«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

Стягнення боргу з юридичної особи (з фірми)

Ковальов Артем Вадимович - kovalev new

Стягнення боргу з юридичної особи (з фірми)

Автор

Ковальов Артем Вадимович

Стягнення боргу з юридичної особи (з фірми) є комплексом дій, здійснених для погашення фінансових зобов’язань боржника перед кредитором за поставлений товар, виконані роботи, надані послуги.

Крім описаних вище випадків, стягнення боргу з юридичної особи може мати місце при стягненні з підприємств-боржників авансових платежів або передоплати за невиконання прийнятих зобов’язань.

 

Що включає комплекс дій зі стягнення боргу з підприємства?

Комплекс заходів щодо стягнення заборгованості за поставлений товар, виконані роботи, надані послуги або авансових платежів, передоплати включає перелік дій з боку кредитора, кінцевою метою яких є отримання грошових коштів, на які претендує кредитор, і чиї права порушені, а також стягнення з боржника компенсації за порушення зобов’язань, таких як штрафних санкцій, що включає пеню, штраф, 3% річних, інфляційні втрати.

Комплекс дій щодо стягнення боргу з підприємства умовно можна поділити на етапи, серед яких можна виділити три основні.

 

Претензійне (досудове) стягнення заборгованості

Цей етап полягає переважно у направленні письмових претензій підприємству-боржнику з вимогою погашення заборгованості. Умови претензійного врегулювання спорів між сторонами договірних відносин зазвичай фіксуються у договорі, і, власне кажучи, визначають порядок та умови направлення претензій, а також порядок та строки надання відповідей на такі претензії.

В основному, при великих простроченнях виконання грошових зобов’язань, що автоматично тягнуть нарахування великих штрафних санкцій, претензійне стягнення заборгованості приносить успіх при відмові кредитора від сплати боржником штрафних санкцій. У такому разі кредитор «прощає» боржнику певну суму штрафів, а замість швидко, без додаткових зусиль, отримує основне «тіло» боргу.

Судове стягнення заборгованості

По суті є другим етапом стягнення боргу з юридичної особи, до якого вдається кредитор у разі, якщо претензійне (досудове) стягнення заборгованості не принесло результатів. Суть цього етапу полягає у зверненні із судовим позовом про стягнення боргу з юридичної особи до компетентного суду.

Цей етап є більш витратним порівняно з претензійною роботою, оскільки потребує, як мінімум, оплати судового збору, витрат на участь юристів, адвокатів у судовому процесі тощо. Також цей етап судового стягнення боргу з юридичної особи є досить тривалим і може тривати від шести місяців до кількох років, залежно від складності справи. Разом з цим при стягненні боргу з юридичної особи (фірми) через суд кредитор, крім основного боргу, має можливість істотно збільшити суму стягнення за рахунок штрафних санкцій. Іноді трапляються випадки коли сума штрафних санкцій суттєво перевищує суму основного боргу. Закінчується цей етап отриманням судового рішення про стягнення боргу з юридичної особи (фірми). Насправді бувають випадки, коли після винесення судом рішення на користь кредитора про стягнення боргу з юридичної особи (фірма), така фірма, не чекаючи відкриття виконавчого провадження (третій етап стягнення), виконує рішення суду та повністю гасить заборгованість.

 

Примусове стягнення боргу з юридичної особи

Примусове стягнення боргу з юридичної особи – третій, заключний етап стягнення заборгованості з юридичної особи. Цей етап починається відкриттям державною виконавчою службою або приватним виконавцем виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду щодо стягнення боргу з юридичної особи.

Виконавче провадження щодо стягнення боргу з юридичної особи відкривається державним або приватним виконавцем за заявою кредитора, на чию користь винесено рішення суду, після того, як таке рішення суду набуло чинності. Разом із заявою кредитор подає виконавцю судовий наказ (виконавчий) лист, після чого виконавець відкриває виконавче провадження щодо примусового стягнення боргу з юридичної особи. Відкриття виконавчого провадження щодо стягнення боргу з юридичної особи несе для боржника низку негативних наслідків, які суттєво ускладнюють будь-яку господарську діяльність підприємства боржника, зокрема:

  • арешт усіх банківських рахунків підприємства;
  • арешт майна та виробничих потужностей підприємства;
  • внесення підприємства-боржника до Реєстру боржників.

Вище перелічені негативні наслідки відкриття виконавчого провадження щодо стягнення боргу з юридичної особи (з фірми) можуть суттєво негативно вплинути на роботу підприємства-боржника, або ж зовсім призвести до його банкрутства, і є досить результативними.

Окремим способом стягнення боргу з юридичної особи є порушення кримінальної справи щодо керівників та/або власників підприємства за фактом шахрайства, відповідальність за що передбачена ст.190 КК України.

 

Як ми працюємо:

  Залиште заявку у зручний для Вас спосіб: емейл, форма зворотнього зв’язку, телефонуйте

  Проводимо зустріч та обговорюємо умови співпраці

  Підписуємо договір

  Сплачуєте за надання правової допомоги

  Починаємо працювати над Вашим питанням

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Сума боргу перевищує 10 тис. доларів?

Так
Ні

2 питання

У Вас є документи, що підтверджують борг?

Так
Ні

3 питання

Строк давності боргу перевищує 3 роки?

Так
Ні

4 питання

Ви вже звертались до суду?

Так
Ні

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація