"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Оскарження спадкового договору

Спадковий договір є невідʼємною частиною регулювання правових відносин між особами, оскільки в результаті його виконання можна отримати майно померлого у спадщину.

Проте, на практиці інколи трапляються конфлікти та суперечки між сторонами договору і як наслідок виникає питання щодо його оскарження. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики на сьогодні.

А тому у цій статті ми поговоримо про те, яким чином можна оскаржити спадковий договір, при цьому аналізуючи чинні положення українського законодавства.

Як здійснити оскарження спадкового договору?

Із аналізу нормативно-правових актів вбачається, що розірвати спадковий договір можна як за вимогою відчужувача, так і набувача, оскільки Цивільний кодекс України надає в статті 1308 їм таке законодавче право.

Однак, інші особи (наприклад спадкоємці відчужувача) не можуть предʼявляти вимоги до набувача з метою розірвання спадкового договору.

Отже, законодавець чітко визначив підстави розірвання такого договору. А що на рахунок його оскарження?

За загальним правилом оскаржити спадковий договір можуть тільки сторони даного договору шляхом звернення із позовною заявою до судових органів влади, про це також зазначається в постанові ВС у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду по справі № 591/1419/20 від 10 квітня 2023 року.

Відчужувач повинен доводити той факт, що інша сторона договору належним чином не виконує свої зобовʼязання (наприклад, забезпечувати відчужувача необхідними продуктами харчування за його рахунок, належними засобами для лікування, якщо вони потрібні відчужувачу тощо).

А набувач повинен доводити ті обставини, що він немає можливості як фізичної, так і матеріальної виконувати розпорядження відчужувача (наприклад, наявність хвороби або госпіталізації до лікарні тощо).

З чого складається позовна заява, якщо ви оскаржуєте спадковий договір?

Перш за все потрібно зазначити, що позовна заява про оскарження спадкового договору подається за фізичним розташуванням (місцезнаходженням) майна або основної його частки, що було зазначено безпосередньо у спадковому договорі.

Разом із позовною заявою слід подати:

  • копії документів, що посвідчують вашу особу – паспорт громадянина України та ін;
  • копію РНОКПП;
  • копію спадкового договору, що був укладений між сторонами;
  • квитанцію про оплату судового збору. Станом на 2023 рік – 1073,60 грн. У разі якщо ви звільнені від сплати судового збору (наприклад, інвалідність 1 чи 2 групи), то документи, що підтверджують цей факт.

Варто зазначити, що при складанні позовної заяви слід дотримуватись законодавчих вимог, що передбачені ЦПК України, а саме в статтях 175 та 177. Крім цього, подані документи повинні бути належним чином засвідчені та містити підпис особи, ПІБ, дату, напиc “відповідно до оригіналу” тощо.

Які основні відмінності від спадкового договору та договору довічного утримання (догляду)?

Головними відмінностями є:

  • Момент набуття права власності. Істотною умовою спадкового договору є набуття права власності лише після смерті відчужувача, а за договором довічного утримання право власності у набувача виникає з того моменту, коли відбулося нотаріальне посвідчення договору або проведена його державна реєстрація.
  • Хоч і назва спадкового договору походить від спадщини в цілому, проте цей договір не є договором про спадкування, оскільки норми права, що регулюють його положення утворюють інститут зобовʼязального, а не спадкового права;
  • За договором довічного утримання право власності у набувача є обмеженим, оскільки він не має права до смерті відчужувача вчинювати будь-які дії із майном, яке повинно йому перейти у власність за договором утримання. Також ще один юридичний нюанс, набувач має обовʼязок здійснити поховання відчужувача у разі його смерті, навіть у тому випадку, якщо такі положення не були передбачені у договорі довічного утримання.

У вас виникла життєва ситуація, де потрібно оскаржити спадковий договір? Коли настали такі обставини, то обовʼязково потрібно звертатися до професійних юристів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда розуміється на особливостях оскарження спадкових договорів, відмінностях від договорів довічного утримання, оскільки ми маємо багаторічний досвід роботи із вирішення подібних питань. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Чи звертались ви до суду з метою оскарження спадкового договору?

Так
Ні

2 питання

У вас виник спір у звʼязку з наявністю інших спадкоємців?

Так
Ні

3 питання

У вас виник спір у звʼязку з невиконанням обовʼязків по договору?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація