"Мы ценим наших клиентов и осознаем, что время – самый ценный ресурс, который мы помогаем им сохранить."

Мірошниченко Тарас Васильович

Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех

E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз

Подача звітності КІК

З часів набуття своєї незалежності Україна завжди прагнула бути однією із найрозвинутих європейських країн.

Про це свідчить і багаторічне опитування населення та і загальний вектор розвитку країни, який спрямований в бік Європи.

Однак, пострадянській державі не легко досягти миттєвого успіху у всіх сферах свого функціонування загалом, а тому єдиним рішенням, яке допомагає змінювати країну з середини це є дієве реформування існуючих інститутів в суспільстві.

Як наслідок в 2020 році був прийнятий Закон України №466-IX, що набрав чинності лише 1 січня 2022 року, та ним було введено поняття  контрольованої іноземної компанії.

Що це таке КІК, яке його основне призначення, для чого він був створений в Україні, як правильно подати звітність КІК – про це ми і поговоримо у даній інформаційній статті.

Що слід розуміти під контрольованою іноземною компанією?

Контрольована іноземна компанія (англ. Controlled Foreign Corporation or Company) – це юридичні особи, що були зареєстровані на території іноземних країн, проте кінцевим їх власником (контролюючою особою) є податковий резидент України.

Контролюючою особою може бути як фізична, так і юридична особа.

Іноземні компанії, які мають реєстрацію на території інших країн, підпадають під дію законодавства КІК, якщо їх власник:

  • володіє часткою від 50% в іноземній юридичній особі;
  • володіє часткою від 25% в іноземній юридичній особі, але при одній умові – якщо компанія нараховує інших співвласників, що мають податкове резидентство України та сумарна частка їх володіння у відсотковому співвідношенні становить більше, ніж 50%;
  • має документальне підтвердження, що він фактично здійснює контроль над іноземною компанією (наприклад, дає вказівки та розпорядження, які зобовʼязані виконувати органи управління компанії, затверджує підписання договорів, здійснює управління корпоративними рахунками тощо).

Яке основне призначення законодавства про контрольовані іноземні компанії?

Законодавство про КІК в Україні було запроваджено з єдиною метою – запобігання ухиленню від сплати податків за допомогою різних офшорних компаній, що були засновані в юрисдикціях із мінімальним податковим навантаженням.

Імплементація правил КІК є наслідком прийняття так званого Плану BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), що був розроблений ОЕСР, та  його основне призначення – протидія розмиттю податкової бази та виводу прибутку з-під оподаткування.

Тобто, в поєднанні із відповідними положеннями в договорах про уникнення подвійного оподаткування законодавство про КІК зобовʼязує сплачувати податки в тій країні, де фактично здійснюється підприємницька діяльність юридичної особи або насправді живуть кінцеві власники бізнесу.

Які особливості подання звітності про контрольовану іноземну компанію в Україні?

Перш за все потрібно зазначити, що починаючи із 1 січня 2024 року в Україні всі фізичні та юридичні особи, що мають зареєстровані іноземні компанії та є їх контролерами зобовʼязані подавати звітність про КІК.

Важливо! Якщо фізичні та юридичні особи не подавали звітність про КІК за 2022 рік, то в 2024 році їм обовʼязково потрібно подавати таку звітність за минулі 2022 та 2023 роки.

Строки для подання звіту про КІК складають:

  • Якщо звітність подає фізична особа – до 1 травня наступного року, що йде за звітним. Крім цього, також потрібно подати річну декларацію про майновий стан та доходи фізичних осіб. Звіт по КІК йде додатком до Декларації про майновий стан та доходи фізичних осіб.
  • Якщо звітність подає юридична особа – до 1 березня наступного року, що йде за звітним. Крім цього, також потрібно подавати податкову декларацію з податку на прибуток для підприємств.

 

Форма подання звіту про КІК буває двох видів:

  • Повна – містить детальний опис про здійснення підприємницької діяльності іноземною компанією та може включати:
  1. інформацію про отримані доходи від КІК;
  2. обчислення прибутку компанії до здійснення оподаткування;
  3. кількість та розмір дивідендів, що отримали іноземна фірма від юридичних осіб, що мають фактичну реєстрацію в Україні;
  4. повна інформація про наявний штат фірми та кількість працюючих робітників на відповідну дату подання звітності;
  5. повна інформація про отриманий прибуток від здійснення підприємницької діяльності;
  6. якщо наявні підстави звільнення від оподаткування, то потрібно надати відповідний пакет документів, що їх підтверджують;
  7. інформація про доходи, які отримали контролююча особа;
  8. інформація про здійснення фінансових операцій та розрахунків із нерезидентами України;
  9. інша фінансова звітність з КІК.
  • Скорочена – містить базові дані про КІК та подається лише тоді, якщо на момент подачі звітності ще не було сформована вся необхідна документація у відповідній іноземній юрисдикції.

Може в себе включати:

  1. повну назву іноземної фірми та її фактичне місце реєстрації;
  2. номер реєстрації компанії у податкових органах держави;
  3. якщо наявні кілька співвласників в іноземній компанії, то обовʼязково потрібно вказати їх частку володіння у відсотковому співвідношенні;
  4. обсяг частки, яка належить контролюючій особі податковому резиденту України.

Важливо! Якщо подається звітність про КІК у скороченій формі, то повний звіт потрібно буде надати до 31 грудня наступного року, що йде за звітним.

Куди слід подавати звітність про контрольовані іноземні компанії?

Звітність про КІК подається лише шляхом заповнення електронної форми бланку з обовʼязковим накладенням цифрового підпису через створений особистий податковий кабінет.

Її слід подавати до контролюючого податкового органу за основним місцем обліку фізичної особи або юридичної особи – податкового резидента.

Чи передбачена відповідальність за неподання звітності про контрольовані іноземні компанії?

За повне неподання звіту – 302800 гривень, за його несвоєчасне подання – до 151400 гривень, за не відображення повної інформації про КІК – штраф 3% доходу КІК або 25% прибутку.

Всі розрахунки обчислені станом на 1 січня 2024 року.

Якщо у вас залишились питання щодо правильної подачі звітності КІК, то в такому випадку юридична допомога від адвокатського бюро “Приходько та партнери” буде вкрай необхідною.

Юристи компанії розʼяснять складні законодавчі положення про подання звітності КІК, оскільки вони чудово володіють знаннями у різних сферах українського законодавства та постійно застосовують його на практиці, що в свою чергу дозволяє розуміти запити клієнта та досягати бажаного результату. Не зволікайте та приходьте на консультацію саме до нас!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вам потрібна допомога з визначенням належності до КІК?

Так
Ні

2 питання

Вам потрібна допомога з поданням відомостей щодо набуття чи втрати статусу КІК?

Так
Ні

3 питання

Вам потрібна допомога з поданням звітності по КІК?

Так
Ні
Мірошниченко Тарас Васильович
Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех
E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація