«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Непокора, самовільне залишення військової частини (СЗЧ) або місця служби

В існуючих на сьогодні умовах війни, до військових адвокатів звертається надвелика кількість військовослужбовців. Причини можуть бути різні, але нажаль найпоширенішими є кримінальні справи, що заводять по відношенню до наших військових під час війни, а саме на підстави нібито непокори, самовільного залишення військової частини або військової служби.

Інколи, дійсно, зазначені вище правопорушення мають місце бути, проте виходячи з практики основна кількість військовослужбовців даних правопорушень не здійснювали і подібні звинувачення у скоєнні кримінальних правопорушень отримують лише через певні обставини у які їм довелось потрапити, в основному не зі своєї волі.

 

НЕПОКОРА

Розпочнемо з непокори. Непокорі характерний умисел, а саме свідоме невиконання наказу командира. Проте, як бути військовому, коли наприклад найближчий командир наказав змінити місце дислокації через неналежний рівень підготовки, оснащення бійців, неналежна кількість боєприпасів у співвідношенні до озброєння та кількості ворога. Після чого, старший за званням командир від того, який віддавав наказ змінити або покинути позиції дає наказ повернутись на раніше займані позиції і у цей момент стосовно бійців вносять відомості в ЄРДР за ознакою правопорушення передбаченого положеннями ст. 402 Кримінального кодексу України.

Виходить, що військовослужбовці можуть несправедливо отримати негативні наслідки виходячи з наказів командира який намагався зберегти життя та здоров’я бійців.

 
У такому випадку необхідно посилатись на те, що ніякого наказу свідомо порушено не було, що був виконаний наказ безпосереднього командира, а подальший наказ повернутись на позиції, може бути виконано після належного рівня відповідної підготовки, оснащення та озброєння відповідно до сил та типу війська ворога, а також після усунення будь-якої загрози притягнення до кримінальної відповідальності.

Дана категорія справ є досить специфічною, проте, якщо Ви, або Ваші близькі із кола військових потрапили у подібну ситуацію краще одразу зв’язатись із фахівцем – профільним адвокатом.

САМОВІЛЬНЕ ЗАЛИШЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ (СЗЧ) АБО МІСЦЯ СЛУЖБИ

В умовах дії військового стану дане правопорушення буде мати ускладнюючі обставини. Дане правопорушення може полягати як у самовільному залишенні місця служби або військової частини (СЗЧ) так і у нез’явлення вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або лікувального закладу.

Складом правопорушення у даному випадку є відсутність військовослужбовця без дозволу відповідного начальника.

Поважними причинами нез’явлення в строк на службу слід вважати такі об’єктивні фактори, що перешкоджають військовослужбовцю своєчасно з’явитися в частину (стихійне лихо, затримання органами влади, перерва в русі транспорту тощо). Питання про наявність поважних причин нез’явлення вирішується в кожному конкретному випадку виходячи із обставин справи.

ДЕЗЕРТИРСТВО ТА СЗЧ ПІД ЧАС ВІЙСЬКОВОГО СТАНУ. ЩО РОБИТИ ТА ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

З початком збройної агресії Російської Федерації проти України було оголошено загальну мобілізацію. Однак, багато осіб в міру як об’єктивних, так і суб’єктивних факторів, після того, як добровільно чи за повісткою почали брати участь у військових діях, роблять для себе висновок, що вони не готові до відповідного способу життя, устрою, участі в бойових діях. Саме тому дуже поширеними є випадки самовільного залишення військової частини чи місця дислокації. Використовуючи сучасну термінологію, мова йде про дезертирство та СЗЧ під час військового стану. Що робити та яка відповідальність за ці дії? Якщо Ви чи Ваші близькі зіштовхнулись з подібною ситуацію, Вам допоможуть юристи «PRIKHODKO & PARTNERS».

Хто може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за СЗЧ?

За відповідне кримінальне правопорушення несуть відповідальність військовослужбовці (військовослужбовці – особи, які проходять військову службу) Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України та інших військових формувань (наприклад ТРО), утворених відповідно до законів України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, а також інші особи, визначені законом.

Вам не можуть інкримінувати самовільне залишення частини (СЗЧ), якщо:

  • Ви залишили військову частину за наявності відповідного дозволу командира.
  • Ви були у офіційному відрядженні.
  • Ви покидали військову частину для виконання наказу командира.
  • Ви перебували на офіційному лікуванні.
  • Під час ротації/переміщення з команди командування ЗСУ.
  • Ви були в офіційній відпустці тощо.

Увага: Всі з зазначених вище підстав повинні в обов’язковому порядку підтверджуватися командиром або оформленими належним чином документами.

Тобто кримінальна відповідальність за ознаками ст. 307 КК України має наступати лише за відсутності дозволу (наприклад командира частини), у випадку коли військовослужбовець мав умисел самовільного залишення частини або місця проходження служби, а також нез’явлення до місця проходження військової служби своєчасно.

 

 

Самовільне залишення поля бою або військової частини

Близьким за змістом до СЗЧ, але не тотожним є кримінальне правопорушення, передбачене статтею 429 ККУ: самовільне залишення військовослужбовцем поля бою (яке є його місцем служби), під час бою (тобто у бойовій обстановці).

Самовільне залишення поля бою під час бою або відмова під час бою діяти зброєю, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Якщо Ви військовий і Вас звинувачують у непокорі військовому командуванню чи інкримінують Вам самовільне залишення військової частини або місця служби, чи навіть дезертирство – звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та Партнери” – наш адвокат проконсультує, розробить систему захисту Ваших прав та допоможе Вам з Вашою проблемою! Ми професійно консультуємо військових ЗСУ щодо кримінальних проваджень такого роду, закриваємо такі справи з найкращим сценарієм для військовослужбовця! Ми маємо величезний досвід у військових справах — СЗЧ, дезертирство, непокора командуванню, залишення поля бою бійцями ЗСУ. Заповніть заявку нижче та розрахуйте ціну супроводу, консультації адвоката!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви перебуваєте у статусі обвинуваченого у кримінальному провадженні?

Так
Ні

2 питання

Вам інкримінують СЗЧ (самовільне залишення військової частини чи місця служби)?

Так
Ні

3 питання

Вам інкримінують непокору військовому командуванню?

Так
Ні

4 питання

Вам інкримінують дезертирство?

Так
Ні
Ковальов Артем Вадимович
Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація