"Досконалість виконання у будь-якому аспекті вашого питання - наше кредо!"

Сіренко Микола Сергійович

Спеціаліст практик міграційного та корпоративного права, також спеціалізується на юридичному супроводі бізнесу в країнах ЄС.

Зв'язатися зараз

Отримання дивідендів фізичною особою

Одним зі способів отримання прибутку зі здійснення підприємницької діяльності для фізичної особи є отримання дивідендів.

Останніми відповідно до чинного закону є певна частина того прибутку компанії, що виплачується учасникам/акціонерам узгодженим способом поділу часток у співвідношенні до отримання прибутку або частки у статутному капіталі кожного з учасників/акціонерів.

Зазначений спосіб виплати дивідендів та їхній розмір визначається у відповідних установчих документах компанії.

Простіше кажучи, дивіденди — це грошова винагорода для фізичних осіб за їхній внесок у статутний капітал і, очевидно, діяльність самої компанії.

Для тих фізичних осіб, котрі у ході здійснення власної діяльності прийняли рішення про інвестування в акції конкретної компанії, важливо розуміти процес отримання дивідендів, їхнього оподаткування.

Оподаткування дивідендів учасників для різних форм ведення бізнесу (ТОВ/АТ)

Варто розуміти, що дивіденди як частина чистого прибутку компанії, підлягає оподаткуванню в Україні за податковими ставками, що застосовуються відповідно до розрахунку ставки корпоративного податку та військового збору.

Наразі ситуація з оподаткуванням дивідендів для учасників ТОВ/ТДВ виглядає наступним чином:

  • 9% сплачується у загальному порядку, якщо компанія є зареєстровано як платник ЄП (єдиний податок);
  • 5% сплачується у загальному порядку, якщо компанія є зареєстровано як платник податку на прибуток підприємства;
  • 1,5% сплачується у загальному порядку у ролі військового збору.

Система оподаткування для ПрАТ/ПАТ має схожу структуру, але є трохи складнішою та у деякому сенсі більш обтяжливою для акціонерів:

  • ставки у розмірі 5% та 9% відповідно нараховуються за тими самими правилами, що і при реєстрації ТОВ/ТДВ, водночас варто зауважити, що вони можуть бути застосовані комплексно для кожного окремого виду дивідендів: за акціями та корпоративними правами (5%), нарахованими компанією, а також за акціями та корпоративними правами, нарахованими інститутами спільного інвестування (9%);
  • ставка у розмірі 18% застосовується в усіх інших випадках, що не покриваються випадками, описаними вище;
  • 1,5% військового збору тут застосовується також в обов’язковому порядку.

Юристи АО “Приходько та Партнери” також хотіли б звернути вашу увагу на особливості оподаткування дивідендів фізичних осіб у разі наявності в них резидентства іншої країни.

У цьому випадку потрібно керуватися положеннями відповідних міжнародно-правових договорів про уникнення подвійного оподаткування для вибору податкової ставки на дивіденди, що будуть вважатися загальносвітовим доходом особи в іншій країні.

Відтак є можливим варіант сплати податку за податковою ставкою країни резидентства чи часткового звільнення від сплати податку залежно від ситуації кожного конкретного клієнта.

Процес отримання дивідендів фізичними особами від компанії

За загальним правилом процес отримання дивідендів фізичними особами повинен бути документально оформлений шляхом закріплення в установчих документах компанії, а також виданням рішення виконавчого органу компанії за період сплати дивідендів. Така розпорядча документація має бути обов’язково затверджена підписом директора компанії.

Юристи АО “Приходько та Партнери” також можуть запропонувати свої послуги з оформлення належної документації по виплаті дивідендів фізичним особам, надання необхідних правових консультацій під кожен окремий запит зацікавленого клієнта.

Висновки.

Отже, отримання дивідендів є одним зі способів отримання доходу фізичних осіб та має свої особливості щодо системи оподаткування та документального оформлення.

У складності зазначеної процедури клієнтам (як власникам компанії, так і її учасникам) зможуть допомогти кваліфіковані юристи АО “Приходько та Партнери”.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Чи потрібна вам правова консультація з оподаткування виплати дивідендів?

Так
Ні

2 питання

Чи стикалися ви з труднощами отримання дивідендів до цього?

Так
Ні

3 питання

Чи бажаєте ви отримати бухгалтерський/повний юридичний супровід по виплаті дивідендів в компанії?

Так
Ні

Спеціаліст практик міграційного та корпоративного права, також спеціалізується на юридичному супроводі бізнесу в країнах ЄС.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація