"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна

Помічник адвоката

E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Пенсія по втраті годувальника-військовослужбовця

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення ветеранів війни та деяких інших осіб» (далі – Закон) члени сімей військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти, мають право на пенсію за втратою годувальника. Пенсії призначаються незалежно від вислуги років (відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону).
У разі втрати годувальника членам сім’ї непрацездатних осіб, які перебувають на утриманні військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти, може бути призначена пенсія (ч. 1 ст. 30 Закону).

Утриманці є членами сім’ї, якщо вони:

  • Були на утриманні військовослужбовця;
  • Отримували від військовослужбовця допомогу, що було їхнім основним джерелом безперервного існування.

Незалежно від тривалості перебування на утриманні пенсія виплачується:

  • діти-інваліди;
  • непрацездатні батьки та подружжя (чоловік), якщо вони втратили джерело засобів до існування внаслідок смерті годувальника;
  • батьки та дружина (чоловік) військовослужбовців-інвалідів, які загинули або померли або пропали безвісти під час або після проходження служби внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання під час служби (ч. 2 ст. 30 Закону).

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника (стаття 41 Закону).

Крім того, діти загиблих воїнів, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, мають право на пенсію до закінчення навчання до 23 років.

При цьому діти-сироти мають право на пенсію до досягнення 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні (ч. 6 ст. 30 Закону).

Важливо також, що пенсія, призначена у разі смерті одного з подружжя, зберігається навіть у разі повторного шлюбу пенсіонера (ст. 35 Закону).

Пенсії виплачуються в таких розмірах:

  • 70% матеріального забезпечення годувальника – надається особам, які перебували на утриманні військовослужбовців, які загинули (загинули) від поранень, контузій чи розчленовувань під час захисту Батьківщини чи виконання інших обов’язків військової служби, на фронті), іншим непрацездатним членам сім’ї, які годувальник),якщо член сім’ї має право на пенсію,
  • 50% фінансової підтримки годувальник має право на пенсію, якщо в сім’ї є двоє і більше непрацездатних членів (крім батьків, дружини (чоловіка)).

Незалежно від причини смерті годувальника пенсії обчислюються в однаковому розмірі членам сімей інвалідів війни та членам сімей, у складі яких є діти, які втратили обох батьків.

  • 30% від доходу годувальника – виплачується утриманцям військовослужбовців, які отримали інвалідність внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, або захворювання, пов’язаного з проходженням служби. (Стаття 36 Закону).

Але ця пенсія не може бути нижчою від подвійного розміру прожиткового мінімуму (зараз 4054 гривні) для осіб, які втратили працездатність (ст. 37 закону).

Крім того, відповідно до статті 15 Закону про статус ветеранів України,гарантії соціального захисту членів сімей загиблих (померлих) ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) захисників України», пенсії збільшено на 25% прожиткового мінімуму (станом на 507 грн.), втратили працездатність.

Коли розподіляється пенсія:

  • На весь період, протягом якого член сім’ї вважається непрацездатним, а для членів сім’ї, які досягли пенсійного віку, – довічно (ст. 40 Кодексу).
  • Членам сім’ї, що досягли пенсійного віку-довічно (ст.40 (1) Закону).

Чи можна змінити розмір пенсії?

Перерахунок або припинення виплати пенсій у зв’язку зі змінами у складі сім’ї починається з першого числа місяця, наступного за наступним місяцем (ч. 2 ст. 40 Закону).
Ця пенсія виплачується з дня смерті годувальника (ст. 50 Закону).

Порядок звернення за призначенням пенсії у разі втрати годувальника

Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 члени сім’ї померлого годувальника, які на момент смерті не отримували пенсію, повинні звернутися до органу, що призначає пенсію, через уповноважені органи різних міністерств. Якщо померлий годувальник вже отримував пенсію, подайте заяву до Пенсійного фонду України, яке займається розподілом пенсій. Заява про призначення пенсії неповнолітнім або непрацездатним членам сім’ї годувальника подається законним представником за місцем проживання.

До аплікаційної форми необхідно додати такі документи:

  • копія свідоцтва про смерть годувальника;
  • витяги з наказу про зняття годувальника з обліку осіб у зв’язку зі смертю;
  • висновок про обставини смерті або смерті внаслідок поранення, контузії, втрати працездатності під час служби;
  • довідка відповідного відділу за місцем проживання про перебування члена сім’ї на аліментах померлого (померлого) годувальника або рішення суду про стягнення аліментів перебування;
  • довідка про наявність грошових коштів або довідка про розмір грошової допомоги та інших видів грошової допомоги, які отримував годувальник протягом останніх 24 місяців;
  • довідка медико-соціальної експертизи про визнання годувальника інвалідом;
  • копія облікової картки платника податків або документа про присвоєння реєстраційного номера та номера паспорта;
  • довідка ВАТ «Ощадбанк» або інші документи, що підтверджують відкриття рахунку, найменування та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;
  • копія паспорта.

Для кожної категорії членів сім’ї створено додатковий перелік документів.

 

Для дітей померлого годувальника також необхідно додати такі документи:

  • копія свідоцтва про народження;
  • довідка з навчального закладу із зазначенням дати навчання;
  • закінчити навчання і надалі отримувати повну підтримку держави;
  • довідка лікарсько-консультативної комісії про визнання дитини інвалідом або довідка медико-соціальної експертної комісії про визнання дитини інвалідом;
  • судові рішення про усиновлення.

Для батьків померлого годувальника також необхідно додати такі документи:

  • довідка МСЕК (за наявності групи інвалідності);
  • копія свідоцтва про народження померлого годувальника або рішення суду про встановлення родинних стосунків.

Датою звернення за призначенням пенсії є дата подання письмової заяви про призначення пенсії разом із усіма необхідними документами, а також дня надсилання заяви та документи поштою – в день відправлення.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви хочете оформити пенсію по втраті годувальника?

Так
Ні

2 питання

Ви вже отримуєте пенсію по втраті годувальника?

Так
Ні

3 питання

Ви хочете перейти на пенсію по втраті годувальника?

Так
Ні
Чмона Альона Олександрівна
Помічник адвоката
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація