Кримінальна відповідальність за приниження честі та гідності

«Захищаємо ваші інтереси знаннями і досвідом.»

Зал Дмитро Олександрович
E-mail
zal@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70

Спеціалізується на захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок, супроводженні тендерів, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі у справах про адміністративні правопорушення.

Зв'язатися зараз

Кримінальна відповідальність за приниження честі та гідності

Настання відповідальності за приниження честі та гідності в Україні є неминучим, адже будь-яка особа має звернутися до суду із вимогою припинити такі протиправні діяння з боку правопорушника.

В такому випадку буде наставати цивільно-правова відповідальність для особи. Однак, чи існує в Україні кримінальна відповідальність за приниження честі та гідності?

В цьому питанні допоможуть розібратися адвокати із юридичної компанії “Приходько та партнери”.

Яка основна причина даної проблематики?

На зараз Особлива частина ККУ у розділі III «Кримінальні правопорушення проти волі, честі та гідності особи» не містить ніяких складів правопорушень для яких честь і гідність були б основним безпосереднім обʼєктом.

Це пояснюється тим, що у далекому 1960 році було прийнято ст. 125 ККУ в якій передбачалася кримінальна відповідальність за наклеп, тобто поширення неправдивих відомостей про особу, які її принижували або ганьбили.

А також ст. 126 ККУ, що передбачала настання кримінальної відповідальності за висловлення образи в непристойній формі, яка принижувала честь та гідність особи.

За скоєння цих злочинів могла наставати відповідальність у вигляді сплати штрафу, оголошення громадської догани, направлення особи на виправні роботи або навіть застосування позбавлення волі до громадянина.

Проте, наведені вищі діяння із прийняттям нового ККУ у 2001 році були декриміналізовані. Однак, з цього моменту до ККУ неодноразово вносилися пропозиції щодо повернення кримінальної відповідальності за образу та наклеп в контексті посягання на честь та гідність особи.

Практичну реалізацію ці пропозиції отримали у 2014 році, коли ККУ був доповнений ст. 151-1 “Наклеп”, яка передбачала відповідальність за поширення завідомо неправдивих відомостей про особу, які принижували, ганьбили її честь та гідність.

Тим не менш, ця норма так і не змогла отримати реальної судової практики, оскільки 23 лютого 2014 року діяння, що передбачали склад злочину за ст. 151-1 “Наклеп” були декриміналізовані.

Таким чином, закріпленої на законодавчому рівні кримінальної відповідальності за приниження честі та гідності в Україні на сьогодні не існує. Також і відсутня адміністративна відповідальність за вказані діяння.

Що робити, якщо вашу честь та гідність принизили?

Єдиним способом захисту, який дозволяє відновити порушені права громадянина з боку інших фізичних та юридичних осіб є звернення до судових органів влади із позовом про спростування неправдивої інформації, що принижує честь та гідність особи саме в порядку цивільного провадження.

Можливо також вимагати в правопорушника відшкодувати завдані матеріальні та моральні збитки за поширення неправдивої інформації, однак потрібно надавати відповідні докази, що підтверджують настання будь-якої шкоди на практиці.

Якщо у вас залишилися будь-які питання щодо настання відповідальності за приниження честі та гідності особи, то тоді слід звертатися до адвокатів із юридичної компанії “Приходько та партнери”.

Наша команда допоможе розібратись у цій складній проблематиці, а також завжди захистить ваші законні інтереси під час їх порушення з боку інших осіб. Не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви вважаєте, що вашій репутації було завдано шкоди?

Так
Ні

2 питання

Ви знайшли або побачили про себе (або вашу компанію) недостовірну інформацію?

Так
Ні

3 питання

Ви бажаєте відшкодувати грошові кошти за завдану шкоду вашій репутації?

Так
Ні
E-mail
zal@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70

Спеціалізується на захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок, супроводженні тендерів, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі у справах про адміністративні правопорушення.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація