Чи можна не платити кредит під час війни?

«Змінюю стереотипи про те, що великі кредити – це кінець!»

Шаховець Анастасія Сергіївна

Юрист в практиці банкрутства фізичних осіб та фізичних осіб підприємців. Спеціалізується на списанні банківських та МФО кредитів за допомогою процедури банкрутства.

Зв'язатися зараз

Чи можна не платити кредит під час війни?

Час прочитання: 3 хв.

Війна суттєво погіршила фінансовий стан багатьох українців, що негативно позначилося на можливості погашати кредити та мікрозайми. Ця проблема хвилює зараз майже кожного.

Причинами фінансових проблем населення стали:

  • масове безробіття через знищення підприємств;
  • економічна криза – скорочення виробництва, експорту, інвестицій, що зменшило доходи людей;
  • зростання витрат на медичне обслуговування поранених шляхом останніх заощаджень;
  • вимушена міграція населення, пов’язана з додатковими видатками.

Через це гостро постало питання: чи варто брати нові позики за таких умов і як бути тим, хто вже мав кредити та мікрозайми до початку бойових дій і тепер неспроможний їх виплачувати? Адже банки правомірно вимагають повернення виданих коштів.

 

Ризики щодо несплати по кредиту під час війни

З одного боку, законодавством передбачено певні послаблення щодо виплат за кредитами в період дії воєнного стану, що може трактуватись як те, що банки не можуть застосовувати штрафні санкції за прострочення платежів чи нараховувати пеню. Процентна ставка за кредитом також лишається незмінною. Але з іншого боку, якщо все ж не платити взагалі, не домовляючись з банком, це може призвести до того, що кредит визнають простроченим, що негативно вплине на кредитну історію.

Крім того, після завершення воєнного стану банк може застосувати фінансові санкції, звернутися до колекторів чи навіть суду для стягнення заборгованості. Тому краще спробувати домовитися з банком про реструктуризацію боргу чи перенесення платежів на більш пізній термін після завершення бойових дій.

Чи можна не платити кредит під час війни? - spisat kreditpng

Чи можна не платити кредит під час війни?

Формально повністю не платити за кредит під час війни не можна. Хоча за прострочені платежі й скасовано штрафні санкції, сам борг доведеться повертати.

Згідно із законом, прийнятим на період дії воєнного стану, банки не мають права стягувати штрафи чи пеню за несвоєчасну сплату кредитів. Проте основна сума боргу та нараховані відсотки залишаються чинними.

Тому, якщо є можливість продовжувати платити по кредиту, краще це робити. Адже після закінчення війни все одно доведеться повертати всю заборгованість перед банком.

Альтернативою може бути оформлення кредитних канікул, які передбачають тимчасову відстрочку платежів. Рішення про надання таких канікул приймає банк.

 

Як списати кредит під час війни?

Отже, щоб списати кредит в умовах війни, позичальник має:

  • Звернутись до банку з офіційною заявою про списання кредиту.
  • Надати документи, що підтверджують факт знищення чи пошкодження житла/авто, яке було заставою за цим кредитом.
  • Довести, що згадана нерухомість чи транспорт були єдиними у його власності.
  • Підтвердити цільове призначення самого кредиту та відсутність заборгованості на початок війни.

Лише за умови надання повного пакета підтверджувальних документів банк зможе анулювати заборгованість за кредитним договором. Натомість банк отримає компенсацію коштів від держави.

Чи можна не платити кредит під час війни? - urb 9479

Альтернатива шляхів списання кредитів в умовах війни

По-перше, можна звернутися до банку з проханням змінити умови погашення позики – подовжити термін, зменшити щомісячні платежі тощо. Також за законом банки мають списувати неправомірно нараховані штрафи та пеню.

По-друге, варіантом є оголошення особистого банкрутства через суд. Якщо буде доведено, що людина тривалий час неспроможна сплачувати борги, суд може списати їх повністю або частково.

Після процедури банкрутства особа отримує “чисту” кредитну історію і можливість почати все спочатку. Адже вся негативна інформація про борги та прострочення буде видалена з бюро кредитних історій.

Таким чином вдається позбутися надмірного боргового навантаження, спричиненого кризовими умовами воєнного стану в країні.

Якщо вам необхідна допомога або ж потрібно захистити свої права, до ваших послуг завжди готові спеціалісти компанії «Приходько та партнери». Приємна атмосфера спілкування, чітке формулювання та розв’язання вашого питання – це про юристів компанії які допоможуть вам в такий нелегкий час.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація