"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

АПОСТИЛЬ НА РІШЕННЯ СУДУ

Апостиль на рішення суду  – це важлива процедура, яка потрібна в тих випадках, коли вам необхідно засвідчити оригінальність юридичного документу та всіх його реквізитів. Вона полегшує життя, якщо ви знаходитись за межами України та вам потрібно надати судове рішення міжнародному органу влади, щоб засвідчити законність такого документу.

В цій статті ми розглянемо: поняття апостилю, особливості його нанесення, а також проблеми, які можуть виникати при засвідченні рішення суду апостилем.

Яке поняття апостилю в Україні та чому ця процедура так поширена?

Найпопулярнішим способом оформлення документів для їх законного використання в іноземних країнах на сьогодні є проставлення апостилю. Цей процес був запроваджений за допомогою Гаазької Конвенції, яка була підписана у 1961 році.

Вона скасувала вимогу для всіх учасників, що взяли на себе зобов’язання виконувати положення закріплені Конвенцією, легалізовувати документи іноземного походження. Загалом її ратифікувало більше ніж 90 країн (Україна в тому числі), а тому апостиль і набув такого широкого розповсюдження в нашій державі.

В Україні законодавчого визначення апостилю не існує, є лише згадка про нього в Гаазькій Конвенції та в яких випадках його наносять. Тоді виникає питання, а що розуміти саме під апостилем?

Якщо проаналізувати положення цієї Конвенції, то можна прийти до висновку, що апостиль – це спеціальний штамп, що засвідчує справжність всіх реквізитів документу, підписів осіб та надає йому юридичної сили в державах-учасницях, що ратифікували Гаазьку Конвенцію.

Які особливості нанесення апостилю на судове рішення?

Міністерство юстиції є офіційним органом в Україні, відповідальним за апостилювання судових рішень. Відповідно ви подаєте заяву до Мінюсту та сплачуєте державне мито, а потім вже відбувається процес нанесення апостилю на рішення суду.

Сам по собі процес апостилювання вимагає використання оригіналу документа, отриманого в суді. Після цього рішення має бути нотаріально завіреною копією (це стосується в першу чергу країн, які не ратифікували Гаазьку конвенцію).

Проте, загалом процес нанесення апостилю передбачає перевірку трьох ключових факторів: дійсності документа, легітимності печатки та справжності підпису судді, який підписує документ.

Слід памʼятати, що оригінал судового рішення зберігається виключно в архіві суду. Сторонам, які беруть участь у справі, видається лише завірена суддею копія ухвали або судового рішення. У результаті на цю копію проставляється апостиль для підтвердження справжності всіх реквізитів документа та надання йому юридичної сили в іноземних державах, що ратифікували Гаазьку конвенцію.

Які проблеми можуть виникати при засвідченні рішення суду апостилем?

Рішення суду – це документ, який міністерство часто повертає на перереєстрацію чи доопрацювання.

Під час проставлення апостилю на судове рішення найпоширенішими помилками часто є недотримання встановлених Міністерством стандартів за кількома елементами. До таких елементів належать підпис, печатка, ПІБ судді та обов’язкові написи «копія вірна», «згідно з оригіналом», «оригінал знаходиться в архіві суду» тощо.

Тепер детальніше розглянемо кожен вид помилок:

  • Підпис судді засвідчується саме його реальним зразком. В Україні всі суди зобов’язані надати Міністерству юстиції зразки підписів своїх діючих суддів. Це робиться для того, щоб переконатися в достовірності підпису судді при поданні судового рішення, щоб проставити на ньому апостиль. Якщо підпис на рішенні не збігається зі зразком підпису в архіві Міністерства юстиції, запит про апостиль буде відхилено.
  • Підпис на рішенні ставить не суддя, а його помічник. Це можливо у тих випадках, коли суддя зловживає своїм службовим становищем і не підписує деякі судові рішення, а замість нього це робить його помічник.
  • Рішення суду не містить обов’язкових реквізитів документу. Такими реквізитами можуть бути підпис судді, його ПІБ та печатка, «Копія вірна», «Згідно оригіналу», «Оригінал знаходиться в архіві суду», «Рішення набрало законної сили» тощо.

Вам необхідна допомога або юридична консультація, стосовно того як правильно подати документи, щоб на них поставили апостиль та не відмовили у наданні такої послуги?

В такій ситуації звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”. Наша команда надасть вам всі вичерпні відповіді на ваші питання та допоможе із оформленням апостилю на ваші документи.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вам потрібно засвідчити оригінальність юридичного документу?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Україні?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація