ВИБІР ФОРМИ ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ (2 ЧАСТИНА)

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ВИБІР ФОРМИ ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ (2 ЧАСТИНА)

Час прочитання: 5 хв.

 Продовжуємо тему вибору форми ведення бізнесу, минулого разу ми обговорили таку структуру як ТОВ та загальні фактори, на які варто звертати увагу при виборі організаційно-правової форми.

 На відміну від ТОВ, акціонерне товариство (АТ) - це вид юридичної особи, який має право випускати акції. Акції повинні бути зареєстровані в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі-комісія з цінних паперів). Вимоги до комплаєнсу і звітності для АТ є значно більш складними і обтяжливими, і тому цей тип підходить тільки для великих компаній.

 АТ може бути як публічним товариством з обмеженою відповідальністю (коли його акції звертаються публічно в приватному порядку або публічно на фондовій біржі), так і приватним товариством з обмеженою відповідальністю (коли його акції знаходяться в приватному володінні).

≡ Основні характеристики АТ

ᐉ Реєстрація

 Процес реєстрації АТ значно складніший, оскільки АТ має виконати низку законодавчих вимог до попередньої реєстрації, у тому числі:

  • реєстрація випуску акцій в комісії з цінних паперів
  • отримання тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів
  • присвоєння міжнародного ідентифікаційного номера цінних паперів (ISIN) акціям
  • укладення договору про обслуговування випуску цінних паперів з Центральним депозитарієм
  • незалежна оцінка внесків акціонерів до статутного капіталу (якщо оплата здійснюється майном, а не грошовими коштами)
  • виплата акціонерами АТ статутного капіталу в повному обсязі і т. д.

Відповідність вимогам і звітність

 Товариство типу АТ більш жорстко регламентоване українським законодавством, включаючи положення Про захист прав міноритарних акціонерів (наприклад, випадки, коли АТ або акціонер, який купує контрольний пакет акцій АТ, зобов'язаний придбати акції інших акціонерів на їх вимогу), складні процедури зміни складу акціонерів, кількість і склад органів управління, розкриття широкого кола інформації про АТ. Крім того, для публічного акціонерного товариства існують різні вимоги до публікації фінансової звітності, щорічного зовнішнього аудиту, особливого порядку обрання органів управління та їх складу тощо.

Обмежена відповідальність

 Те ж, що і ТОВ. АТ - це товариство, акціонери якого несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства тільки в межах свого статутного капіталу і не несуть персональної відповідальності за боргами товариства.

Акціонер

 Всі акціонерні товариства повинні мати як мінімум одного акціонера без обмеження на максимальне число акціонерів.

Директор

 Те ж, що і в ТОВ. Директори призначаються акціонерами через загальні збори акціонерів (ЗЗА) або наглядову раду відповідно до Статуту АТ.

Секретар компанії

 Призначення секретаря компанії не потрібно, але відповідно до закону Наглядова рада має право призначити корпоративного секретаря – фізичну особу, відповідальну за забезпечення взаємодії АТ з його акціонерами/інвесторами.

Реєстрація адреси

 Те ж, що і ТОВ.

Акціонерний капітал

 Відрізняється від ТОВ. Статутний капітал не може бути менше еквівалента 1250 мінімальних заробітних плат, виходячи із ставки, що діє на момент створення товариства, і повинен бути повністю оплачений акціонерами до реєстрації АТ. Додатковий акціонерний капітал може бути введений в будь-який час, дотримуючись відповідних процедур.

Акції та інші цінні папери

 На відміну від ТОВ, АТ може випускати звичайні та привілейовані акції, проте привілейовані акції не можуть перевищувати 25%. Привілейовані акції зазвичай дають більше прав на отримання доходу, але менше прав голосу; привілейовані акції можуть мати кілька класів, як описано в статуті АТ. АТ може випускати й інші цінні папери, наприклад облігації.

Резервний капітал

 АТ зобов'язане формувати резервний капітал у розмірі 15% від свого сплаченого капіталу. Резервний капітал формується поступово щорічними внесками в розмірі не менше 5% від річного чистого прибутку АТ.

Управління

 Аналогічно ТОВ, але з деякими винятками. АТ управляється наступними органами:
Загальні збори акціонерів (далі - ЗЗА) - основний орган прийняття рішень, що володіє повноваженнями щодо вирішення всіх питань.

 Наглядова рада призначається ЗЗА і може складатися не менше ніж з 5 приватних осіб, які є або акціонерами / їх представниками, або незалежними директорами. Закон України "Про акціонерні товариства" передбачає низку вимог до незалежних директорів з тим, щоб забезпечити їх незалежний характер від незаконного впливу з боку акціонерів та членів виконавчого органу (Ради директорів). Наглядова рада є обов'язковою, якщо число акціонерів перевищує 10 осіб. Рада директорів здійснює нагляд за діяльністю Ради директорів/директора. Згідно із законом, наглядова рада публічних акціонерних товариств повинна включати не менше двох незалежних директорів і призначати визначену законом кількість внутрішніх комітетів.

 Виконавчий орган (Рада директорів або директор) призначається Наглядовою радою (якщо відповідно до Статуту призначення виконавчого органу не входить до компетенції ЗЗА) і несе відповідальність за повсякденну діяльність АТ. Відповідно до закону, виконавчий орган володіє всіма повноваженнями, за винятком тих, які законом або статутом АТ входять до компетенції ЗЗА або наглядової ради. Точна кількість членів виконавчого органу та його компетенція визначаються статутом товариства або іншим внутрішнім нормативним актом. Виконавчий орган може складатися тільки з приватних осіб (корпоративні директори не допускаються).

Ревізійна комісія

 Контролюючий орган АТ, який здійснює нагляд за Наглядовою радою та виконавчим органом АТ та здійснює щорічний фінансовий аудит. Члени Ревізійної комісії призначаються ЗЗА.

Передача акцій

 Відрізняється від ТОВ. На відміну від ТОВ, для передачі акцій немає необхідності вносити зміни до Статуту Товариства (так як акціонери не перераховані в статуті товариства для товариства типу AT), але передача підтверджується випискою по рахунку цінних паперів.

 Зазначимо, що придбання істотної (10% і більше) і 50 % (і більше) частки в статутному капіталі вимагає від акціонера дотримання ряду процедур, спрямованих на захист прав міноритарних акціонерів, а саме: у разі, якщо придбання акцій призведе до придбання акціонером 10 % (і більше) статутного капіталу АТ, такий акціонер зобов'язаний повідомити АТ про таку покупку, а також опублікувати таку інформацію в комісії з цінних паперів; у разі придбання 50% і більше акцій такий акціонер повинен запропонувати іншим акціонерам придбати їх акції за ринковою ціною.

Оподаткування

 Те ж, що і ТОВ.

Стандарти звітності

 Публічні акціонерні товариства повинні використовувати стандарти бухгалтерського обліку за МСФЗ, в той час як приватні акціонерні товариства можуть вибирати між національними або міжнародними стандартами МСФЗ (за деякими винятками, передбаченими законом).

Аудит рахунків

 Для публічних акціонерних товариств річна фінансова звітність підлягає зовнішньому незалежному аудиту; для приватних акціонерних товариств аудит не є обов'язковим, за винятком ряду випадків, передбачених законом (у тому числі коли АТ належить іноземному інвестору на 10% і більше)

 Для АТ процедура первинної реєстрації та поточні нормативні вимоги є значно більш обтяжливими і складними, ніж для компаній типу ТОВ. Тому юридична особа типу АТ підходить тільки для великих господарюючих суб'єктів. Зазначимо, що ТОВ може бути перетворено в АТ на будь-якому етапі за умови дотримання відповідної законодавчої процедури реорганізації.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація