"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз

Оскарження рішень та дій нотаріуса при оформленні спадщини

Чинним Цивільним кодексом України визначено нотаріальний порядок, у якому має оформлюватися право на спадщину. Тому нотаріус має цим займатися на усіх етапах, які починаються заведенням спадкової справи та завершуються видачею свідоцтва, котре закріплює право власності на спадок.

Які проблеми можуть виникнути в процесі

Буває так, що на якомусь з етапів оформлення спадщини нотаріус починає вчиняти дії, котрі створюють перешкоди для оформлення спадщини. У таких випадках цілком природним стає бажання спадкоємців оскаржити подібні дії або відмову від виконання своїх обов’язків нотаріусом. Оскарження найчастіше відбувається у судовому порядку, хоча це не єдиний варіант.

Якщо відходити від загальних формулювань та говорити про конкретні проблеми, які можуть виникнути у цій ситуації, то серед них:

  • заведення спадкової справи з порушенням вимог стосовно місця її заведення;
  • відмова у видачі спадкоємцеві свідоцтва, яке засвідчує справо на спадщину;
  • відмова у видачі свідоцтва, яке закріплює право мати обов’язкову частку в спадкові, який залишив по собі спадкодавець.

Коли подібна ситуація має місце, необхідно зібрати всі докази, які вказували б на те, що нотаріус поводиться неправомірно по відношенню до спадкоємців.

Оскарження рішень та дій нотаріуса при оформленні спадщини

Що може слугувати доказовою базою

Коли ми говоримо про докази, то серед них варто відзначити:

  • Документи, котрі мають стосунок до тієї нотаріальної дії, яка була вчинена. Приміром, це може бути оригінал заповіту або свідоцтва про право на спадщину. Також можуть бути й інші документи.
  • Постанова нотаріуса про відмову чинити нотаріальну дію.

Тут також слід наголосити на тому, що можна оскаржувати дії та рішення не лише нотаріуса, а й посадової особи, котра уповноважена вчиняти нотаріальні дії.

Як потрібно відстоювати свої права

Перш за все, аби ініціювати судовий розгляд питання, потрібно якісно зібрати доказову базу, аби потім її переконливо представити. Наступним етапом стає складання позовної заяви. Аби позов був задоволений, треба подбати про те, щоб чітко зазначити у ньому всі вагомі обставини, посилаючись на відповідні правові норми та пояснивши, у чому саме вбачається неправомірність поведінки нотаріуса.

Що саме найчастіше оскаржується

Якщо усі запити по цій категорії справ поділити на групи, то вони так чи інакше стосуватимуться одного з нижченаведених напрямків:

  • самих нотаріальних дій;
  • відмови вчиняти необхідні дії;
  • нотаріальних актів.

Як свідчить практика, дуже часто оскаржуються друга група запитів. Приміром, серед причин може бути пропуск терміну для подачі заяви на спадщину. Також іноді причиною буває відсутність правовстановлюючих документів щодо майна, яке є об’єктом спадкування. Однак цими двома факторами не обмежується увесь перелік. Також інколи нотаріуси відмовляють у вчиненні дій, коли є оскарження заповіту іншими спадкоємцями, критичні помилки у документах чи відсутність родинного зв’язку спадкоємця та спадкодавця.

У багатьох ситуаціях нотаріус дійсно є формально правим, оскільки має правові підстави відмовити у вчиненні тих чи інших дій. Одначе тоді, коли спадкоємець має достатньо доказів на свою користь, він може виграти суд. Результат залежатиме від того, наскільки якісною є юридична підтримка. Якщо ви звертаєтеся до фахівців адвокатського бюро «Приходько та партнери», то ми докладемо усіх необхідних професійних зусиль, аби ефективно вам допомогти.

Що ще важливо знати

Якщо нотаріус відмовляє вам у вчиненні дій, які, на ваш погляд, він мав би вчинити, потрібно отримати від нього письмове підтвердження. Воно робиться у форматі відповідної Постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Тоді ми матимемо переконливий доказ такого факту та зможемо включити згадану постанову до пакету документів, який супроводжуватиме позовну заяву.

Також вагомо знати те, що оскаржити дії та рішення нотаріуса можна не лише в суді, а й в органах Мін’юсту. Завданням адвоката у цьому випадку є складання відповідної скарги з поясненнями проблеми та подання її до обласного управління юстиції.

Отож, наша команда обере вдалу стратегію для захисту ваших інтересів.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Сулик Роман Андрійович
Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація