ЯК ВПЛИНЕ РИНОК ЗЕМЛІ НА ВЛАСНИКІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ?

ЯК ВПЛИНЕ РИНОК ЗЕМЛІ НА ВЛАСНИКІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ?

Час прочитання: 3 хв.

ЯК ВПЛИНЕ РИНОК ЗЕМЛІ НА ВЛАСНИКІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ? - baranovskiy nikolay 300x300 1 28 квітня 2020 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України №552-9. Даний Закон спрямований на те, що з липня 2021 року має бути відкритий ринок землі в Україні.

 Даний закон вже кілька місяців активно обговорюють в суспільстві, адже всі переживають, як відкриття ринку землі вплине на пересічних громадян.

 Для того, щоб зрозуміти всі нюанси нового Закону необхідно його проаналізувати. Найперше, хто може бути власником земель с/г призначення відповідно до даного Закону?

  • по перше, фізичні особи — громадяни України;
  • по друге, юридичні особи в яких кінцевим бенефіціарним власником є громадянин України;
  • по третє, держава та територіальні громади.

 Також, власниками таких земель можуть бути банківські установи, але лише в тому випадку, коли є звернення на земельну ділянку як на предмет застави. Але таку земельну ділянку банківська установа зобов’язана відчужити на земельних торгах не пізніше ніж через два роки.

 Багатьох хвилює питання чи не викуплять українську землю іноземці?

 В прийнятому Законі питання щодо можливості купівлі сільськогосподарських земель можливе лише після проведення всеукраїнського референдуму. Поки таке рішення не буде прийняте на референдумі, іноземні громадяни ніякому разі не можуть стати власниками українських земель. Також, іноземні громадяни не можуть купувати частки у статутному капіталі, паї або акції в тих юридичних особах, які мають у своїй власності сільськогосподарські землі.

 Але поки Закону, який би регулював проведення референдуму немає, а тому невідомо, як скоро іноземцям дозволять купувати українські землі.

 В Законі також передбачено перелік осіб, які не можуть купувати сільськогосподарські землі. Тобто, незалежно від результатів референдуму право на придбання сільськогосподарських земель виключено:

  • у юридичних осіб, власниками яких не є українці, а також якщо земельні ділянки розташовано ближче ніж 50 кілометрів від державного кордону України;
  • у юридичних осіб, учасниками яких є громадяни Росії;
  • осіб, які мали зв’язок з терористичними організаціями;
  • юридичних осіб, у складі яких є учасниками іноземні держави;
  • юридичних осіб, в котрих неможливо встановити кінцевого власника;
  • юридичних осіб, котрі зареєстровані в офшорних зонах;
  • юридичних та фізичних осіб, на яких поширюється ЗУ “Про санкції”.

 Відповідно до Закону існує заборона щодо продажу земель, які знаходяться у державній та комунальній власності.

 Для фізичних осіб встановлено обмеження щодо набуття у власність сільськогосподарських земель. Так, фізична особа може мати у власності в загальному не більше 10 тисяч гектарів, але до січня 2024 року виключно фізичні особи будуть мати право придбати не більше 100 гектарів.

 Таке обмеження може мати наслідки у тому, що тіньовий ринок землі буде тільки зростати. Адже великі компанії через встановлені обмеження будуть купляти та оформляти земельні ділянки на сторонніх довірених їм осіб.

Ціни на землю

 Ще одне питання яке є не менш важливим, стосується ціноутворення на сільськогосподарські землі.

 В законі передбачено, що вартість землі не може бути меншою від її нормативно-грошової оцінки. Також зазначено, що до 2030 року продавати землі за ціною меншою ніж в нормативно-грошовій оцінці заборонено. Розрахунок має відбуватися в безготівковій формі, а набувач земельної ділянки має підтвердити походження коштів на її придбання.

 Сьогодні приблизно один гектар землі на підставі нормативно-грошової оцінки оцінюють у 27 500 грн.

 За прогнозами експертів найближчими роками справедливої ціни очікувати не варто. Оскільки на це впливає політична нестабільність в країні, бідність населення, обмеження на придбання землі та інші фактори.

 На зростання вартості землі буде впливати політична та економічна ситуація в Україні. Вартість землі може зростати на 10-15% щороку.

 Найбільше будуть продаватися ті землі, які фактично і так продані – це ті, на які укладені договори емфітевзису, під які останніми роками був замаскований реальний продаж землі. Та ті земельні ділянки, які надані у власність учасникам АТО та іншим пільговим категоріям громадян площею приблизно 2 гектари.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація