"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Визнання особи недієздатною та призначення опікуна

Питання визнання особи недієздатною набуло широкої популярності в звʼязку із активними бойовими діями на території України.

Багато громадян не змогли психічно пережити жахи, які вчиняє Російська Федерація із українським народом та отримали стійкі розлади психіки.

Внаслідок цього кількість осіб, які потребують встановлення опіки над собою, значно зросла в порівнянні до початку широкомасштабного вторгнення агресора.

Однак, до сих пір велика кількість громадян не знають як юридично правильно визнавати особу недієздатною та призначати їй опікуна. В чому і наявна актуальність обраної тематики на сьогодні.

У цій інформаційній статті ми і спробуємо дати відповідь на питання щодо особливостей визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки.

 

Яка дефініція недієздатної особи?

Цивільний кодекс України зазначає, що під недієздатною особою слід розуміти громадянина, що не може усвідомлювати значення власних дій та вчинків, а також керувати ними внаслідок стійкого психічного розладу.

Такий розлад може бути наявний в особи як з дитинства (вроджена хвороба), так і набутий за її існування (наприклад, перенесення тяжкої події в житті, що спричинило психічну травму – смерть близької людини).

Хто наділений повноваженнями визнавати фізичну особу недієздатною?

Відповідно до чинного українського законодавства громадянина може бути визнано недієздатним лише за рішенням судового органу влади.

Таким чином, заінтересована особа подає заяву до суду, і останній по ходу розгляду справи приймає рішення про визнання громадянина недієздатним та призначає їй опікуна.

Які існують правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною?

  • Якщо суд визнає фізичну особу недієздатною, то над нею встановлюється опіка та їй обовʼязково призначається опікун;
  • Внаслідок стійкого психічного розладу недієздатна особа позбавляється можливості вчиняти будь-які правочини, укладати різні договори тощо;
  • В інтересах недієздатної особи, тобто від її імені, вчиняє правочини призначений опікун;
  • Недієздатна особа не несе будь-якої відповідальності (кримінальної, цивільної, адміністративної) за шкоду, що вона спричинила власними діями чи вчинками, оскільки вона повністю покладається на її опікуна. А тому відшкодування завданих збитків відбувається за рахунок останнього.

Таким чином, інститут визнання особи недієздатною тісно повʼязаний із інститутом опікунства, адже тільки останній допомагає реалізовувати законні права та інтереси громадянина, що має стійкий психічний розлад. Тобто він є законним представником недієздатної особи.

 

Хто може бути опікуном?

  • Громадянин, який володіє повною цивільною дієздатністю, тобто усвідомлює свої дії та вчинки, може свідомо керувати ними. Крім цього, така особа повинна досягти повноліття;
  • Громадянин, який має фізичну можливість здійснювати повноваження та обовʼязки опікуна (тобто мати гарний стан здоровʼя, що підтверджується відповідною довідкою з медичного закладу охорони здоровʼя);
  • Опікун зазвичай призначається із кола осіб, що мають сімейні чи родинні стосунки із підопічним (наприклад, батько встановлює опіку над рідним сином чи дочкою).

Крім цього, також обовʼязково береться до уваги той факт, які склалися відносини між майбутнім опікуном та його підопічним, чи вони розуміють один одного тощо.

Важливо! Суд призначає опікуна над недієздатною особою лише за поданням органу опіки та піклування (ч.1 ст. 60 ЦКУ). Також, варто зазначити, що в недієздатної особи може бути призначено одночасно декілька опікунів.

Коли може бути припинено опікунство над недієздатною особою?

Якщо буде встановлений факт, що громадянин поновив свою цивільну дієздатність, внаслідок одужання від стійкого психічного розладу, то в такому випадку опікунство припиняється над фізичною особою.

Питання визнання особи недієздатною та призначення опікуна є досить складним для самостійної його реалізації на практиці, а тому найкращим варіантом для вирішення такої проблематики буде звернення до кваліфікованих адвокатів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Юристи компанії детально проаналізують ваший випадок, що відбувся на практиці та нададуть якісну правову підтримку по справі, оскільки ми зацікавлені в отриманні тільки гарантованого результату для наших клієнтів. Не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зверталися до органів опеки або соціальних органів?

Так
Ні

2 питання

Чи звертались ви до інших юристів чи адвокатів?

Так
Ні

3 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація