«Ніколи, ніколи, ніколи не здавайтесь»

Колесніченко Олександр Сергійович

Керівник практики нерухомості та будівництва

E-mail
kolesnichenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-41

Спеціаліст у сфері будівництва та нерухомості, інженер-будівельник, спеціалізується на земельному праві, веденні переговорів, а також вирішенні спорів у досудовому порядку.

Зв'язатися зараз

Оренда земель державної та комунальної власності

Збройна агресія Російської Федерації проти нашої держави продовжується, однак, навіть в такій складній ситуації економіка України має працювати. Саме тому актуальним питанням являється питання оренди земель, які знаходяться в державній чи комунальній власності. Якщо Ви плануєте орендувати землю на певний термін, фахівці нашого юридичного бюро Приходько та Партнери допоможуть Вам в цьому. 

Законодавча база питання

Передання землі в оренду передбачається Земельним кодексом України (мова йде про статтю 124). В  Земельному кодексі зазначено наступне: ділянки,  що перебувають в комунальній або приватній власності передаються в оренду на підставі рішень відповідного органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади (стаття 122 Земельного кодексу).

Якщо щодо оренди землі, яка перебуває в державній або комунальній власності, проводяться земельні торги, особа може подати відповідну заяву та підкріпити її пакетом документів (стаття 137 Земельного кодексу). 

З введенням в Україні воєнного стану набуває чинності Закон України, в якому зазначені зміни до деяких законодавчих актів (підпункт 7, пункту 27 Перехідних положень  Земельного кодексу України). Відповідно до внесених змін, з квітня 2022 року було скасовано земельні торги, пов’язані  з передачею прав оренди ділянок землі, які знаходяться у власності держави або належать комунальним установам та додатково мають сільськогосподарське призначення. На сьогодні земельні торги щодо земель сільськогосподарського призначення проводяться тільки в електронній системі Прозорро. Що стосується передачі землі за прямою угодою, вона була скасована.

Більш детально розглянемо питання розміру орендної плати. Орендна плата зазначається в договорі оренди, однак, при цьому, сума платежу за рік не може бути меншою за розмір податку на землю.

Особливості оформлення договорів під час воєнного стану

Всі договори, пов’язані з орендою державної та комунальної власності оформляються виключно в електронній формі. Подібні договори автоматично не поновлюються. Це означає, що орендарі не будуть мати переважного права на укладення аналогічного договору на новий термін чи на купівлю земельної ділянки у випадку її продажу. Це стосується також землі, яка передається в суборенду або щодо якої було змінено цільове призначення. 

Після того, як буде припинено або скасовано режим воєнного стану, всі укладені/поновлені договори, відповідно до законодавства будуть продовжувати діяти до моменту, коли не буде закінчено строк їх укладення.

Зверніть увагу: на сьогодні є 2 заборони щодо земель, які перебувають в комунальній та державній власності. По-перше, введено заборону на безоплатну передачу землі. Це означає, що земля, яка належить державі або перебуває в комунальній власності, не може бути передана у приватну власність. 

По-друге, під забороною – земельні торги. Це стосується земельних торгів, які пов’язані з правами оренди, суперфіції земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної або державної власності. Торги, які були оголошені, однак не були завершені до квітня 2022 року, вважаються скасованими. 

Таким чином, воєнний стан супроводжується забороною на безоплатну передачу землі комунальної та державної власності у приватну власність. 

У Вас ще залишилися питання? Чекаємо на попередній консультації! Для розрахунку вартості послуг юристів з оренди землі заповніть форму нижче.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Плануєте оренду землі що належить державі чи комунальним структурам?

Так
Ні

2 питання

Процес підготовки документів вже розпочато?

Так
Ні

3 питання

Послуга Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Колесніченко Олександр Сергійович
Керівник практики нерухомості та будівництва
E-mail
kolesnichenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-41

Спеціаліст у сфері будівництва та нерухомості, інженер-будівельник, спеціалізується на земельному праві, веденні переговорів, а також вирішенні спорів у досудовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація