Реєстрація дитини, народженої за допомогою репродуктивної медицини

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Реєстрація дитини, народженої за допомогою репродуктивної медицини

Реєстрація дитини, народженої за допомогою репродуктивної медицини, є важливим правовим аспектом, що регулює процес визнання батьківства, встановлення правового статусу дитини і забезпечення її прав та інтересів. Українське законодавство має відповідні правові норми, які встановлюють процедуру та вимоги до реєстрації таких дітей. В цій статті ми розглянемо основні аспекти реєстрації дитини, народженої за допомогою репродуктивної медицини, в Україні, зокрема: які документи, необхідні для реєстрації, процедуру визначення батьківства та інші важливі питання, пов’язані з цим процесом.

Яке поняття репродуктивної медицини та сурогатної матері?

Перш ніж розбиратися у питанні реєстрації дитини народженої від сурогатної матері потрібно визначитися із поняттям, а що таке взагалі репродуктивна медицина та хто є сурогатною матірʼю, аналізуючи законодавчі норми права.

В українському законодавстві відсутня згадка про поняття репродуктивної медицини, проте опосередковано термін вживається як допоміжні репродуктивні технології – методи лікування безпліддя, при яких маніпуляції з репродуктивними клітинами, включаючи підготовку, запліднення та розвиток ембріонів, здійснюються поза організмом (in vitro), відновлюючи шанси на народження дитини у пар, у яких виникли проблеми зі створенням вагітності (сюди слід також і відносити сурогатне материнство).

Також якщо говорити про сурогатне материнство, то його поняття законодавцем не закріплено на рівні нормативно-правових актів, а тому слід виходити із загального розуміння даного терміну, а саме – це процес, при якому жінка (сурогатна матір) згодна виношувати і народити дитину, використовуючи генетичний матеріал подружжя, з метою передачі його біологічним батькам. За звичайних умов, таке материнство відбувається з метою отримання коштів, відповідно до укладеного правового договору. Після народження, дитина визнається юридичною дитиною подружжя, які були генетичними батьками, і має всі права та обов’язки, що стосуються біологічної спадкоємності.

Як визначається батьківство дитини, якщо вона була зачата за допомогою репродуктивних технологій?

Сімейний кодекс передбачає, а саме стаття 123, що у випадку, коли ембріон людини, що був створений подружжям (чоловіком та жінкою) за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, був перенесений до організму іншої жінки (сурогатної матері) з метою виношування і народження дитини, то тоді таке подружжя вважається батьками цієї дитини згідно з правовими нормами.

Отже, сурогатна матір виконує роль фізичного виношування дитини, а біологічне походження такої дитини та її батьківство визнається за подружжям, яке надала для цього генетичний матеріал.

Яким чином проводиться державна реєстрація такої дитини і які документи необхідно для цього подати?

Зазвичай, процедура подання та отримання документів для реєстрації народження дитини здійснюється через відділи державної реєстрації актів цивільного стану або через ЦНАП (центр надання адміністративних послуг).

У випадку, коли дитина народжується за допомогою сурогатної матері, її реєстрація здійснюється на основі заяви подружжя, яке погодилося на переміщення ембріону.

Разом із заявою подружжя повинні бути надані такі документи:

  • Довідка, що підтверджує факт народження дитини сурогатною матірʼю.
  • Заява, в якій сурогатна матір погоджується з тим, що подружжя будуть визнані батьками дитини. Підпис на заяві повинен бути нотаріально засвідчений.
  • Довідка про генетичну спорідненість батьків (матері або батька) з дитиною.

Якщо вам необхідна допомога реєстрація дитини, народженої за допомогою репродуктивної медицини, то звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”. Наші кваліфіковані юристи мають досвід у цій галузі та готові розʼяснити всі правові аспекти, пов’язані з реєстрацією, і надати правову підтримку на кожному етапі цього процесу. Ми гарантуємо конфіденційність та індивідуальний підхід до кожного клієнта. Наша команда зробить все необхідне, що забезпечити успішну реєстрацію вашої дитини і захистити ваші права як батьків. А тому не зволікайте та звертайтесь!

 

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви вже зверталися до інших юристів?

Так
Ні

2 питання

У вас є підписаний договір з сурогатною матірʼю?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитеся в Києві чи Київській області?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація