E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз

Оформлення опікунства над літньою людиною

Із досягненням людиною похилого віку, вона перестає справлятися із легкими побутовими проблемами, належним доглядом за собою та своїм майном.

Причиною цього можуть слугувати такі фактори, як: наявність тяжких хвороб, інвалідність, психічні розлади та багато інших. А тому постає питання оформлення опікунства над нею. В чому вбачається актуальність розгляду даної тематики.

У цій статті ми поговоримо про особливості оформлення опікунства над літньою людиною за чинним українським законодавством.

Опіка та постійний догляд – в чому різниця?

Із аналізу положень Цивільного кодексу України вбачається, що опіка встановлюється лише щодо малолітніх осіб, що були позбавлені батьківського піклування або є сиротами, та фізичними особами, які є недієздатними.

В свою чергу під постійним доглядом слід розуміти –  форму допомоги і підтримки, яка надається людям, які мають обмежені можливості або стан здоров’я, який вимагає постійного нагляду, допомоги і догляду в щоденних життєвих потребах. При цьому така людина може бути дієздатною.

Крім цього, опіку здійснюють в більшості випадків саме близькі родичі особи, а постійний догляд окрім членів родини можуть надавати професійні доглядачі або спеціалісти медичної установи (на певних обставин!).

Таким чином, постійний догляд є ширшим поняттям, ніж опіка.

Особу визнали недієздатною – які правові наслідки цього рішення?

  • Якщо особу визнали недієздатною в судовому порядку, то над нею обовʼязково встановлюється опіка;
  • Недієздатна особа не може вчиняти будь-яких правочинів від свого імені, оскільки не усвідомлює наслідків своїх дій та вчинків;
  • Будь-які правочини в інтересах недієздатної особи та від її імені, зобовʼязаний вчиняти призначений опікун;
  • Якщо недієздатна особа завдала матеріальної або моральної шкоди іншим громадянам, то відповідальність за ці дії буде нести її призначений опікун.

Як оформити опікунство над літньою людиною?

Для початку потрібно звертатися до суду з метою визнання особи похилого віку недієздатною та такою, що потребує встановлення опіки.

Після того як у вас “на руках” буде рішення суду про визнання особи недієздатною та воно набере законної сили, оскільки пройшов строк на його оскарження, то слід звертатися до органів опіки та піклування із відповідною заявою про встановлення опіки над людиною похилого віку.

До заяви слід додати такі документи, а саме:

  • документи, що посвідчують особу – копію паспорта громадянина України як опікуна, так і особи над якою планується встановити опіку;
  • рішення судових органів влади, в якому громадянин визнається недієздатним;
  • документи, що підтверджують факт родинних звʼязків майбутнього опікуна та особи над якою планується встановити опіку. Вони потрібні тому що, опікунство призначається переважно серед близьких родичів громадянина;
  • документ із медичної установи про стан здоровʼя опікуна та наявність його повної цивільної дієздатності;
  • документ, що підтверджує факт відсутності судимості в опікуна;
  • довідка про право власності на нерухоме майно.

Чи можливо поновити цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною?    

Якщо особу визнали недієздатною і над нею було встановлено опіку, то законодавством України надається можливість поновити її цивільну дієздатність.

Для цього необхідно звернутися до суду із відповідною заявою та довести той факт, що особа видужала від власної хвороби та її психічний стан відновився, вона може усвідомлювати значення своїх дій та свідомо керувати ними.

Якщо у вас залишились будь-які питання щодо оформлення опіки над літньою людиною, то звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда надасть вам всі вичерпні відповіді в процесі консультації, та в разі необхідності забезпечить юридичний супровід по справі.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опіки або соціальних орагнів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація