"Аmаt victoria curam – перемога любить старанність".

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права. Увійшов у ТОП-100 юристів України за 2023 рік та ТОП-10 юристів з військового права.

Зв'язатися зараз

Новий закон про мобілізацію: консультація юриста

Зміни до закону про мобілізацію

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» суттєво трансформує чинне законодавство про мобілізацію. Так, він вносить зміни до 16 нормативно-правових актів, котрі стосуються цієї сфери. Юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» працюють у царині військового права як в одному з базових напрямків своєї спеціалізації. Ця галузь юриспруденції – у фокусі нашої практики, тож ми знаємо, яким чином допомогти клієнтам у різних запитах. Наша команда регулярно відслідковує законодавчі зміни та слідкувала за згаданим нормативно-правовим актом ще на етапі законопроекту.

 

Які ключові зміни впроваджує цей Закон для військовозобов’язаних?

Отже, серед змін варто відзначити наступне:

 • Запроваджується стаття 2832 до норм Кодексу адміністративного судочинства України. Там закріплена правова норма, котра обмежуватиме військовозобов’язаних громадян у праві керування транспортним засобом, якщо вони ухиляються від виконання обов’язків, пов’язаних з військовим обліком.
 • Видозмінюється стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Тепер у 60-денний термін з дня прийняття згаданого Закону військовозобов’язаний буде змушений уточнити свої дані в ТЦК та СП. Також це можна зробити через ЦНАП. На сьогодні електронний кабінет з такою опцією не працює.
 • Частина 6 статті 22 цього ж Закону вводить обов’язок для кожного чоловіка від 18 до 60 років мати при собі військово-обліковий документ. Його матимуть право перевіряти не лише представники ТЦК та СП, а й поліцейські та представники ДПСУ.
 • Під час перевірки документів представник ТЦК та СП або поліцейський здійснюватиме фіксацію процесу на фото або відео.
 • Також у згаданий Закон додається стаття 27, котра закріплює заходи впливу до громадян України, що порушують та не виконують обов’язки стосовно військового обліку. Введено поняття «вимога». Її невиконання стане підставою, аби обмежити військовозобов’язаного у керуванні транспортом.

Окремо варто розглянути, які зміни додалися до підстав відстрочки від мобілізації.

Нові підстави для відстрочки: що змінив Закон?

Перелік підстав для відстрочки від військової служби в контексті мобілізації було суттєво трансформовано. Найбільш розповсюдженні підстави, котрі передбачає стаття 23, змінилися наступним чином:

 • закріплено безумовне право на відстрочку чоловікам, котрі мають дружин з 1 чи 2 групою інвалідності, щодо ІІІ групи зафіксовані певні умови;
 • видозмінено підставу щодо наявності одного з батьків чи батьків дружини з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, передбачені певні обов’язкові умови, однак в разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб, надається право вибору особі з інвалідністю обрати одного родича з числа військовозобов’язаних, який буде здійснювати за нею догляд.
 • для доглядачів, котрі здійснюють постійний догляд за особами, які цього потребують, теж передбачено ряд обов’язкових вимог (ця підстава зазнала мабуть найбільших змін щодо нових умов для отримання відстрочки)
 • виключена можливість ухилятися від служби здобувачам другої або третьої вищої освіти.

Якщо ви хочете дізнатися більше актуальної інформації на цю тему, юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» готові відповісти на усі ваші питання в форматі консультації.

Як змінилися права та обов’язки призовників?

Щодо прав та обов’язків призовників, то варто зазначити, що строкова військова служба була скасована. Замість неї з’явилася вимога щодо проходження базової військової служби. Її повинні будуть пройти усі чоловіки у віці від 18 до 25 років. Така служба під час воєнного стану триватиме до 3 місяців. Вона передбачатиме загальновійськову та фахову підготовку. Законодавчі норми визначають, що ця служба запроваджується з 1 вересня 2025 року.

Як змінилися права військовослужбовців?

Щодо військовослужбовців, то деякі їхні права розширилися, а саме:

 • запроваджена додаткова відпустка за знищення ворожої техніки (вона складатиме до 15 календарних днів);
 • військовослужбовці, звільнені з полону, матимуть додаткову відпустку 90 календарних днів (протягом цього періоду зберігається грошове забезпечення військовослужбовця).
 • звільнені з полону військовослужбовці будуть мати право на звільнення з військової служби (до таких підстав ще додається інвалідність самого військовослужбовця, що раніше передбачено не було)
 • сімейні обставини для звільнення будуть застосовуватись однаково як для мобілізованих, так і для контрактників.

 
Якщо вас цікавить те, як законодавчі зміни позначаться на вашій ситуації, саме час звернутися за консультацією до юристів адвокатського бюро «Приходько та партнери». Також наші фахівці пропонують послугу вашого супроводу у взаємодії з ТЦК та СП.

Як свідчить наша практика, такий супровід допомагає значно спростити контакти з ТЦК, оскільки він убезпечує клієнтів від різноманітних зловживань та перевищення повноважень посадовими особами відповідних центрів. Ми знаємо, як допомогти вам дійсно ефективно та, за потреби, надаємо послугу фізичного супроводу до ТЦК. Тож ви можете бути певні в тому, що подальша взаємодія відбуватиметься чітко в рамках правового поля.

Наша команда дбає про ваш комфорт та робить усе, щоб ваші права і законні інтереси дотримувалися. Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист з Вами зв’яжеться найближчим часом.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вам потрібна консультація юриста по новому закону про мобілізацію?

Так
Ні

2 питання

Вам потрібен супровід юриста в ТЦК та СП?

Так
Ні

3 питання

Вам потрібна допомога юриста в оформленні відстрочки?

Так
Ні

4 питання

Вам потрібна допомога в оновленні даних в ТЦК та СП?

Так
Ні
Колганов Іван Володимирович
Керівник практики військового права
E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права. Увійшов у ТОП-100 юристів України за 2023 рік та ТОП-10 юристів з військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація