"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Відшкодування шкоди заподіяної війною

Збройна агресія Російської Федерації завдала та щоденно завдає величезних збитків нашій економіці. Відповідно до даних Міністерства розвитку територій та громад в Україні, вже пошкоджено або зруйновано повністю понад 116 тисяч житлових будинків. Вперше питання щодо відшкодування шкоди, заподіяної війною, постало перед українцями більше 8-ми років тому – в 2014 році, після анексії Кримського півострову та початку війни на Сході України. В той період українське законодавство не передбачало жодних ефективних механізмів для захисту майнових інтересів людей, які втратили жило. Що змінилося в 2022 році? Відповіді на ці питання нададуть юристи «PRIKHODKO & PARTNERS».

 

Законодавча база проблеми відшкодування шкоди

На жаль, в нашій країні досі не вироблено законодавчої бази, яка б визначала, в якому розмірі і як саме відбувалося відшкодування зруйнованого та пошкодженого житла громадянам. 1 квітня 2022 року в першому читанні було ухвалено законопроєкт під назвою «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації».  До прийняття проєкту Закону діє тільки порядок, відповідно до якого громадяни можуть заявити органам місцевої влади про те, що їхнє житло було пошкоджене або знищене. Таким чином, на цей момент мова йде лише про створення системи обліку житла, яке постраждало від агресії Російської Федерації. Подати інформацію про пошкодження житла можна через державний портал «Дія». В Реєстрі знищеного та пошкодженого майна буде зберігатися вся інформація про житло та інші споруди, які були зруйновані в результаті російського вторгнення.

 

Способи відшкодування шкоди, заподіяної війною

Відшкодування шкоди, яка була нанесена військовими діями, здійснюється у два способи: контрибуція та репарація.

Контрибуція – вилучення майна або примусові платежі, які здійснюються державою – переможцем у війні.

Репарація – одна з форм матеріальної відповідальності, яка наступає для суб’єкта міжнародного права за збитки, спричинені іншому суб’єкту міжнародного права  в результаті правопорушення (до яких безпосередньо відноситься і війна). Характер і об’єм репарацій залежить від нанесених збитків.

Застосування контрибуцій чи репарацій можливе тільки після завершення війни, після того, як будуть підписані відповідні документи – Акт про капітуляцію або мирна угода. За відшкодування збитків та відновлення територій платить сторона, яка програла війну.

Механізм відшкодування шкоди

Механізм відшкодування шкоди за зруйноване чи пошкоджене житло складається з наступних складових:

  • Подання заяви

Подати заяву на компенсацію збитків можна дистанційно через додаток «Дія», в ЦНАПі (Центрі надання адміністративних послуг) або через нотаріуса.

  • Складання Акту обстеження майна спеціальною комісією (вона складається з представників місцевого самоврядування та військово-цивільної адміністрації).
  • Внесення даних до Реєстру знищеного та пошкодженого майна.

До Реєстру включають інформацію, яка пов’язана не тільки з пошкодженим житлом, але і з пошкодженими об’єктами комунальної та державної власності. Мова йде також про енергетичну, транспортну та іншу інфраструктуру.

  • Компенсація.

Виплата компенсації – різновид соціальної допомоги, яка надається державою. В цьому випадку держава за власні кошти виплачує грошові кошти певній категорії постраждалих у попередньо визначеному розмірі.

Важливо:

Якщо мова йде про зруйноване або пошкоджене майно, доречніше використовувати термін відшкодування завданої шкоди. Однак, ще раз наголошуємо на тому, що на сьогодні в українському законодавстві відсутні закони, які регулюють порядок відшкодування шкоди, заподіяної війною.

 

Правильно скласти заяву на відшкодування матеріальної шкоди та дійсно домитись відшкодування – допоможуть фахівці «PRIKHODKO & PARTNERS». Записуйтесь на консультацію!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ваше майно постраждало в наслідок війни?

Так
Ні

2 питання

У Вас є документи, що підтверджують право власності на це майно?

Так
Ні

3 питання

Ваше майно повністю знищене?

Так
Ні

4 питання

Ви хочете отримати відшкодування шкоди заподіяної війною?

Так
Ні

5 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація