E-mail
shemshur@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-66

Юрист, спеціаліст практики корпоративного права, спеціалізується на юридичному супроводі бізнесу в країнах ЄС, ОАЕ, США, відкритті банківських рахунків, отриманні ліцензій.

Зв'язатися зараз

Повідомлення по КІК (Контрольованій інозменій компанії)

Поняття КІК (Контрольована Іноземна Компанія) є досить новітнім для України. Законодавство, що регулює це питання, набуло чинності лише  у 2022 році. Перш за все, варто правильно визначати що таке КІК та хто є контролером КІК.

Податковий кодекс дає визначення КІК, а саме «будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі». Тобто, якщо у особи є Sp. z o.o.  в Польщі (аналог ТОВ), це буде вважатись КІК, а якщо є autonomo в Іспанії, це не буде вважатись КІК (аналог ФОПа).

Якщо особа є власником юридичної особи в Україні, яка відкрила компанію закордоном, дана особа  не має КІК. КІК матиме дана юридична особа.

До контролерів КІК відносяться: фізичні особи – резиденти України та юридичні особи, зареєстровані в Україні, які мають зв’язки з іноземними юридичними компаніями.

Наприклад, особа є власником іноземної компанії, і відповідно ця особа є контролером щодо такої КІК.

Другий приклад: особа здійснює розрахунки за банківськими реквізитами та приймаєте управлінські рішення у іноземній компанії, тобто безпосередньо впливаєте на діяльність цієї компанії, і в цьому випадку особа теж є контролером щодо такої КІК.

Згідно з українським законодавством є 2 вимоги щодо контролера КІК:

  • повідомити у електронній формі Податкову про факт отримання або втрати статусу власника КІК протягом 60 календарних днів з настання такого факту
  • подати річної звітності в межах річного звітного періоду (для фізичних осіб – податкова декларація про майновий статус та доходи з додатком про КІК, тобто до 1 травня, для юридичних осіб – звітності щодо податку на прибуток з додатком про КІК, тобто до 1 березня).

Якщо особа стала контролером КІК ще до прийняття Закону, у неї є лише обов’язок щодо подання звітності по КІК, а повідомляти Податкову не потрібно.

 

Що робити, якщо особа пропустила строк у 60 днів для повідомлення?

Ми дійсно не радимо нехтувати описаними вище обов’язками, адже передбачається штраф до 1 млн грн. В своїх роз’ясненнях Податкова говорить про штраф за неповідомлення загалом, тобто за несвоєчасне повідомлення штрафу як такого немає.

Тобто, головне повідомити Податкову до подання звітності про КІК або до того моменту, як Податкова саме не звернеться до особи.

Важливо! Контролером КІК є лише особа, яка володіє часткою в розмірі 50% та більше або володіє разом з іншими резидентами України сукупною часткою в розмірі 50% та більше, при цьому особисто володіючи часткою у розмірі 10% або більше. Якщо у особи є декілька КІК, кожну окремо треба облікувати.

Чи треба сплачувати податок з прибутку КІК в Україні?

Для того, щоб зрозуміти, чи потрібно платити такий податок, перш за все треба треба розрахувати скоригований дохід кожної КІК особи.

Скоригований прибуток КІК це прибуток КІК помножений на середньозважений курс НБУ використовуваної валюти.

Якщо скоригований дохід усіх КІК особи перевищує 2 млн євро на кінець звітного року, у особи виникає зобов’язання платити податок з прибутку КІК в Україні.

Застосовується податок у розмірі 18%+1,5% воєнного збору (для фізичних осіб) на всю суму доходу, що перевищує 2 млн євро, або ж просто 18% (для юридичних осіб).

Важливо! Якщо КІК має лише активні доходи внаслідок своєї діяльності, податок не сплачується. Податок сплачується тільки якщо пасивні доходи (акції, депозити, роялті, здача нерухомості в оренду) перевищує 50% від загального доходу КІК.

Проблема може виникнути у випадку, якщо в іноземній юрисдикції, де зареєстрована КІК, звітування відбувається не раз на рік, тобто мова йде про звітний період, відмінний від календарного року. А для звітності по КІК в Україні потрібна звітність по КІК саме за календарний період.

В такому випадку контролеру КІК потрібно організувати для іноземною юридичної особи звітність та облік для формування календарної звітності.

Це можна зробити за допомогою аудиторської компанії, яка робитиме звіт, відмінний від звітного періоду в іноземній юрисдикції, або бухгалтера, який веде звітність іноземною юридичної особи.

Коли потрібно починати звітувати?

Згідно із законодавством першу звітність можна подати в 2024 році за 2022 та 2023 роки.

Тобто, якщо Ви подаєте першу звітність у 2024 році, треба подати окрему звітність по КІК за 2022 та 2023 рік, декларацію про доходи за 2022 та 2023 роки окремо подавати не треба (тільки за 2023 рік) і прикріпити додаток, де є окрема фінансова звітність по КІК за 2022 та 2023 роки.

Якщо Вам потрібна допомога в поданні звітності по КІК або консультація для визначення статусу резидента України, а також обов’язку подання звітності по КІК, звертайтесь до спеціалістів юридичної компанії «Приходько та Партнери».

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви наразі проживаєте в Україні?

Так
Ні

2 питання

У Вас є зареєстрована компанія закордоном?

Так
Ні

3 питання

Ви стали власником іноземної компанії після 2022 року?

Так
Ні
E-mail
shemshur@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-66

Юрист, спеціаліст практики корпоративного права, спеціалізується на юридичному супроводі бізнесу в країнах ЄС, ОАЕ, США, відкритті банківських рахунків, отриманні ліцензій.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація