Встановлення факту родинних стосунків

"Ваш успіх - наша мета: звернувшись до нас, ви отримуєте індивідуальний підхід, що забезпечує швидке та ефективне вирішення ваших юридичних питань."

Григорʼєва Анастасія Дмитрівна
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз

Встановлення факту родинних стосунків

Час прочитання: 3 хв.

Встановлення факту родинних стосунків є необхідною процедурою для визначення правового статусу осіб, які перебувають у сімейних відносинах. На практиці це перш за все стає потрібним у тих випадках, коли особа хоче прийняти спадщину, але у неї відсутні документи, які підтверджують факт споріднення із спадкодавцем або у таких документах допущена помилка у прізвищі чи імені такої особи.

В такі моменти єдиним виходом із ситуації стає звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. В даній статті, керуючись нормативно-правовими актами, ми розглянемо як встановити факт родинних стосунків на практиці.

Що слід вважати під поняттям родинних стосунків?

Родинні стосунки визначаються як кровний зв'язок, який впливає на права, обов'язки та відносини між родичами. Важливою особливістю таких стосунків є можливість встановлення споріднення як прямого, так і не прямого (бокового), коли родичі мають спільного пращура або родоначальника.

Проте важливо розрізняти родинні відносини від стосунків між подружжям. Спільне життя подружжя, хоч і має значення для створення сімейного благополуччя, але не є безпосередньою підставою для встановлення родинних зв'язків за законом. Родинні відносини виникають саме на підставі кровного зв'язку між особами, які породжують правові наслідки (правова позиція ВСУ у справі № 737/120/18).

Яким чином встановлюється факт споріднення між особами?

Згідно з українським законодавством, встановлення факту родинних стосунків відбувається через подання заяви до суду, який розглядає цю справу в окремому провадженні. Суд аналізує всі обставини, досліджує докази і вирішує питання щодо встановлення такого факту.

Важливо зазначити, що суд не може відмовити особі у встановленні родинних стосунків, мотивуючи це можливістю самостійно звернутися до відповідних органів.

Які документи необхідні для цього?

Для встановлення факту родинних стосунків необхідно подати до суду заяву, яка міститиме:

  • Факт, який заявник просить встановити, а також пояснити, з якою метою він цього потребує. Важливо також вказати, які правові наслідки будуть виникати після встановлення цього факту судом.
  • Причини, що унеможливлюють заявника отримати документи, які підтверджують зазначений факт;
  • Докази, які підтверджують існування описаного факту. Наприклад, до таких доказів слід відносити: документи, які містять автобіографію заявника; фотографії, на яких видно приналежність заявника до сімʼї; листи, які носять формальний та особистий характер; особові справи, в яких зазначений факт родинних стосунків; довідки, які підтверджують факт особистого проживання із заявником; письмові пояснення свідків, в яких будуть наведені достовірні дані про взаємовідносини між покійним і заявником тощо.

Які існують випадки в яких суд відмовляє у розгляді даної категорії справ?

ЦПК передбачає, що суддя відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо із заяви про встановлення факту, який має юридичне значення, вбачається спір про право. Це означає, що сама заява містить протиріччя або суперечить законодавству, і розгляд такої справи потребує вирішення правового спору або встановлення правових відносин.

Наприклад, якщо заявник подає заяву про встановлення спадкових прав і в цій заяві виникають суперечки щодо правомірності заволодіння спадщиною, тобто не тільки ця особа має право на спадщину, а й хтось інший, то в такому разі суд відмовляє у відкритті провадження по справі.

Також коли вже суддя виявляє, що спір про право існує під час розгляду справи, то він залишає таку заяву про встановлення факту без розгляду.

Якщо вам потрібна допомога із встановленням факту родинних стосунків, то звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”. Наша компанія має досвід у роботі із різними питаннями сімейного права, включаючи встановлення родинних зв'язків, спадкові справи та інші суміжні питання.

Ми надаємо послуги, які включають: юридичну консультацію, підготовку необхідних документів, представництво в судах та багато інших. Наші кваліфіковані юристи допоможуть вам у процесі встановлення факту родинних стосунків і захистять ваші права та законні інтереси. А тому не зволікайте та звертайтесь за допомогою!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
hryhorieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-93

Юрист сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучень, постійного догляду та опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація