СПАДКУВАННЯ ЧАСТКИ У СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ ТОВ

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

СПАДКУВАННЯ ЧАСТКИ У СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ ТОВ

Час прочитання: 2 хв.

 Питання спадкування частки ТОВ в статутному капіталі було і є одним з самих актуальних. Адже крім звичайних положень цивільного законодавства потрібно враховувати й інші нормативно-правові акти.

 Для того, щоб спадкоємцю реалізувати своє право на частку в статутному капіталі ТОВ, мало лише прийняти спадщину необхідно вчинити ряд інших дій для того, щоб реалізувати своє законне право.

Отже, детальніше про порядок спадкування частки в ТОВ.

 При оформленні спадщини на частку в статутному капіталі ТОВ необхідно керуватися ще й ЗУ “Про Товариства з обмеженою відповідальністю”.

 Зокрема в ст. 23 ЗУ “Про товариства з обмеженою відповідальністю” зазначено, що у разі смерті учасника товариства, його частка переходить до його спадкоємців. Що цікаво, в тій же статті зазначено, що згоди інших учасників товариства на вступ спадкоємця до складу ТОВ не потрібно.

 Здається все просто й зрозуміло: спадкоємці прийняли спадщину, а тому мають право бути новими повноправними членами ТОВ. Але не все так просто, необхідно пройти ще певні реєстраційні дії. Відповідно до ЗУ “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, а саме частині 5 статті 7 у випадку зміни учасників товариства на підставі спадщини необхідно подати такий перелік документів для державної реєстрації нового учасника ТОВ:

  • Заповнена заява в якій має зазначатися про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які зазначені в Єдиному державному реєстрі.
  • Квитанцію про сплату адміністративного збору.
  • Заява на вступ до товариства. В даній заяві обов'язково засвідчується нотаріально справжність підпису, та обов'язково має використовуватися спеціальний нотаріальний бланк.
  • Нотаріально засвідчена копія документа на право на спадщину.

 З зазначеного можна зробити висновок, що спадкоємець може вступити у спадщину лише тоді, коли отримує свідоцтво на право на спадщину, але в процесі прийняття спадщини та вступу до учасників товариства можуть виникнути певні труднощі.

 Наприклад, якщо існує декілька спадкоємців та між ними присутній спір щодо спадкового майна, то в такому випадку нотаріус відповідно до ЗУ “Про нотаріат” не зможе видати свідоцтва на право на спадщину до моменту вирішення спору між спадкоємцями, а отже, і вступити до складу учасників товариства спадкоємцям буде до того часу не можливо.

 І ця проблема може постати не лише для спадкоємців, але і для самого товариства, адже поки буде вирішуватися питання спадкування товариству необхідно приймати рішення, які стосуються його діяльності, а без повного складу учасників це буде зробити складно.

 Це питання частково врегульовано ч. 3 ст. 61 Закону України “Про нотаріат”, в якому зазначено, що у випадку коли до складу спадкового майна входять корпоративні права, то нотаріус може призначити управителя спадщиною з-поміж спадкоємців.

 Отже, для того, щоб успадкувати частку в статутному капіталі ТОВ необхідно вчинити наступні дії:

  • Протягом шести місяців звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини (ч. 1 ст.1270 Цивільного кодексу України).
  • Отримати свідоцтво на право на спадщину
  • Звернутися до реєстратора з пакетом документів для реєстрації зміни учасника товариства.

 Лише після вчинення всіх перерахованих дій, спадкоємець може стати повноправним учасником товариства та володільцем частки у статутному капіталі ТОВ.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація