Законодавча база питання

Війна внесла достатньо серйозні корективи в Кримінально процесуальний кодекс України. Більш детально розглянемо частину 4 статті 9 та частину 11 статті 615 КПК України.

Серед іншого, суд може знайти доцільне обґрунтування рішення, яке було винесене, відповідними показаннями. Вони надаються під час проведення допиту. Допит проводить прокурор або слідчий. Це можуть бути показання  різних учасників кримінального провадження, наприклад, підозрюваного чи потерпілого  у кримінальних провадженнях, розпочатих в умовах воєнного стану.

Вказані вище показання використовуються в судовому порядку у випадках, коли проведення та результати цього допиту були зафіксовані за допомогою наявних технічних засобів відео фіксації. Якщо мова йде про допит підозрюваного, обов’язковою умовою являється участь захисника, тобто, супровід професійного адвоката.

Іншими словами, відеозапис показань – фактична основа для доказової бази у суді. Важливо: використання відеозапису допиту в умовах воєнного стану не обмежене. Що це значить? Показання, отримані під час відео фіксації можуть розцінюватися як докази в суді навіть після його завершення.

Особливості супроводу на допиті під час воєнного стану

Як було вказано вище, в умовах воєнного стану можуть використовуватися позасудові показання. Головна умова – дотримання всіх процесуальних дій та наявність повного відеозапису допиту. Ці показання суд може використати без будь-яких обмежень. Це стосується як потерпілих і свідків, так і підозрюваних. Такий допит здійснює виключно прокурор.

Процесуальні гарантії передбачають вчинення наступних дій:

  • Роз’яснення допитуваному його прав.

Наприклад, він має право не давати свідчень проти себе (вимоги статті 224 ПК України).

  • Право на здійснення захисту або допиту свідка особою, яку обвинувачують у вчиненні правопорушення.

Отже, суддя на основі використання відеозапису може переконатись у тому, що показання були надані без будь-якого тиску чи протиправного примусу. Якщо у судді виникнуть будь-які сумніви, у нього є можливість не брати цей доказ до уваги (звичайно, у випадку доведення вини поза так званим «розумним сумнівом»). Окрім цього, в окремих випадках може здійснюватися (за можливості) повторний допит безпосередньо в стінах суду.

 

Якщо на етапі розгляду кримінальної справи в суді існує виражена небезпека для здоров’я/життя особи, яка пов’язана із активною фазою воєнних дій в регіоні її проживання, може використовуватися відеозапис показань особи. При цьому варто зазначити, що дуже важливим фактором являється відсутність сумнівів чи підтверджених іншими доказами заперечень в інших учасників дійсного судового засідання.

Отже, головна умова допиту в умовах дії воєнного стану – забезпечення гарантування всіх інтересів та прав всіх сторін кримінального провадження, регламентних чинним українським законодавством. Крім цього, завдяки допомозі професійних адвокатів Приходько та Партнери Вам вдасться уникнути зловживань з боку представників правоохоронних органів.

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката зі супроводу на допиті під час воєнного стану заповніть форму нижче.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вас цікавлять послуги кваліфікованих адвокатів?

Так
Ні

2 питання

Вам необхідний супровід адвоката на допиті?

Так
Ні

3 питання

Вам потрібна консультація адвоката?

Так
Ні
E-mail
mlt@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-32

Експерт в галузі кримінального права. Спеціалізується на злочинах у сфері корупції, хабарах, військової діяльності, злочинах у фінансовому секторі та злочинах проти основ національної безпеки. Супроводження в Європейському суді з прав людини та питаннях міжнародного розшуку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація