Чи можна подати в суд за наклеп?

"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

Чи можна подати в суд за наклеп?

Час прочитання: 3 хв.

Відповідно до юридичної термінології, наклеп – це порушення свідомо неправдивих даних, які можуть ганьбити як одну особу, так і групу осіб. Тобто, наклеп – це поняття, яке об’єднує завжди неправдиві факти. Що стосується оціночних суджень, то це лише припущення, думки певних осіб. Виникає питання: чи можна подати в суд за наклеп? Наші юристи Приходько та Партнери пропонують детально розібратися в цьому питанні.

Законодавча база питання

Пропонуємо розпочати з законодавчої бази питання. Звернемо увагу на те, що до 2001 року наклеп розцінювався як умисний злочин приватного обвинувачення. Хоча, звичайно, передбачались деякі винятки. Після того, як в дію було введено новий Кримінальний кодекс України, поняття «наклеп» пройшло через декриміналізацію.

На сьогодні в Україні відсутній склад кримінальних правопорушень, які пов’язані з такими важливими термінами, як гідність та честь особи. Таким чином, головний правовий механізм захисту ділової репутації, гідності та честі людини – не кримінальні, а цивільно-правові засоби.

Відповідно до статистичних даних та аналізу судової практики розгляду справ, які пов’язані з наклепом, механізм відшкодування моральної шкоди має мінімальну ефективність.

На сьогодні в Україні тривають дискусії відносно доцільності криміналізації образи та наклепу. Основний аргумент проти введення кримінальної відповідальності за наклеп – можливість тиску на свободу слова та висловлювань в Україні. В деяких розділах Особливої частини Кримінального кодексу України окремі елементи наклепу, при наявності ряду обтяжуючих обставин, вже криміналізовані.

Наприклад, в статті 435-1 КК України (частина перша) зазначена кримінальна відповідальність за наклеп, образу честі та гідності військовослужбовців.

Відповідальність за наклеп

Що робити у випадках, коли образили Вашу честь та гідність? Звичайно, потрібно звернутися за допомогою до професійних юристів. Фахівці Приходько та Партнери складуть відповідний судовий позов. Стаття 23 Цивільного кодексу України направлена на захист честі та гідності людини.

Щоб досягти успіху в подібних справах, треба надати суду гарну доказову базу. Наприклад, покази свідків, скріншоти з підтвердженням образ та ін.

В деяких випадках інформація образливого та наклепницького характеру здатна заподіяти шкоду здоров’ю людини. В цих випадках треба обов’язково звернутися до лікаря, отримати довідку та додати її до матеріалів справи. В цьому випадку можна вимагати відшкодування збитків за моральну шкоду та лікування.

Важливо: моральна шкода – це приниження або страждання, які особа відчуває в результаті вчинення протиправних дій. І мова йде не просто про неприємні емоції. За наявності достатніх доказів суд може стати на сторону позивача та стягнути компенсацію за моральну шкоду. Моральна шкода залежить, передусім, від індивідуальних та психологічних особливостей. Ця протиправна дія може приносити сильні моральні страждання.

Що стосується розміру грошового відшкодування, все залежить від наступних факторів:

  • Характер правопорушення.
  • Ступінь шкоди, яка завдана потерпілій особі.
  • Наявні докази.

Адвокати Приходько та Партнери зможуть відстояти Ваші права та інтереси. Ми надаємо своїм клієнтам консультації в режимі 24/7. Ви можете навіть не сумніватися в тому, що ми зможемо максимально оперативно досягнути бажаного результату.

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката з захисту прав особи за наклеп заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація