СКАСУВАННЯ УСИНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ДИТИНОЮ ПОВНОЛІТТЯ. СУДОВА ПРАКТИКА

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

СКАСУВАННЯ УСИНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ДИТИНОЮ ПОВНОЛІТТЯ. СУДОВА ПРАКТИКА

Час прочитання: 2 хв.

 На практиці трапляються випадки, коли батьки усиновлених дітей з тих чи інших підстав звертаються до суду про скасування усиновлення дитини після досягнення нею повноліття.

 Так, батько усиновленої дитини звернувся до суду з вимогою про скасування повнолітньої усиновленої дитини. На момент усиновлення, дитина не досягла 14 років. В обґрунтування вимог зазначив, що в 2013 року він почав проживати однією сім’єю зі своєю колишньою дружиною, з якою в 2015 році уклав шлюб, а в 2016 році він усиновив її дитину від попереднього шлюбу. Проте сімейне життя у них не склалось, у 2017 році вони розірвали шлюб, а дружина з усиновленою ним донькою виїхали на постійне проживання до Російської Федерації. На даний час дитина вже досягла повноліття. А тому, оскільки він не має фактичної змоги та можливості спільно проживати та приймати участь у вихованні малолітньої дитини, просить скасувати усиновлення. Також вважає, що оскільки вони з дружиною розлучились, спільне проживання з усиновленою дитиною є неможливим, на даний час ніякого зв’язку з дитиною він не підтримує, участі у вихованні доньки не приймає, а усиновлення перестало забезпечувати сімейне виховання та суперечить інтересам дитини.

 Суд відмовив позивачу у скасуванні усиновлення, апеляційний суд підтримав рішення суду першої інстанції.

 Згідно чинного законодавства, скасування усиновлення щодо повнолітньої особи визначається у залежності від моменту здійснення усиновлення (до чи після досягнення повноліття).

 Якщо усиновлення мало місце до досягнення особою повноліття, то його скасувати за загальним правилом неможливо, за винятком встановлених у передбаченому законом порядку фактів протиправної поведінки усиновлювача чи усиновленого, що загрожувала життю, здоров`ю усиновленого, усиновлювача або інших членів сім`ї.

 У разі здійснення усиновлення повнолітньої особи, то воно може бути скасоване відповідно до ч.3 ст. 238 СК України у двох випадках:

1) за взаємною згодою усиновлювача і усиновленого або

2) на вимогу одного з них, якщо сімейні відносини між ними не склалися.

 В даному випадку усиновлення відбулось до досягнення дитини 14-ти років, а суду не надано жодних доказів на підтвердження обставин протиправної поведінки усиновлювача або усиновленого. Посилання на те, що відносини між усиновленим та усиновлювачем не склались, є безпідставними, оскільки ця обставина стосується скасування усиновлення повнолітньої особи, тобто коли рішенням суду усиновлена вже повнолітня особа.

 Отже, у разі скасування усиновлення дитини після досягнення нею повноліття, яка була усиновлена неповнолітньою, помилково посилатися на вимоги ч. 3 ст. 238 СК України, як на підставу для задоволення позовних вимог.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація