Кримінальна відповідальність за наклеп та образу

"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

Кримінальна відповідальність за наклеп та образу

Час прочитання: 3 хв.

Серед найбільш поширених правопорушень, спрямованих на приниження гідності і честі особи значу роль відіграє образа та наклеп. Це одна з форм морально-психологічного насильства. Відповідно до Конституції України, кожна людина має право на судовий захист, який спрямований на спростування неправдивої інформації про особу та членів її родини. Окрім Основного закону права та гідність людини закріплені в Кримінальному кодексі України. Чи існує в нашій державі кримінальна відповідальність за наклеп та образу? В цьому питанні нам допоможуть розібратися юристи нашої компанії Приходько та Партнери.

 

Законодавча база питання

Розпочнемо з того, що ще в далекому 1960 році було вперше прийнято статтю про наклеп (стаття 125). З прийняттям нового КК України в 2001 році законодавець відмовився від криміналізації образи та наклепу. Через деякий час з певною періодичністю вносилися законопроєкти, направлені на повернення криміналізованого елементу. Наступний етап розгляду питання відбувся в січні 2014 року (так звані «диктаторські закони» В.Януковича). В той час Верховну Раду України звинуватили в недемократичності та невідповідності таких законів не тільки Конституції, а й міжнародному законодавству. Тоді було запропоновано статтю 151-1 КК України. Наклеп визначався як навмисне поширення відверто недостовірних відомостей, направлених на ганьблення гідності та честі іншої особи. За такі дії було передбачено штрафні санкції – до 50 НМДГ, громадські роботи на строк до 200-х годин або виправні роботи строком до 1 року.

Кримінальна відповідальність за наклеп та образу - shutterstock 108217214

 

Важливо: на сьогодні відсутні адміністративна чи кримінальна відповідальність за наклеп. Єдине – можна примусити людину у судовому порядку спростувати неправдиву інформацію, тобто, наклеп та стягнути моральну шкоду, яка була завдана такими діями. В цьому Вам допоможуть професійні адвокати.

 

Допомога юристів в справах про наклеп та образу

Для початку треба розмежувати поняття «наклеп» та «образа». Розпочнемо з поняття «наклеп».

Будь-який наклеп пов’язаний з поширенням неправдивої інформації. Ця інформація може ганьбити честь та гідність як однієї особи, так і групи осіб.  Таким чином, наклеп можна охарактеризувати як неправдиві факти. Що стосується образи, це певні дії або, наприклад, зневажливе висловлювання, направлені проти певної людини. Подібні дії, без сумнівів, викликають відчуття душевного неспокою та навіть тривалих депресивних станів.

В чому полягає допомога юристів у справах за наклеп та образу? Фахівці Приходько та Партнери можуть підготувати судовий позов, за яким особа буде притягнута до відповідальності за розповсюдження неправдивої інформації. Збитки, завдані наклепом та образою можуть бути спричинені як фізичній, так і юридичній особі.

Кримінальна відповідальність за наклеп та образу - urb 9912 1 2

Окрім цього, можна написати заяву до поліції для притягнення до відповідальності за статтею 173-1 Кодексу України.

Що стосується компенсації моральної шкоди, вона відбувається виключно в судовому порядку. Її розмір присуджується індивідуально, в кожному конкретному випадку.

Захистити Вашу репутацію допоможуть висококваліфіковані юристи Приходько та Партнери. Наші послуги стануть Вам в нагоді у випадках, коли:

  • Вам потрібно оформити та подати позовну заяву у справі про наклеп чи образу.
  • Щодо Вас поширили неправдиву інформацію.
  • Вашу попередню заяву про компенсацію моральної шкоди відхилили.

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката зі справ з наклепу та образи заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація