ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД НЕЗАКОННОГО ЗВІЛЬНЕННЯ?

"Нам не важливо, на чиєму боці влада, а важливо, на чиєму боці закон."

Перепельченко Анатолій Олександрович
E-mail
perepelchenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-15

Спеціалізується на кримінальному, цивільному та адміністративному праві, перерахунку військових пенсій

Зв'язатися зараз

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД НЕЗАКОННОГО ЗВІЛЬНЕННЯ?

Час прочитання: 2 хв.

Яким же чином працівник може захистити себе від незаконного звільнення? По-перше, працівник повинен знати про порядок та підстави припинення трудових відносин, а також знати свої права. Якщо роботодавець повідомив Вас про звільнення, треба визначитися чи погоджуєтеся Ви чи ні.

Якщо ж Ви не погоджуєтеся на звільнення і готові відстоювати право на працю, то Вам потрібно діяти наступним чином. Не підписуйте жодних заяв про звільнення за власним бажанням чи за згодою сторін. Знайте, що роботодавець може Вас звільнити без Вашої згоди лише з чітко передбачених законодавством підстав. При цьому карантин не є такою підставою, і тому роботодавець не може при звільнення посилатися на карантин.

 Однією з найбільш поширених підстав для звільнення із ініціативи роботодавця є, так зване, скорочення штату, ліквідація чи реорганізація підприємства, установи, організації. У випадку, якщо у зв’язку з карантинними обмеженнями відбудеться зменшення обсягу виробництва і виникне необхідність у скорочення штату, то роботодавець може провести скорочення штату і звільнити працівників на підставі Кодексу законів про працю України. Однак, роботодавець при такому звільненні повинен дотримуватися належної процедури, яка полягає у наступному:

  • По-перше, роботодавець приймає наказ про зміни в організації виробництва та скорочення штату.
  • По-друге, працівники, яких планують звільнити повинні бути письмово попередженні про таке звільнення не пізніше як за два місяці. Тобто, з дня повідомлення про таке звільнення працівник має право працювати ще 2 місяці та отримувати повну заробітну плату.
  • По-третє, при звільненні у зв’язку з скороченням штату працівника роботодавець повинен враховувати переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством (ст. 42 КЗпП України). Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, роботодавець зобов’язаний запропонувати працівнику іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі організації, крім випадків передбачених кодексом. Тобто, якщо на підприємстві є вакантні посади, які може зайняти працівник, то роботодавець зобов’язаний запропонувати їх працівнику, якого планує звільнити у зв’язку із скороченням штату.
  • По-четверте, у разі, коли працівник є членом профспілки, то звільнити його можна лише за попередньою згоди профспілки, що діє на підприємстві.
  • По-п’яте, при звільненні працівника у зв’язку із скороченням штату, такому працівнику роботодавець повинен виплатити належну допомогу у розмірі не меншому, ніж середній місячний заробіток, та вдень звільнення провести з ним повний розрахунок.

 Не дотримання даної процедури є підставою для звернення до суду за захистом своїх прав, у тому числі поновлення на роботі, у зв’язку із незаконним звільненням, та виплати середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу. Для ефективного захисту прав звертайтеся до професіоналів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація