"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Встановлення опіки над майном недієздатної особи

Сучасне українське суспільство стикається з багатьма викликами на сьогодні, одним із яких є встановлення опіки над майном недієздатної особи.

Це повʼязано з тим, що недієздатність може виникнути через наявність важких хвороб в організмі людини, психічних розладів або досягненням поважного віку.

Крім цього, повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну, що розпочалось 24 лютого 2022 року постійно тримає всіх громадян в надмірному стресі, що також безпосередньо впливає на психіку людей в цілому та їх дієздатність. А тому тематика встановлення опіки є надзвичайно актуальною на сьогодні.

У цій статті ми детально розглянемо важливі аспекти встановлення опіки над майном недієздатної особи із урахуванням чинного українського законодавства.

Як встановити опіку над майном недієздатної особи?

Перш за все потрібно зазначити, що судові органи влади за поданням територіальних органів опіки та піклування розглядають питання щодо визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки.

Після того, як заявник (майбутній опікун) отримав рішення суду “на руки”, яке набрало законної сили і ніким не було оскаржене протягом 1 місяця, то він повинен звернутися до органів місцевого самоврядування для встановлення опіки над майном недієздатної особи.

Які документи слід подавати?

  • Заява опікуна про встановлення опіки над майном недієздатної особи;
  • Рішення суду про визнання особи недієздатною та встановлення опіки над нею (призначення опікуна);
  • Документи, що підтверджують право власності недієздатної особи на майно (до прикладу, свідоцтво про право власності, на спадщину, договір купівлі-продажу тощо);
  • РНОКПП опікуна та недієздатної особи;
  • паспорт громадянина України опікуна та недієздатної особи.

Як здійснюється управління майном недієздатної особи?

Із аналізу чинних положень Цивільного кодексу України, вбачається, що в опікуна існують обовʼязки щодо дбайливого зберігання та використання майна підопічного (недієздатної особи). Проте здійснювати такі обовʼязки опікун має тільки в законних інтересах свого підопічного (ч. 1 ст. 72 ЦКУ).

Крім цього, до обовʼязків опікуна також входить самостійне здійснення витрат, що обовʼязково потрібні для задоволення потреб підопічного за рахунок його доходів від майна як рухомого, так і нерухомого (ч. 3. ст. 72 ЦКУ).

До прикладу такими витратами можуть бути: купівля продуктів харчування або необхідних ліків, оплата послуг на лікування особи в закладах охорони здоровʼя, сплата комунальних послуг або оренди житлової нерухомості тощо.

У випадку, якщо особа, над якою встановлено опіку має у власності нерухоме або рухоме майно, яке потребує постійного управління, то опікун здійснює над таким майно безпосереднє управління.

Проте для цього необхідна згода, яка оформлена у письмовій формі від органу опіки та піклування. Опікун також має право передати можливість на управління таким майном за договором іншій особі.

Важливо! У випадку, коли недієздатна особа володіє нерухомим майном, що знаходиться за іншим місцем розташування від її фактичного проживання чи перебування, то опіка над цим майном встановлюється територіальним органом опіки та піклування, де безпосередньо розташоване це майно  (ч. 1 ст. 74 ЦКУ).

Якщо ви хочете встановити опіку над майном недієздатної особи, то вам в такому випадку не обійтись без кваліфікованої допомоги юристів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші фахівці розуміють тонкощі вирішення даного питання на практиці, оскільки володіють багаторічним досвідом роботи у сфері сімейного права України. Крім того, співпрацюючи із нашою компанією ви отримаєте гарантований результат. А тому не зволікайте та звертайтесь!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опіки або соціальних орагнів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Чи є підстави для визнання людини недієздатною?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація