Звільнення з військової служби за станом здоров’я під час воєнного стану

"Arma potentius aequum - справедливість сильніше зброї".

Тернова Діана Ігорівна
E-mail
ternova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-42-08

Юрист практики військового права та перерахунку військових пенсій. Спеціалізується на питаннях мобілізації, а саме надання консультацій, оформлення відстрочки від мобілізації, питання проходження ВЛК. Допомога військовослужбовцям, написання рапортів, супровід по звільненню з війської служби, оскарження висновку ВЛК і т. д.

Зв'язатися зараз

Звільнення з військової служби за станом здоров’я під час воєнного стану

Час прочитання: 3 хв.

Однією з підстав для звільнення з військової служби осіб, призваних на військову службу під час мобілізації, у період воєнного стану, є і зазначена вище підстава щодо звільнення за станом здоров’я. Власне, повний вичерпний перелік таких винятків щодо проходження військової служби міститься в статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Це питання є досить актуальним з огляду на те, що останнім часом досить поширеними є звернення військовослужбовців саме з приводу звільнення через погане самопочуття, розлади здоров’я та встановлені діагнози.

 

Здавалося, погіршення стану здоров’я є цілком логічною й обґрунтованою підставою для припинення виконання військового обов’язку, проте деякі моменти все ж таки потребують певного роз’яснення. По-перше, необхідно пам’ятати, що діагнози для непридатності в мирний і воєнний час різняться. Тому з цього випливає, що якщо військовослужбовець є непридатним для служби відповідно до положень законодавства в мирний час, то під час дії воєнного стану він може бути обмежено придатним, і, як наслідок, не буде мати підстав для звільнення.

Також є випадки, коли непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально. Це потрібно враховувати.

Крім того, багато хто вважає, що для встановлення діагнозу для визначення непридатності достатньо будь-якої довідки про стан здоров’я з приватної клініки. Однак, важливо зазначити, що для встановлення діагнозу, що може бути підставою для звільнення, військовослужбовцю обов’язково необхідно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Саме ця комісія є уповноваженою встановлювати придатність, обмежену придатність чи непридатність до військової служби, про що зазначається в її висновку, оформленому у встановленій формі відповідно до вимог законодавства.

У свою чергу також робиться відповідна відмітка у військовому квитку, на підставі розладів і хвороб, які перелічені в Наказі №402 від 14.08.2008 року. Однак, укотре наголошуємо, що перелік захворювань, на підставі яких можна звільнитися зі служби під час воєнного стану, є дещо звуженим, на відміну аналогічної ситуації в мирний час.

Отже, для того, аби звільнитися, військовослужбовець першочергово має подати рапорт на проходження ВЛК. Далі, після того, як ВЛК у своєму висновку зазначить про непридатність, військовослужбовець повинен подати командиру військової частини рапорт тадокументи, які підтверджують підстави для звільнення (висновок ВЛК). Тільки після виконання вказаної процедури військовослужбовець може бути звільнений з військової служби на підставі стану здоров’я.

Проте, на жаль, на практиці трапляються випадки, коли висновок ВЛК є лише формальним за змістом і не зовсім відповідає дійсності. Отже, навіть за наявності необхідних довідок про критичний стан здоров’я військовослужбовцю можуть відмовити у прийманні рапорту про звільнення з військової служби або відмовити у розгляді.

 

У такому разі законодавство надає можливість оскаржити висновок ВЛК до ЦВЛК, якщо військовослужбовець не погоджується з його змістом.

Отже, у статті були розглянуті основні аспекти щодо звільнення з військової служби за станом здоров’я під час воєнного стану. У випадку виникнення сумнівів щодо висновку ВЛК радимо звернутися за консультацією до спеціаліста з військового права, який детально досліджуватиме Ваше питання і зможе надати професійну консультацію.

А також, якщо Вам необхідна допомога в направленні рапорту на проходження ВЛК, і в рапорті на звільнення з військової служби за станом здоров’я, ми залюбки допоможемо написати кваліфікований рапорт, подвоївши Ваші шанси на звільнення. Щоб отримати консультацію юриста або допомогу в питанні звільнення з військової служби - заповніть форму на нашому сайті і наш юрист Вам зателефонує найближчим часом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація