"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Встановлення факту батьківства після смерті

Часто в житті трапляється так, що чоловік та жінка не перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі, проте в них народжується спільна дитина. В такій ситуації чоловік буде вважатися батьком дитини? Однозначно так, але при умові, якщо чоловік та жінка разом подадуть заяву до органів РАЦС про визнання батьківства.

Однак може відбутися така ситуація, коли чоловік раптово помер та не встиг визнати, що саме він був батьком дитини. Виникає цілком логічне запитання, а що робити в даному випадку.У цій статті ми надамо відповідь на це питання та розглянемо яким чином встановити факт батьківства після смерті чоловіка відповідно правових положень українського законодавства.

 

Хто встановлює факт батьківства після смерті чоловіка?

Сімейний кодекс України передбачає, що встановлення факту батьківства після смерті чоловіка відбувається тільки за рішенням судових органів влади.

Таким чином, особі потрібно звернутись до суду та аргументувати для чого їй необхідне встановлення такого факту.

До якого суду слід звертатися?

Цивільний процесуальний кодекс України передбачає, що розгляд фактів, що мають юридичне значення для заявника здійснюється місцевими судами 1 інстанції в рамках окремого провадження.

Чому окреме провадження? Тому що встановлення такого факту виключає можливість наявності спору. Але якщо хтось заперечує проти встановлення такого факту (батьківства), то справа буде вже розглядатися в рамках позовного провадження.

Важливо! Якщо ви перебуваєте за межами України і вам потрібно встановити факт, що має юридичне значення, то слід звертатися із клопотанням до Верховного суду України, адже тільки він наділений повноваженнями для визначення підсудності по вашій справі у відповідній ухвалі.

 

Хто має право подавати заяву?

В більшості випадків головним ініціатором подання заяви виступає саме матір дитини.

Однак законодавство визначає, що із заявою про встановлення батьківства можуть також звернутися:

  • особи, які є офіційними піклувальниками та опікунами дитини;
  • особа, яка безпосередньо здійснює виховання дитини та повністю її утримує;
  • сама дитина, у випадку якщо вона досягла свого повноліття (18 років);
  • особа, яка може мати підстави для того, щоб вважати себе рідним батьком дитини.

Варто зазначити, що одним із головних критеріїв звернення до судового органу є те, що запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень має бути зроблений зі слів матері дитини. У випадку, якщо цього не буде реалізовано, то суд відмовить у прийнятті заяви до розгляду (правова позиція ВСУ у постанові від 07 липня 2021 року справа №336/1357/16-ц). 

Чи існує позовна давність для даної категорії справ?

За загальним правилом встановленим у Цивільному кодексі України позовна давність становить 3 роки. Також існує спеціальна позовна давність, де термін для захисту порушених прав складає 1 рік.

Проте для даної категорії справ позовна давність не встановлена українським законодавством, що говорить про необмежений її строк. А тому можна належним чином підготуватися до подачі аргументованої заяви до суду, а також зібрати всі необхідні докази по справі.

 

Які докази слід подавати?

Разом із заявою громадянці слід подати найбільш переконливі докази, що підтверджують її родинний звʼязок між померлим та дитиною.

Такими доказами можуть бути:

  • Письмові показання або пояснення свідків. До прикладу ваші знайомі, родичі або товариші можуть підтвердити наявність родинного звʼязку між заявником та померлим через розповідь про стосунки осіб, наміри народження дитини, дбайливе ставлення чоловіка до народженої дитини тощо;
  • Документи та речові докази. До прикладу – довідка про склад сімʼї, особисте листування, спільні фото та відео із померлим;
  • Висновки експертизи. До прикладу деякі громадяни за життя чоловіка встигають провести генетичну експертизу та підтвердити той факт, що він дійсно є біологічним батьком дитини. Також інколи буває, що така експертиза проводиться вже після смерті чоловіка. А тому у даній ситуації долучайте її до заяви.

Ви проживали спільно з чоловіком та народили дитину, але він раптово помер? У такій ситуації для встановлення факту батьківства слід звертатися до надійних юристів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда допоможе зібрати необхідні докази по справі, написати юридично грамотно заяву до суду, а також проконсультує вас на рахунок супутніх питань, що будуть виникати в процесі співпраці.

Оставляйте заявку в форме под этим текстом и получите исчерпывающую консультацию или качественное юридическое сопровождение от квалифицированных профильных юристов.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви перебували в зареєстрованому шлюбі?

Так
Ні

2 питання

Реєстрація народження вже відбулася?

Так
Ні

3 питання

Ви зверталися з цим питанням до відділів ДРАЦС?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація