«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Захист свідків у кримінальному процесі

Захист свідків у кримінальному процесі

У сучасному світі, свідок як суб’єкт кримінального процесу є особою з особливим процесуальним статусом, який надає достовірні свідчення у кримінальному провадженні. Такі свідчення свідка є джерелом доказів, на які суд має право спиратися в обгрунтуванні свого рішення в кримінальному провадженні. При цьому участь у кримінальному провадженні в якості свідка передбачає для особи ряд незручностей, починаючи від обов’язку з’являтися за викликом, і закінчуючи загрозою бути притягнутим до кримінальної відповідальності, а також помсти з боку винного. В результаті чого особи, яким відома інформація, що стосується кримінального злочину намагаються приховати її від органів правопорядку, щоб уникнути залучення в якості свідків.

Так, стаття 66 Кримінального процесуального кодексу України говорить що кожен свідок має право на:

  • знати в якості кого, і в яку кримінальну справу він буде допитаний;
  • на залучення адвоката в момент надання свідчень і участі в проведенні інших слідчих дій;
  • відмовитися давати будь-які свідчення або пояснення проти себе, членів сім’ї, близьких родичів;
  • давати показання рідною мовою або іншою мовою, якою він володіє, а також користуватися допомогою перекладача;
  • на відшкодування витрат, пов’язаних з викликом для дачі показань;
  • ознайомитися з протоколом допиту, подати заяву на зміни, доповнення та коментарі до цього протоколу, а також робити такі доповнення і коментарі особисто;
  • подати заяву на забезпечення захисту свідка або безпеки його у випадках, передбачених законом.

При цьому свідок зобов’язаний:

  • з’являтися за викликом на допит в якості свідка до прокурора, слідчого, слідчого судді або суду;
  • давати показання під час досудового слідства і судового розгляду;
  • не розголошувати без дозволу слідчого або прокурора матеріали слідства, безпосередньо пов’язаних з кримінальним провадженням і процесуальними діями, які здійснюються в процесі провадження, і які стали відомими свідку у зв’язку з виконанням своїх обов’язків.

Особливості захисту свідків у кримінальному процесі

Ключовою особливістю процесуального статусу свідка, який відрізняє його від інших учасників кримінального провадження, зокрема від потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, є наявність обов’язку надати свідчення по суті провадження.

Кримінально процесуальні гарантії довіри до показань свідків спрямовані на створення умов, які, з одного боку, спонукають свідка давати правдиві показання про обставини, що мають відношення до кримінального провадження, з іншого боку, покликані забезпечити їх об’єктивну перевірку і оцінку для встановлення фактичності подій.

Основними гарантіями довіри до показань свідка є:

  • правовий статус;
  • імунітет свідка;
  • гарантії правову допомогу свідку адвокатом;
  • гарантії безпеки свідка;
  • заборона незаконного впливу на дачу показань свідком;
  • процедурна форма допиту свідка з підтвердження автентичності його показань.

Участь в кримінальному провадженні свідка пов’язана з необхідністю мовного контакту з суб’єктами, які ведуть процесуальні дії, відтворюючи інформацію, яку вони знають. В цьому випадку свідок (його показання) як найбільш правдиве джерело доказів, на відміну від підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, юридично покладає на себе обов’язок під «страхом» кримінальної відповідальності свідчити і давати дані (справжні) свідчення про суть кримінального провадження.

Юридичний статус свідка

Юридичний статус свідка є системою нормативно-регулюючих норм кримінального процесу щодо прав, обов’язків і обмежень відповідальності особи, яка виступає в якості свідка, для максимальної реалізації цією особою суспільно значущої функції – реалізації завдань кримінального судочинства. Однак для реалізації цієї функції держава в певних випадках змушена (а ми вважаємо, що держава зобов’язана) приймати на себе обов’язок захисту свідка.

Законодавство України заходи безпеки по захисту свідків у кримінальному процесі поділяють на:

  • правові – встановлення відповідальності за вторгнення на життя, здоров’я і майно фізичних осіб, захист і процесуальну відповідальність – дотримання процедури отримання інформації від обізнаних осіб;
  • соціально-економічні – надання можливості змінювати біографічні дані, місце проживання і місце роботи;
  • фізичні – забезпечення безпеки, технічного захисту житлового та офісного приміщень і т.д.

Як бачимо, відповідно до чинного законодавства України свідок (так само, як і члени його сім’ї) є повноправною особистістю, якій має бути забезпечено право на захист. Завдяки досвіду нашої команди Ви отримаєте захист, і будете завжди на крок попереду.

 

ВАЖЛИВО! Як зрозуміти що адвокат дилетант чи не професіонал в кримінальних справах?

  • Адвокат займає пасивну позицію. Наприклад, коли кримінальний адвокат просто знаходитися поруч на обшук і нічого не робить (скоріше за все, тому що нічого не розуміє).
  • Адвокат поводиться агресивно по відношенню до слідчого або оперативним співробітникам. Бувають ситуації коли кримінальний адвокат постійно вступає в конфлікти, кричить, і лякає співробітників правоохоронних органів.
  • Адвокат намагається потоваришувати зі слідчим. Часто таке відбувається коли кримінальний адвокат просить на обшук щось не вилучати і налагоджує дружні відносини зі слідчим або оперативниками. Якісний захист у кримінальних справах – це в першу чергу незалежність і об’єктивність адвоката.
  • Адвокат стверджує що Ви нічого робити не повинні хай слідство шукає докази. Це буває у випадках з допитами, коли рекомендують «повністю йти в ст. 63 Конституції України », замість того щоб зафіксувати суть допиту і зрозуміти в чому звинувачують людини.
  • Адвокат використовує загальні фрази не розуміючи кримінально-правової термінології. Треба розуміти що кримінальні справи – це не цивільні. Наприклад коли адвокат каже «якась довідка», «щось взяли в суді» або плутає статуси «відповідач», «позивач» з кримінальними «підозрюваний», «обвинувачений».

 

Хороший адвокат у кримінальних справах – це або колишній слідчий або прокурор, який чітко розуміє як працює слідство або адвокат з великим досвідом в кримінальних справах, іншого не дано! Це особливо важливо якщо вам потрібен адвокат по тяжких злочинах!

 

Основні рекомендації по яким можна визначити, що адвокат у кримінальних справах дійсно професіонал і не бути обманутим.

Взаємовідносини. У хорошого адвоката по криміналу або адвокатської компанії завжди є клієнти. Відносини повинні будуватися так – Ви звернулися за допомогою, чи не адвокат бігає за Вами щоб виманити гроші. Якщо відбувається навпаки будьте пильні!

Офіс. Адвокат повинен мати офіс і не міняти його певний час (мінімум рік). Бувають, звичайно, різні випадки, але найголовніший фактор вибору адвоката – це стабільність. Якщо кримінальний адвокат довго і стабільно працює – значить у нього все добре, а якщо у нього все добре, то скоріше за все і у Вас буде добре.

Відгуки. Перед тим як найняти адвоката у кримінальних справах дивіться спочатку відгуки в гуглі або соц. мережах. При тому ставитеся до відгуків розумно? Читайте їх і вникати в суть. Буває таке, що негативні відгуки пишуть конкуренти або інші недружні люди. А буває таке, що відгуки накрутили за пару сотень гривень.

Медiа. Сьогодні про кожну людину найкраще розкажуть його соц мережі. Зайдіть і подивіться їх. Це допоможе Вам зрозуміти, як живе Ваш майбутній адвокат, які справи веде, які досягнення у нього є, ким і де він визнаний як фахівець.

Досвід.. Досвідчений адвокат у кримінальних справах повинен не просто Вас переконати, що він чітко розуміє, що відбувається в конкретно Вашої ситуації, він повинен покласти на стіл такі ж або схожі справи, в яких він брав участь і де досягнуто позитивного результату. Якщо присутні тільки слова і немає доказів – не вірте, кожен адвокат хоче взяти з Вас гроші. Важливо, щоб ці гроші були за справу, а не за слова.

Договiр. Договір з адвокатом – це дуже складна штука. Тому що він їх складає кожен день, а Ви немає, і вникати у всю суть може бути складно. Не полінуйтеся почитайте! Особливу увагу зверніть на рядки договору – протягом якого часу адвокат зобов’язується надавати правову допомогу, обсяг роботи або в годинах, або в конкретних діях.

 

Важливо! Адвокат не може гарантувати виграну справу – але він може чітко визначити обсяг роботи. Звертайте увагу на загальні фрази «за надання правової допомоги» або «комплексний супровід справи» або «все послуги адвоката у кримінальних справах на стадії…».

Може виникнути ситуація, коли Ви потім скажіть – «я ж заплатив 5 тис доларів, а Ви нічого не робите». А він скаже – «я вивчаю матеріали і готую один документ для суду і вважаю, що цього достатньо». І Ви тоді нічого не доведете і будете змушені шукати іншого адвоката.

Цiна. Які ціни на адвокатів у кримінальних справах в Києві? Які розцінки кримінальних адвокатів взагалі в Україні? Насправді ціни на адвокатів у кримінальних справах різні, від 500 грн за годину або дію до тисяч доларів. Ціна – це дуже важливий критерій особливо в кримінальних справах. Хороший професійний адвокат по криміналу не може бути дешевим. Але при цьому ціна повинна бути обґрунтована. Знову ж якщо кримінальний адвокат бере 1 тис доларів і робить за це 5 конкретних дій – це нормально. А коли він бере все тугіше 1 тис доларів і каже «за комплексне ведення справи» і потім нічого не робить – то це не нормально.

Порівняння. Ніколи не погоджуйтеся відразу працювати з першим адвокатом, з яким Вам вдалося поспілкуватися. Мінімум 3 співбесіду у Вас повинно статися. Тоді Ви в порівняння зможете зрозуміти хто є хто. І хто з адвокатів дійсно кримінальний адвокат, скільки коштує адвокат у кримінальних справах і до кого з них краще звернутися за допомогою.

 

Що робити якщо підозрюють або обвинувачують у вчиненні кримінального злочину?

  • Вам потрібен хороший адвокат у кримінальних справах. Як знайти такого адвоката? Шукайте в інтернеті, виберіть кілька адвокатів саме по кримінальних справах. Виберіть мінімум три адвоката які спеціалізуються на кримінальному праві.
  • Далі Вам потрібна консультація по кримінальній справі. Якісна консультація по кримінальних справах дасть Вам зрозуміти професійний адвокат чи ні, що робити далі і скільки коштують послуги цього адвоката у кримінальних справах.
  • Виконувати рекомендації адвоката діяти з ним спільно.

 Вартість послуг адвоката у кримінальних справах

Залежно від того в якому статусі Ви перебуваєте існує два варіанти оплати послуг кримінальної адвоката:

1. Супровід окремих слідчих дій

Підходить більше тим, хто не є фігурантами справи, і проходить у справі в статусі свідка.

  • експрес консультація кримінальної адвоката по телефону без аналізу ситуації – 500 грн, щоб просто описати Ваші права щоб розуміти , що можна робити що не можна і не допустити перших помилок
  • підготовка відповіді на запит надати документи – 100 у.о.

Важливо розуміти, що дійсно згідно ст. 93 КПК України слідчий має право вимагати надати документи. Але що буде якщо їх не надати? Відповідальності за це немає ніякої, але це дає право слідчому піти і взяти ухвалу суду на обшук. Тому треба зважувати, що для Вас більш розумно – дати документи на запит або сидіти і чекати обшуку.

  • супровід на допиті – 100 у.о./год, але не менше 200 у.о. за слідчу дію
  • супровід обшуку – 100 у.о./год, але не менше 500 у.о. за слідчу дію
  • повернення вилученого майна – від 500 у.о. або відсоток від загальної вартості
  • інші слідчі і процесуальні дії оплачуються погодинно з розрахунку – 100 у.о. годину роботи адвоката компанії.

 

2. Комплексне ведення кримінальної справи на стадії досудового розслідування, суду першої інстанції, апеляції або касації.

Комплексне ведення кримінальної справи підходить особи підозрюваним, обвинуваченим чи засудженим. Тому що відразу адвокату у кримінальних справах складно визначити обсяг роботи і стратегію захисту. Треба ознайомитися зі справою зробити план захисту і запасні варіанти якщо не спрацьовують основні.

Вартість послуг кримінальної адвоката за кожну стадію становить від 3000 у.о. до 10000 у.о. в залежності від складності справи та його обсягів.

Як ми працюємо з комплексного ведення кримінальних справ:

  • Підписання договору з адвокатом по кримінальних справах і вступ у справу. Це перший крок, на якому кримінальний адвокат справах нашої компанії спілкується з Вами по суті справи, щоб зрозуміти в чому власне суть злочину і що конкретно Вам можу інкримінувати.
  • Ознайомлення з кримінальною справою адвокатом у кримінальних справах.

На цьому етапі Ви платите – 1 тис у.о. Це оплата за вступ у справу адвокатів по криміналу нашої компанії. Вивчення матеріалів кримінальної справи і формування плану і стратегії захисту. Коли ми розуміємо який обсяг роботи належить зробити ми виставляємо рахунок на залишок оплати в рамках тієї суми, про яку йшла мова вище.

  • Обов’язково визначаємо гонорар успіху адвокатів у кримінальних справах – це додаткова винагорода кримінальних адвокатам за досягнення позитивної мети у вашій справі. Це дуже Важливий момент. Так як додатково стимулює кримінальної адвоката досягти позитивного результату.

Адвокатське бюро «Приходько і партнери» – це кращі досвідчені адвокати у кримінальних справах в Києві!

Запишіться на консультацію, ми точно знайдемо рішення Вашої проблеми. Якщо під час консультації не переконаємо що ми дійсно професіонали адвокати у кримінальних справах, гроші за консультацію повернемо!

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вашою справою займалися інші адвокати?

Так
Ні

2 питання

Ви перебуваєте у якості свідка у кримінальному провадженні?

Так
Ні

3 питання

Вас викликають на слідчі дії?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь у Києві чи Київській області?

Так
Ні

5 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Ковальов Артем Вадимович
Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація