Стягнення боргу за розпискою чи договором позики

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Кандидат наук, експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Стягнення боргу за розпискою чи договором позики

Стягнення боргу за розпискою чи договором позики

Автор

Ковальов Артем Вадимович

В основному боргові зобов’язання між кредитором і боржником оформляються шляхом укладання договору позики або шляхом оформлення боржником боргової розписки на ім’я кредитора. У зв’язку з цим стягнення боргу за розпискою чи за договором позики має низку особливостей.

Так, велике значення при стягненні боргу за розпискою чи договором позики має порядок оформлення та форма складених боргових документів.

Основні види боргових документів

Основними поширеними борговими документами, якими оформлюються боргові зобов’язання є договір позики та боргова розписка.

Істотною відмінністю боргової розписки від договору позики є те, що договір позики є окремим самостійним видом договорів, яким оформлятимуться договірні боргові правовідносини між сторонами. До договору позики застосовуються загальні положення цивільного договірного законодавства, у тому числі щодо наявності істотних умов договору таких, як предмет, строки, ціна договору.

 

У той же час боргова розписка за своєю сутністю та формою не є не лише договором позики, а договором зовсім.

Згідно з чинним цивільним законодавством, а саме ст.1047 Цивільного кодексу України, боргова розписка є документом, що підтверджує факт укладання договору позики, а також факт передачі грошових коштів певної кількості від кредитора боржнику.

Договір позики та боргова розписка можуть оформляється як разом, доповнюючи один одного, так і окремо, при цьому кожен незалежно один від одного є самостійним документом, що підтверджує наявність боргових зобов’язань та їх умов.

Стягнення боргу за розпискою

Договір позики, як і боргова розписка, може оформлятися у простій письмовій формі, а також у письмовій формі, засвідченій нотаріусом.

Як показує практика, письмова форма договору позики або боргової розписки, засвідчена нотаріусом, істотно підвищує шанси на стягнення боргу за розпискою або договором позики.

Що впливає на стягнення боргу за розпискою чи договором позики?

Безумовно на успіх стягнення боргу за розпискою або договором позики впливає правильність оформлення боргових документом, незалежно від того, за яким документом здійснюється стягнення, чи то боргова розписка, чи договір позики.

Безумовно важливу роль при стягненні боргу за розпискою або договором позики відіграє наявність нотаріального посвідчення боргових документів, оскільки при посвідченні договору позики або розписки нотаріус як мінімум перевіряє, а найчастіше сам готує текст боргового документа, який в основному повністю відповідає вимогам закону і слабко піддається оскарження у судовому порядку.

Нотаріально засвідчений борговий документ дозволяє стягувати борг із боржника у позасудовому порядку шляхом накладання виконавчого напису нотаріуса, що суттєво прискорює процес стягнення, а також мінімізує ризик визнання боргових документів недійсними у судовому порядку.

 

Шляхи стягнення боргу за розпискою або договором позики

Безумовно, першим кроком при стягненні боргу за розпискою або договором позики є проведення переговорів з боржником з метою мінімізації витрат за часом, фінансовими та людськими ресурсами, спрямованими на стягнення боргу. Іноді, за умови правильної підготовки, переговори з боржником приносять хороші результати і конфлікт вирішується до його появи. Якщо ж переговори не принесли бажаного результату кредитору, необхідно переходити до більш дієвих методів.

Стягнення боргу за розпискоюТак, досить результативним є шлях стягнення боргу за розпискою або договором позики через накладення виконавчого напису нотаріуса на борговому документі з подальшою передачею його до державної виконавчої служби або приватного виконавця. Зазначений метод можливий лише за нотаріальному посвідченні боргових документів, у зв’язку з чим цей метод не працює з договорами позики та борговими розписками, оформленими у простій письмовій формі.

Якщо ж боргові відносини оформлені у простій письмовій формі, мається на увазі письмовий договір позики або розписка, оформлені без нотаріального посвідчення, то в такому разі, по суті, єдиним дієвим методом стягнення боргу за розпискою або договором позики є звернення з позовом про стягнення боргу за розпискою або договору позики до компетентного суду.

Успіх стягнення боргу за розпискою чи договором позики через суд безумовно залежить насамперед від правильності оформлення боргових документів, як було описано раніше.

Варто зазначити, що через суд можна стягувати борги за розпискою або договором позики, що оформлені як у простій, так і в нотаріально посвідченій формі, при цьому наявність нотаріально посвідченої форми договору суттєво підвищує шанси на успіх справи. Ми професійно займаємось стягненням боргу за розпискою чи договором позики вже більше 5-ти років! Залиште заявку на консультацію профільного адвоката – ми допоможемо Вам стягнути Ваші кошти назад!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

У Вас є документи, що підтверджують борг?

Так
Ні

2 питання

Борг перевищує суму 10 тис. доларів?

Так
Ні

3 питання

Строк давності боргу перевищує 3 роки?

Так
Ні

4 питання

Вашою справою займались інші адвокати чи юристи?

Так
Ні
Ковальов Артем Вадимович
Керівник практики кримінального права

Кандидат наук, експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація