E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз

Встановлення факту неприйняття спадщини

Коли можливо не прийняти спадщину? Даним питанням цікавляться досить багато громадян України на практиці, адже не кожна особа бажає приймати спадщину із різних особистих причин (до прикладу, наявні значні борги спадкодавця, які потрібно погашати за рахунок спадкового майна).

Однак, також існує й інша категорія громадян, яким важливо встановити факт неприйняття спадщини іншими спадкоємцями для набуття права власності на спадкове майно після смерті спадкодавця. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики.

А тому у цій статті ми детально розберемо особливості встановлення факту неприйняття спадщини з урахуванням чинних законодавчих норм.

Для чого особам потрібно встановлювати факт неприйняття спадщини?

ЦКУ визначає, що спадщина може прийматись громадянами за заповітом або у порядку черг за законом протягом встановленого законодавством терміну.

За загальним правилом такий термін встановлюється розміром у 6 місяців. Однак, приписи ч. 2 ст. 1270 ЦКУ зазначають, якщо виникає ситуація, коли громадянин може успадкувати спадщину тільки у разі неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, то терміни для прийняття спадщини складають 3 місяці з моменту відмови останніх від спадщини.

Якщо загальний строк на прийняття спадщини менший за 3 місяці, то він автоматично продовжується до 3 місяців.

Таким чином, встановлення факту неприйняття спадщини особам потрібно для належного права спадкування за законом, оскільки громадяни здійснюють таке спадкування в порядку черговості існуючих черг (всього їх шість) і їм потрібно доводити той факт, що інші спадкоємці спадщину не прийняли.

Судова практика

Із постанови ВС від 26.07.2023 року по справі № 641/3893/20 можна зробити висновок, що факт неприйняття спадщини потрібен особам у разі спадкування майна за законом.

Суть справи

Позивачка звернулась до судового органу влади з позовом до іншого спадкоємця про встановлення факту неприйняття спадщини.

Позовні вимоги вона обґрунтувала наступним чином. Вона зазначила, що в день смерть своїх батьків, які є спадкодавцями, постійно проживала разом з ними та була зареєстрована в будинку.

Відповідач також був зареєстрований разом з нею та батьками за місцем реєстрації, однак в даному будинку він не проживає вже більше 10 років.

А тому встановлення факту неприйняття відповідачем спадщини їй потрібне для спадкування майна після смерті її батьків за законом.

Сам факт непроживання відповідача за місцем реєстрації підтверджується відповідними доказами по справі, а саме: актами, квитанціями про оплату комунальних послуг, письмовими поясненнями свідків.

Позивач зазначила, що враховуючи той факт, що відповідач протягом останніх 10 років не проживав разом з батьками, тому він втратив своє законне право на спадкування майна після їх смерті.

Колегія суддів ВС дослідила докази по справі та прийшла до висновку, що факт неприйняття спадщини потрібен позивачці для реалізації її законного права на спадкування за законом, а тому задовольнила касаційну скаргу частково та скасувала рішення судів попередніх інстанцій.

Якщо вам потрібно встановити факт неприйняття спадщини одним або всіма спадкоємцями, то в такій ситуації обовʼязково звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи детально ознайомляться із вашою справою, нададуть необхідні консультації та варіанти можливих дій для досягнення бажаного результату, оскільки вони мають багаторічний досвід роботи у сфері спадкового права України.

Крім цього, ми завжди працюємо на результат для наших клієнтів. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нашої компанії!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви звертались до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини?

Так
Ні

2 питання

Ви пропустили строк для прийняття спадщини?

Так
Ні

3 питання

Чи інсують інші спадкоємці які бажать відмовитися від спадщищи?

Так
Ні
E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація