ЯК СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ НА УТРИМАННЯ ДРУЖИНИ (ЧОЛОВІКА) ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ЯК СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ НА УТРИМАННЯ ДРУЖИНИ (ЧОЛОВІКА) ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ?

Час прочитання: 4 хв.

 У попередній статті я детально розповідала, хто має право на аліменти на своє утримання після розірвання шлюбу. Це особи, які під час шлюбу або протягом одного року після розлучення досягли пенсійного віку або отримали інвалідність I, II або III групи.

 На утримання претендує також вагітна дружина та той з подружжя, з ким проживає дитина до досягнення нею 3-х років (а якщо дитина має фізичні чи психічні вади розвитку, то до досягнення 6 років), а також той, з ким проживає дитина з інвалідністю. На відміну від аліментів на дитину, стягнення аліментів на утримання колишньої дружини або чоловіка має свої особливості.

Особливості процедури стягнення

 У таких суперечках важливо визначити, чи має колишня дружина (або чоловік) право на утримання від другого з подружжя.

 Сімейним кодексом України передбачено обов'язок подружжя матеріально підтримувати один одного. Про виконання цього обов'язку подружжя може домовитися, звільнивши один одного від зайвих розбіжностей і судових тяганин. Для цього потрібно укласти договір, в якому визначити розмір аліментів, умови і терміни їх оплати. Такий договір має бути завірений нотаріусом. У разі, якщо той з подружжя на якому лежить обов'язок сплачувати аліменти за договором ухиляється від своїх зобов'язань, стягнути виплати можна на підставі виконавчого напису нотаріуса (тобто розпорядження нотаріуса про примусове стягнення).

 У тому випадку, якщо подружжя не дійшли спільної згоди про виплату аліментів на утримання і не підписали договір, стягнути аліменти можна в судовому порядку. Як правило, вимоги стягнути аліменти на своє утримання визначають в позові про стягнення аліментів на дитину, але можна звернутися в суд і з окремим позовом.

 Позовна заява може бути подана за місцем проживання відповідача або позивача. При виборі потрібно враховувати, що звертатися до суду за своїм місцем проживання, перш за все, зручніше і менш витратно. Але в залежності від регіону, де розглядається справа, сума аліментів, яка стягується, може бути більше або менше. Як правило, у великих містах і столиці вище ймовірність стягнути велику суму аліментів. Тому при виборі суду, де буде розглядатися справа, потрібно враховувати судову практику розгляду таких справ.

 Судовий збір у справах про стягнення аліментів сплачується платником аліментів після винесення рішення судом, а позивач звільняється від сплати судового збору.

Особливі умови стягнення

 Можливість матеріально підтримувати

Головною умовою для отримання права на власне утримання після розлучення є можливість надавати таку матеріальну допомогу. Причому право на утримання не залежить від працездатності платника аліментів. І якщо відповідач досяг пенсійного віку або не працює без поважної причини, він не звільняється від обов'язку сплати аліментів. Суд бере до уваги саме матеріальне становище платника аліментів, наявність інших утриманців, чи має він достатньо коштів, щоб оплачувати таке утримання. Суди як правило виходять з того, чи забезпечений він сам прожитковим мінімумом після виплати таких аліментів. Тут також враховується наявність обов'язкових платежів у відповідача, його стан здоров'я, потреба, наприклад, в лікуванні. Важливо довести, що платник аліментів має можливість оплачувати утримання, наприклад, має стабільний дохід, нерухомість або майно, яке приносить йому дохід. Якщо не надати такі докази, суд швидше за все відмовить в задоволенні позову.

Реальна потреба в матеріальній підтримці. Якщо право на аліменти виникає на підставі втрати працездатності одного з подружжя (досягнення пенсійного віку або отримання інвалідності), то тут важливо довести потребу в матеріальній допомозі, рівень матеріального забезпечення заявника повинен бути нижче прожиткового мінімуму.

 Якщо підставою для сплати аліментів є вагітність або проживання з дитиною до 3-х років або з дитиною з інвалідністю, то згідно з законом, працездатність або рівень доходу того з подружжя, на користь якого стягуються аліменти, не має значення.

 Стягнення аліментів за минулий період

 Крім того, можна стягнути аліменти за минулий час (не більше ніж за 1 рік), якщо відповідач ухилявся від їх сплати. Тут важливою умовою є документальне підтвердження того, що позивач вживав заходів щодо стягнення аліментів і доведений факт ухилення відповідача від сплати. Такими заходами можуть бути, наприклад, письмові звернення до відповідача або до керівництва за місцем роботи відповідача, до його батьків з проханням вплинути на нього, листи відповідача з підтвердженням їх отримання боржником, тощо. Доказами ухилення оплати може бути те, що відповідач ухилявся від спілкування з дитиною, приховував місце свого проживання або місце роботи. Суди як правило відмовляють у стягненні аліментів за минулий період, якщо позивач не надає таких доказів до суду.

 Припинення права на утримання

 Подружжя має право укласти договір про припинення права на утримання в обмін на набуття права власності на житловий будинок, квартиру або інше нерухоме майно або одержання одноразової грошової виплати.

 Договір, за яким передається у власність нерухоме майно, підлягає нотаріальному посвідченню.

 Якщо особи домовилися про припинення права на утримання у зв'язку з отриманням одноразової грошової виплати, обумовлена грошова сума має бути внесена на депозитний рахунок нотаріальної контори або приватного нотаріуса до моменту посвідчення договору.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація